Facebook App ID is missing!

Hafıza Kartları Hakkında Bilgiler

Akıllı telefonunuz, fotoğraf makineniz ya da mp3 çalarınız varsa, hafıza kartları hakkında mutlaka bir şekilde bilgiye sahipsinizdir. Peki, hafıza kartlarının üzerinde yazan SD, SDHC ya da SDXC kısaltmalarının ne anmala geldiğini biliyor musunuz?

Her üç kart modelinin adı SD ile başlıyor. SD “Secure Digital” kelimelerinin kısaltmasıdır. SDHC “Secure Digital High Capacity” ve SDXC ise “Secure Digital Extended Capacity” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu kartların yanı sıra miniSD ve microSD adlarında ve sadece boyut farkına sahip kartlar da mevcuttur.

SD (aynı zaman mini ve micro SD) kartlar günümüzde 2GB ile 32GB arasında üretilmektedir. SDHC kartlar da benzer boyutlarla kaşımıza çıkarken, SDXC türündeki kartlar 256GB kapasiteden başlayıp 2TB kapasiteye varan boyutlarda bulunabilen; özellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından tercih edilen, oldukça pahalı kartlardır. Eğer hafıza kartını DSLR türü bir fotoğraf makinesinde kullanmayı planlıyorsanız, SDHC hem SD kartlara göre yüksek kapasitesi hem de SDXC kartlara göre uygun fiyatı ile tercih edilebilir.

Hafıza konusunu çözdükten sonra, dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta, kartın üzerinde yazan numaradır. 2,4,6, ve 10 gibi rakamlardan biri elinizde tuttuğunuz kartın üzerinde yer alır. Bu rakam hafıza kartının veri transfer hızını gösterir (megabyte/saniye) ve rakam ne kadar büyükse, transfer hızı o kadar yüksektir.

Hafıza kartının performansı, özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekimi sırasında önemi anlaşılan bir özelliktir. Fotoğraf çekimi sırasında çok büyük verilerin yazılması gerekeceğinden, kayıt yerinin de fotoğraf makinesine ayak uydurması gerekmekte, bu da hafıza kartının transfer hızının önemini ortaya koymaktadır. Video kaydı sırasında daha küçük boyutlarda veri aktarımı gerçekleştiğinden, hafıza kartının hızından çok, kapasitesi ön plana çıkmaktadır.

Satın almayı düşündüğünüz hafıza kartının yapacağınız iş için yeterli, yetersiz ya da gereğinden fazla performansa sahip olup olmadığını, yukarıda yazdıklarımızdan yola çıkarak anlayabilirsiniz.

Ancak, satın almayı planladığınız kartları belirledikten sonra, hafıza kartlarının test işi ile uğraşan web sitelerine girip, bu kartların kağıt üzerindeki değerleri ile pratikte ortaya çıkan sonuçları kıyaslamalısınız. Çünkü, aynı standartlara sahip olan kartlar farklı performanslar sergileyebilmektedir.

Site Footer