Facebook App ID is missing!

Güzellik Trendleriyle İlgili Çarpıcı Sonuçlar Açıklandı

Tüm dünyada kadınlar artık güzelliği kendi sözleriyle tanımlıyor ve geleneksel kişiliklere bürünmektense yeni roller yaratıyor. Philips Güzellik Raporu’ da sektörün bu değişen beklentileri ne ölçüde karşılayabildiğini anlamaya çalışıyor. Philips’in dünyanın dört bir yanından, 9000’i aşkın kadınla gerçekleştirdiği araştırma, güzellik sektörünün kadınların değişen rollerine ve kimliklerine sağladığı uyuma ve kadınlar için gerçekleştirdiği çalışmalara ışık tutuyor. Rapor aynı zamanda kadınların güzellik tanımına, güzelliğin gündelik hayattaki yerine ve toplumun güzellik anlayışına dair ipuçları veriyor.

Philips’in açıkladığı Güzellik Raporu’na göre dünyadaki kadınların sadece yüzde 52’si güzellik sektörünün son beş sene içerisinde iyiye doğru değiştiğini ve sektörün sunduğu ürünlerden memnun olduklarını dile getiriyor. Kadınların yüzde 61’i, iş hayatında başarılı olabilmek için çalışma arkadaşları tarafından hoş ve bakımlı bulunmanın önemli olduğu konusunda hemfikir.

Tüm dünyadaki kadınların sadece yüzde 22’si, düğün günlerinde kendilerini güzel hissettiklerini belirtiyor. Araştırmayı gerçekleştirenler bu oranın düşüklüğünü, kişisel güzellik anlayışının, çevremizdekilere göre yaşamak ve onlardan onay almak gibi sebeplerden olumsuz etkilenmesine bağlıyor.

  • Kadınların kendileri hakkındaki düşünceleri ve görüşleri ile kendilerini nasıl hissetmek istedikleri arasında bir fark bulunuyor. Kadınların yüzde 94’ü her yaşta güzel olunabileceğini düşünürken sadece yüzde 46’sı yaşın güzelliğe etkisi olduğu görüşünde.

  • Araştırmaya katılanların yüzde 25’i, yeni bir ilişkinin başlangıcında kendini en güzel hissediyor. Yüzde 22’si düğün günlerinde, yüzde 8’i doğum yaptığında, yüzde 6’sı hamileyken ve sadece yüzde 4’ü mezuniyet töreninde kendini en güzel hissediyor.
  • Kadınların bir güzellik rutinine sahip olmaya başladığı ortalama yaş 21. Gündelik güzellik rutinine harcanan zaman ortalama 32 dakika. Kadınlar, aylık gelirlerinin yüzde 9’unu saç ve güzellik ürünlerine harcıyor.
  • Kadınlar, egzersiz ve diyet gibi yaşam tarzlarındaki alışkanlıkları, güzellik rutinlerine de dahil etme eğiliminde. Yüzde 48’i egzersiz yapıyor, yüzde 36’sı vitamin ve doğal destek kullanıyor, yüzde 31’i kafein ve alkol kullanımını azaltıyor, yüzde 26’sı da şekeri hayatlarından çıkarıyor.

  • Kadınların güzellik algısındaki en etkili kişiler ise yüzde 32’i ile eşleri ve arkadaşları. Yüzde 30’u bu algıya kendilerinin karar verdiğini belirtirken yüzde 24’ü diğer kadınların, yüzde 21’i de annelerinin etkili olduğunu belirtiyor..
  • Kadınların yüzde 50’si güzel görünmeleri ile ilgili toplum, medya ve akranları tarafından baskı gördüğü görüşünde. Bu görüş, kadınların yaşı ilerledikçe de baskının azaldığı yönünde.

Site Footer

%d bloggers like this: