Facebook App ID is missing!

GoPro Rehberi

Aksiyon ortamlarında kendinizi hadisenin ortasında bulan adrenalin bağımlısı biri misiniz? Ya da hiç gaza gelmeden sakince dışarıdan izlemeyi mi tercih edersiniz? Eğlence anlayışınız ne olursa olsun, elinizde bir GoPro varsa her şeyin çok daha zevkli olduğu kesin.

Ne bunlar?

GoPro’lar heyecan peşinde koşan çılgınlıkların dramatik, aşırı-aksiyonlu, bakış açısına dayalı görüntüleri yakalamak isteyen insanlar arasında giderek popülerleşen bir tür yüksek çözünürlüklü kamera çeşidi. Oldukça küçük ve sağlamlar, ki bu da onların kasklardan ve gidonlardan kaykaylara ve sörf tahtalarına kadar neredeyse her şeye kolaylıkla tutturabilmelerini sağlıyor. 2002’den beri GoPro (gopro.madison.co.uk) adlı bir firma tarafından satılan cihazlar giderek firmanın adıyla anılmaya başladı, öyle ki rakip firmalar tarafından piyasaya sürülen benzer ürünler bile bu adı değiştiremedi. Tıpkı, aslında bir marka adı olan Selpak’ın ürünün kendisinin adı olarak sanılması gibi.

GoPro’lar nasıl çalışıyor?

Bazı özel dayanakları kullanarak bu cihazları nereye isterseniz oraya tutturabilirsiniz. Cihaz çalıştırıldığında, gelişmiş iç bileşenleri sayesinde, harika bir alan derinliği ve keskinlik duyusuyla birlikte geniş açılı görüntüler elde edebiliyor. Üzerinde yalnızca birkaç tane tuş olan cihazların çeşitli bağlantı noktaları ve SD kart girişleri de mevcut. Bütün bu bağlantı noktaları ve girişler bir WiFi özelliğiyle de birlikte kameranın uzaktan kontrol edilebilmesine, video ayarlarının değiştirilebilmesine ve görüntülerin kameradan alınabilmesine olanak tanıyor. Bu ayarlar uzaktan kontrol ya da ücretsiz bir uygulama aracılığıyla uzaktan da ayarlanabiliyor.

Bu cihazlarda yeni olan şeyler ne?

GoPro bütün ürünlerini yenilemiş durumda ve Hero adını verdiği ürün grubuna oldukça güveniyor. 329,99 pound karşılığında satışa sunulan Hero4 Session bir önceki modellere göre yüzde 50 daha küçük ve yüzde 40 oranında daha hafif. Herhangi bir özel kılıf gerektirmeden 10 metre derinliğe kadar su altında da kullanılabilen bu model 60fps’de (saniye başı kare) 1080p çözünürlüklü video kaydı yapabiliyor. Bu ürün grubunun en üst düzey modeli olan 409,99 pound’luk Hero4 Black ise 4K video kaydı yapabiliyor. Daha uygun fiyatlı bir model olan 249,99 pound gibi bir fiyatla gelen yeni GoPro Hero+ LCD ise en temel Hero özelliklerine LCD ekran özelliği ekliyor.

GoPro uygulaması nasıl çalışıyor?

Yakın bir zamanda Hero4 Session’da da çalışacak biçimde güncellenen uygulama kamera seçenekleri üzerinde tam bir uzaktan kontrol olanağı sağlıyor, ayrıca kullanıcılara kameranın gördüğü şeylerin de canlı bir ön izlemesini sunuyor. Uygulama ayrıca daha sonra oynatabilmeniz için cihazınıza video ve fotoğraf kopyalayabilmenize olanak tanıyor ve kameraya yerleştirilmiş microSD kart üzerine kaydedilen dosyaları silmeniz de ayrıca mümkün. Fakat buradaki asıl önemli özellik HiLight Tagging. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kayıtlar esnasında en önemli anları işaretleyebiliyor ve böylece tam da bu anları arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

Diğer firmalar ne türden aksiyon kameraları üretiyor?

Sony’nin etkileyici AS100V Action Cam’i geçen yıl piyasaya sürüldü. Yine aynı dönemlerde Panasonic, HX-A500 4K adını verdiği bir giyilebilir kamerayı satışa çıkardı. TomTom’un yeni Bandit adlı modelinde, videoyu indirmenize gerek kalmadan onu düzenlemenize olanak tanıyan dahili bir medya sunucusu mevcut. Bunun yanında artık, mobil telefon firmaları da bu teknoloji için kollarını sıvamış durumda. Haziran ayında, EE, Skeegle adlı bir hizmetin sunulduğu 4GEE Action Cam’in duyurusunu yaptı. Bu da GoPro’larda çıtayı daha da yükseltmek anlamına gelecek. Zira söz konusu model ayrıca bir bağlantı aparatı almak yerine internet yayınını standart olarak getirecek.

Neden bir GoPro isteyeyim ki?

Çünkü bu cihazlar ekstrem spor tutkunu ve adrenalin düşkünü kullanıcıların yanında, yeşillik bir alanda bisiklet kullanmak ya da golf oynamak gibi görece daha sakin aktivitelerde bulunanlar için de harika videolar kaydetme olanağı sunuyor. Böyle bir cihazı nefes kesici hava çekimleri elde etmek için bir drone’a da yerleştirebilir ya da yüksek irtifa balonu tutkunu Dave Akerman’dan (www.daveakerman.com) bazı ilhamlar alabilirsiniz. Akerman’ın yaptığı işlerden birini örnek vermek gerekirse: GoPro’yu bir Raspberry Pi bilgisayarla çalışan ev yapımı “uzay araçlarına” bantlayıp atmosferin en dış sınırlarından canlı görüntüler elde etmek…

İnsanlar elde edilen bu görüntülerle neler yapıyor?

Bunların büyük bir kısmı çevrimiçi ortama aktarılıyor. YouTube’a her gün 6000 civarında GoPro videosu ekleniyor ve sitede ‘gopro’ sözcüğünü arattığınızda karşınıza 14,5 milyon sonuç çıkıyor. Bir yıl öncesine ait, Sydney Limanı’nda bir Büyük Beyaz Köpekbalığıyla kavga eden bir adamın yer aldığı video 33.062.616 defa izlendi ve Pretoria’daki aslanları yakın planda gösteren resmi bir GoPro kaydı ise 29.731.433 görüntülemeye ulaştı.

O halde hayvanlar popüler bir tercih mi?

Öyle görünüyor. Onların dünyayı nasıl gördüğünü onların bakış açısından görmek için bir GoPro’yu evcil hayvanınıza monte edebilirsiniz (ki bu da web’i iyice dolduran sıradan kedili videolar arasında farkını belli edecektir). Fakat bazen hayvanlar da bu kayıtların kontrolünü ellerine almayı isteyebilir. Elimizde, biri İspanya’nın Cies Adaları’nda (bit.ly/gull377) ve diğeri de San Francisco’da (bit.ly/seagull377) olmak üzere martıların GoPro’ları kapıp havalandırdıklarını gösteren kayıtlar mevcut. Neyse ki, bu cihazlardan ikisi de söz konusu doğaçlama ‘kuş bakışı’ manzaralardan sonra hiçbir zarar görmemiş.

Bu videolardan para kazanabilir miyim?

Evet, ve GoPro reklam ajanslarının onları keşfetme, lisansını satın alma ve en iyi GoPro filmleri olarak indirmesine olanak tanıyan bir içerik lisanslama platformunu (bit.ly/gplicence377) kullanıma sunmasından bei bu artık çok daha kolay hale geldi. Söz konusu platformda 600’ün üzerinde amatör ve profesyonel video mevcut. Fakat YouTube üzerinde bile popüler olan görüntüler üzerinden para kazanmak mümkün (bit.ly/earnyoutube377).

GoPro’ların başka avantajı var mı?

Bu kameraların giderek büyüyen bir diğer kullanım alanı ise güvenlik. Örneğin bisikletçiler bu cihazları kasklarına taktıklarında hatalı bir sürüşü ya da bir aşırı öfkeli bir sürücünün hareketlerini kaydedebiliyor. Fakat benzer bir biçimde, daha ucuz kameralar da arabaların panellerine yerleştirilebiliyor. Panel kameraları adı verilen bu cihazlar sigorta meseleleri ve kaza raporları açısından oldukça yardımcı olabiliyor. İngiltere’de polis memurlarının da, her ne kadar GoPro olmasa da bazı giyilebilir kameralar kullandıkları biliniyor.

Bunun yerine mobil telefonumu kullansam olmaz mı?

Elbette, fakat bir akıllı telefonun GoPro modellerinden çok daha az dayanıklı olduklarını ve zorlu sürüşler ya da hava uçuşları için uygun olmayabileceklerini hatırlatmakta yarar var. Mobil telefonlar bağımsız kompakt kameraların yerini tutabilirler ama onları aksiyon kamerası olarak kullanmak isteyecek çok fazla insan yok. GoPro artık yaklaşık 3 milyar dolar değerinde dev bir firma ve CEO Nick Woodman bile Daily Telegraph’a, üç oğlu doğduğunda bu kameralardan birini başına takıp o anı kaydettiğini söylüyor.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: