Facebook App ID is missing!

Eviniz Bebeğiniz İçin Yeterince Güvenli mi?

Bebek bekleyen ya da yeni anne-baba olmuş ailelerin en büyük endişesi; bebeğe güvenli bir yaşam alanı sunmak. Çocuğunuzun başına bir şey gelecek diye sürekli endişe etmek, her yastığa kafayı koyduğunuzda türlü senaryolar düşünmek yerine önceden önlem alabilirsiniz. Evinizi bebekler için güvenli bir hale getirmek günümüzde sandığınızdan daha kolay. Tek yapmanız gereken nereden başlayacağını bilmek, bu doğrultuda da en akıllıca çözümse, evi oda oda ayırarak düşünmek. ’Bebekler İçin Güvenli Evler’ adlı yeni yazı dizimizde de, her yazıda evinizin bir odasını bebeğiniz için güvenli hale getireceğiz. Tabii ki baştan başlayarak…

Güvenli Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Eğer yeni çocuk bekliyorsanız, doğmadan önce bebek odasının boyasını halletmelisiniz. Böylece bebeğiniz odasına yerleşene kadar içeride boya kokusu ve ciğerlerine soluyacağı katkı maddeleri kalmaz. Sonraki adım ise tehlikeli durumlara karşı sizi önceden haberdar edecek güvenlik sistemlerini kurmakta. Her ailenin ilk aklına gelen ürün, bebek telsizi ancak bu kadarı yeterli değil. Bebek odasını her türlü koşula hazırlamak için yangın alarmı ve karbonmonoksit dedektörü de taktırmanızda fayda var.

Karyola Seçimi

Bebeğinizin ilk aylarını geçireceği yer çoğu zaman karyola olacağı için, güvenli bir karyola seçmek oldukça önemli. Ahşap karyolalar kesinlikle en sağlıklı seçim olacaktır, hatta ahşap karyola alırken üzerinin boyanmadığına ve ahşabın doğal rengini koruduğuna dikkat etmeniz gerekir. Karyola alırken, parmaklıkların aralığına da dikkat edin, çocuğunuzun her hangi bir uzvunun geçemeyeceği şekilde tasarlandığından emin olun ve keskin hatlarla tasarlanmış karyolalardan uzak durun. Karyolanın içine gelecek olursak, yatağın ortopedik olması bebeğin gelişimi ve önümüzdeki senelerde bel ve sırt problemleri yaşamaması açısından önemli. Çarşaf, yatak örtüsü, uyku seti ve battaniye gibi ürünlerde de %100 doğal ve alerjen olmayan ürünler tercih edilmeli. En çok yapılan hatalardan biri; bebeğin karyolasını oyuncak ve minder gibi şeylerle gereğinden fazla doldurmak. Gereğinden fazla dolu karyolalar bebeği uykuda boğulma riskiyle karşı karşıya bırakır.

Odanın Geri Kalanı

Bebek odasını dekore ederken, karyolanın etrafına süs, biblo, vazo ve benzeri eşyalar koymamaya özen gösterin. Karyolanın içine düşebilecek ya da bebeğin kolayca ulaşabileceği eşyalar bulundurmak son derece tehlikeli olabilir ve karyolanın camlardan uzak olmasına da özen göstermek gerekir.

Olası Kazalara Karşı Küçük Önlemler

Bebek odasında tuttuğunuz pudra, losyon ya da krem gibi sağlık ve kozmetik ürünlerini de bebeğin ulaşamayacağı bir yerde saklamayı unutmayın.

Bebeklerin belli bir aydan sonra sıkça yaşadığı kazalardan biri de kapaklı oyuncak kutularına, sandıklara ya da karyolalara el sıkıştırmaktır. Bu tip kazalardan kaçınmak için tek yapmanız gereken, kapaksız eşyalar kullanmayı tercih etmek.

Bebeğiniz henüz ağır mobilyaları devirecek yaşa gelmemiş olsa da mobilyaları sabitlemek için hiç bir zaman erken değil. Doğal afetlere ya da sizin yaşayabileceğiniz olası kazalara karşı mobilyaları sabitleme kayışıyla, çekmece gibi açılır kapanır eşyaları da özel bebek kilitleriyle güvenli hale getirebilirsiniz.

Site Footer