Facebook App ID is missing!

Hangi Televizyon Boyutunu Almalısınız

Televizyon satın almadan önce, markası ve modeli kadar önemli ve aslında matematiksel değerlerle karar verilebilecek bazı özellikler vardır ve biz bu özelliklere genelde mantıksal çıkarımlarla çözüm bulmaya çalışır ve hüsranla karşılaşabiliriz.

Hangi Boyutta Bir Televizyon Satın Almalı?

Televizyon satın alırken, karşılaşacağınız sorunların başında TV’nin boyutunun o televizyonu kullanacağınız mekana küçük ya da büyük gelmesi olacaktır ve bu sorunun geri dönüşü de zordur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, önünüzde iki seçenek yer alır; Televizyonu satın aldığınız firmayı ikna edip başka bir televizyonla değişiklik yaptırmak ya da  televizyonu kullanacağınız yeri değiştirmek.

Her iki seçenek de size mantıklı ya da kolay gelmediyse, sorun henüz ortaya çıkmadan çözmenin yolunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; hesap makinesi ve şerit metredir. Eğer her ikisine de sahipseniz, hemen ölçüm işlemine başlayabiliriz.

Satın almayı düşündüğünüz televizyonu seyretmeyi planladığınız mesafeyi ölçün. Örnek vererek anlatmak gerekirse;

– Televizyonu yerleştireceğiniz yer ile izleyeceğiniz koltuk arasında 4 metre mesafe olsun. 4 metre yaklaşık olarak 158 inç uzunluğa eşittir. Bulduğumuz bu değeri 3’e böldüğümüzde, ideal televizyon boyutuna ulaşmış oluruz. Yani bizim için en uygun televizyonlar 50-55 inç boyutundaki televizyonlar olacaktır.

Hangi Boyut Ekran için Hangi Çözünürlük?


HDTV ya da HD Ready olarak adlandırılan modeller günümüzde “geri kalmış” olarak nitelendirilse de, aslında 40 inç boyuta kadar kullanılabilecek bir çözünürlüktür. TV karşısına geçip gün boyu Blu-Ray film izlemiyorsanız ve televizyonunuz 40 inç ya da daha küçük bir ekrana sahipse, HDTV (HD Ready) çözünürlük değeri olan 720p sizin için yeterli gelecektir. Ancak televizyon boyutu 50 inç ve daha büyük olduğunda, 720p çözünürlükteki görüntüler rahatsızlık vermeye başlayabilir. Bu durumda, satın almanız gereken televizyonun çözünürlüğü 1080p yani Full HD (son günlerde popülerleşmeye başlayan UHDTV’ye gerek yok) çözünürlükteki bir televizyona ihtiyacınız olacaktır.

Site Footer