Facebook App ID is missing!

GTA 5 Avustralya’da Yasaklandı

Tarihteki en sansasyonel oyunlar arasında yer alan GTA 5, içerdiği şiddet sahneleri gerekçe gösterilerek Avustralya’da yasaklandı

GTA 5(Grand Theft Auto 5), açık dünya macera oyunları arasında apayrı bir yere sahip. Üç farklı karakterin yönetilebildiği oyunun en önemli özelliği ise ciddi bir yaş sınırını da beraberinde getiren şiddet faktörü. GTA 5’in şiddet sahneleri ile karşılaşılmadan uzun süre oynanabilmesi neredeyse imkansız.

Oyuna dair eleştiriler birçok platformda dile getirilirken Okyanusya Kıtası ülkelerinden Avustralya’da eleştirilerden bunalan dağıtıcı firma tarafından oyuna yasak getirildi. Yapılan eleştirilerin dikkate alındığı ve oyunun satışının durdurulduğu resmi olarak açıklandı.

300’den fazla mağazada satışı durdurulan GTA 5’in dağıtıcı firması Target’ın Genel Müdürü; kendilerine oyun içerisinde kadınlara yönelik şiddet unsurunun yoğun oluşuna yönelik çok fazla sayıda geribildirimde bulunulduğu ve bu nedenle oyunun artık satılmayacağını belirtti.

Müşterilerin talepleri doğrultusunda bu kararın alındığı belirtilirken Avustralya’da oyunlara getirilen yasaklara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Lef4Dead 2, Aliens vs Predator, FEAR 2, Saints Row adlı oyunlar da ülkede yasaklılar arasında yer alıyor.

Site Footer

%d bloggers like this: