Facebook App ID is missing!

Google Chrome’u Daha Etkili Nasıl Kullanırsınız

Google Chrome, bütün diğer rakipleri arasında özellikle şık ve minimal tasarımıyla bilinen bir web tarayıcısı. Neredeyse her açıdan son derece popüler bir tarayıcı olan Chrome’u şimdiye kadar hiç kullanmamış olanların bile en azından bir kerede denemesinde yarar var. Chrome’un bu popülaritesinin nedenlerinden biri temiz ve gösterişli arayüzü ve bu arayüzün çok yönlü olması. Chrome’un yapabilecekleri neredeyse sınırsız genişlikteki kütüphanesinden indirilebilen uzantılarla birlikte katlanarak artsa da, tarayıcının çoğu kullanıcının farkında olmadığı arka sokaklarında da birçok işlevsel özellik yer alıyor.

İşte Chrome’un barındırdığı bu sırlardan sizin için seçtiklerimiz:

Çok Sayıda Sekmeyi Bir Defada Sürükleyin

Birçok kullanıcı Chrome sekmelerini rahatlıkla kendi tarayıcı pencerelerine sürükleyip bırakabileceklerinin ya da onları tarayıcı pencereleri arasında karıştırıp eşleştirebileceklerinin farkında. Fakat buna karşılık çok az kişinin PC üzerindeki Ctrl tuşu ya da bir Mac üzerinde Komut tuşuna basılı tutup taşımak istenen bütün sekmelerin tıklayıp hepsini aynı anda taşıyabileceklerini bilmediklerini tahmin ediyoruz.

Çok Amaçlı Adres Çubuğu Araması

Aslında birçok web sitesi üzerinden bu sitelere doğrudan gitmeden arama yapabilirsiniz. Bunun için sizin arama motorları listenizde olması yeterli (Eğer değillerse nasıl yapıldığını aşağıda anlatıyoruz).

Örneğin doğrudan orangutanlar hakkında bir Wikipedia makalesine gitmek ve bunu yaparken de ilk önce Google ya da Wikipedia’nın ana sayfasını açmak istemiyorsanız bu özellik oldukça işe yarıyor. Bu özelliği etkinleştirdiyseniz adres çubuğuna “Wikipedia” yazmaya başladığınızda adres çubuğunun sağ tarafında bu site (bu örnekte Wikipedia’da) dahilinde bir arama yapabilmeniz için Tab tuşuna basmanız yeterli. Tab tuşuna basmanızın ardından çok amaçlı adres çubuğunun sol tarafında “Wikipedia’da ara” mesajıyla birlikte belirgin bir kutucuk görünecek. İşte bu kutucuk üzerinden o site dahilinde bir arama (yine bu örnekte orangutanlar hakkında) yapmak mümkün. Enter tuşuna bastığınızda da internetin orangutanlara dair biriktirdiği bütün bilgisi birkaç saniyede karşınıza getirilecek.

Bu fonksiyonun kullanımı sadece sitelere referans verme ya da onlarda arama yapmayla da sınırlı değil. Çok amaçlı arama çubuğunu; bu özellik arama motorlarının yönetilen listelerinizde dahil olduğu sürece neredeyse bütün siteler üzerinde doğrudan arama yapmak için kullanabilirsiniz. Eğer belirli bir site listenizde yer almıyorsa, arama çubuğuna sağa tıklayıp “Arama motoru olarak ekle…” seçeneğine tıklayın. Böylece Twitter, Google Drive, Gmail, CNN ve bir arama kutusunda kullanabileceğiniz herhangi bir platformda doğrudan arama erişimine sahip olacaksınız. Mac kullanıcısıysanız, arama kutusu üzerine tıkladığınızda Control tuşuna basılı tutun.

Hesap Yapmak Ve Birimleri Dönüştürmek

Bunun farkında mısınız bilmiyoruz ama Google arama çubuğu üzerinde temel matematik işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Peki çok amaçlı arama çubuğunuzun üzerinde Google.com’a bile gitmeye gerek kalmadan benzer bir matematik işlevine erişebileceğinizin farkında mısınız? Yine benzer bir biçimde, bu çok amaçlı arama çubuğu Google’ın yaptığı gibi birimleri dönüştürmede kullanılabiliyor. Siz yazdıkça, Chrome siz isteseniz de istemesiniz de girdiğiniz rakamı otomatik olarak bir birime dönüştürecektir. Örneğin “9 inç” yazarsanız, Chrome otomatik olarak bunu santimetreye dönüştürmeyi önerecektir. Farklı bir birim istiyorsanız, yalnızca istediğiniz birime denk gelen bir sembolü yazmanız yeterli (“9 inç = km” ya da “9 inç = mm” gibi).

Bu gibi özellikler yalnızca varsayılan çok amaçlı arama çubuğu aramanız Google’a ayarlı olduğunda ve gizli br pencerede yazmadığınızda çalışıyor. Varsayılan arama örneğin Yahoo ya da Bing ise herhangi bir cevap alamayacaksınız.

Yer İmleri Çubuğuna Bir URL Sürüklemek

Sürekli olarak ve basit bir biçimde erişmek istediğiniz bir web sitesiyle karşılaşırsanız URL’sini seçerek ve onu doğrudan Yer İmleri Çubuğu’na sürükleyerek buraya ekleyebilirsiniz. Adını değiştirmek istiyorsanız da bunu daha sonra düzenleyebilirsiniz. Bir URL’yi ayrıca Chrome dışındaki başka kaynaklardan da Chrome’a sürükleyebilirsiniz.

Arama Yapmak İçin Sürüklemek

Bir sözcüğü vurgulamak ve bir sürükle-bırak işlemi gerçekleştirmek aslında temelde kopyala-yapıştır ile aynı şey, dolayısıyla bir sözcüğü ya da bir ifadeyi vurgulayıp bir Web araması yapmak için onu çok amaçlı arama çubuğuna sürüklemek oldukça mantıklı. Tam tersine, bir sözcüğün ya da ifadenin üzerine sağa tıkladığınızda da yine Google araması yapabileceğiniz bir açılır seçenek de karşınıza çıkıyor (Mac üzerinde vurgulanmış sözcüğe Control tuşuyla birlikte tıklamalısınız).

Sekmeler Arasında Komut Tuşlarıyla Dolaşmak

Başka bir sekmede hızlıca bir şey okumanız gerektiğinde Ctrl tuşuna (ya da Mac üzerinde Komut tuşuna) basılı tutup 1’den 9’a kadar bir numara tuşuna basmanız yeterli. Her bir numara farklı bir sekmeyle ilişkilendirilmiş durumda. 1’den başlayacak biçimde en soldaki sekmeden aşamalı bir biçimde sağa doğru 9 sekme üzerinde yalnızca bu numara tuşlarıyla gezinmeniz mümkün.

Başlangıçta Belirlenen Sayfaları Açmak

Bilgisayarınızın başına oturduğunuzda genellikle ilk olarak hep aynı web sitelerini açıyorsanız Chrome’u bütün bu siteleri otomatik olarak açacak biçimde ayarlayabilirsiniz. Ayarlar menüsünde, “Başlangıçta” sekmesine gidin (ya da adres çubuğuna chrome://settings/startup adresini yazın) ve “Belirli bir sayfa ya da sayfalar grubunu aç”a tıklayın. Bu seçeneğin yanında başlangıç sitelerinizi seçmenize olanak tanıyan bir “Sayfaları ayarla” linki göreceksiniz (bu sayfalar yakın geçmişinizdeki sitelerden otomatik olarak seçilebilir ya da halihazırda açmış olduğunuz sekmelerden bir tercih yapabilirsiniz).

 

Yeni Sekmede Bir Arama Ekranı Açmak

Arama çubuğunda örneğin “kebap” sözcüğünü yazmanız ve Enter tuşuna basmanız durumunda o esnada kullandığınız sekmede varsayılan bir biçimde bununla ilgili bir arama ekranı açılır. Fakat bazen o anda açık olan sitede olmayı sürdürerek bir bilgiye bakmak isteyebilirsiniz. Neyse ki burada yardımınıza koşabilecek bir seçenek var: Bir PC’de Alt tuşuna ya da bir Mac’te Komut tuşuna basılı tutup aramanızda Enter’a bastığınızda bu o aramayı yeni bir sekmede açacaktır.

Dosyaları Otomatik Olarak Masaüstüne İndirmek

Bu ipucu aslında herkes için kullanışlı olmayabilir. Fakat yeni indirdiğiniz bir dosyaya ona ulaşmak için fazladan bir pencereyi açmak zorunda kalmadan erişmek istiyorsanız, bütün dosyaları otomatik olarak masaüstüne indirebilirsiniz.

Dosyaların otomatik olarak nereye indirileceğini değiştirmek için Ayarlar’a (chrome:// settings/) gidin, ekranı aşağıya doğru kaydırın ve Gelişmiş Ayarlar bağlantısına tıklayın, bunun ardından İndirilenler’e doğru kaydırın ve sonrasında istediğiniz konumu belirleyin. Buna alternatif olarak, Chrome’un size her bir indirmeden sonra dokümanların nereye gitmesi gerektiğini sormasını sağlayan seçeneğe de tıklayabilirsiniz. Sizin için en iyisi neyse onu kullanmakta özgürsünüz.

Kapanan Sekmeleri Açmak

Hiç kazara bir sekmeyi kapattınız mı? Bu aslında herkesin başına gelen bir durumlar arasında yer alıyor. Neyse ki, Chrome bu açıdan sekmelerinize yeniden kavuşmanızı mümkün kılan bağışlayıcı bir tarayıcı. Bütün yapmanız gereken Ctrl+Shift+T tuşlarına (Mac üzerinde Command+Shift+T) basmak, böylece Chrome’un yeni kapattığınız bütün sekmeleri yeniden açmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla kapanmış sekme açmak için bu tuş kombinasyonuna basmaya devam edebilirsiniz ki böylece tarayıcı geçmişinizde daha geriye de gidebilirsiniz.

Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma

Bir PC üzerinde, kaydırma tekerleğinizi yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirirken Ctrl’ye basılı tutarak bir sayfada ekrana yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz. Varsayılan ekrana yakınlaşıp uzaklaştığınızda arama çubuğunun sağ tarafında bir büyüteç camı ikonu belirecek. Manuel bir biçimde yakınlaştırıp uzaklaştırma yapmak için bu büyüteç camına tıklayabilirsiniz ya da normal tam görünüme geri dönmek için “Varsayılana Sıfırla”ya tıklayabilirsiniz. Bunun yanında, ayrıca varsayılan görünüme dönmek için ayrıca Control+0’a da tıklayabilirsiniz. Bir Mac üzerinde, Command+Artı ya da Command+Eksi’ye basarak yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz. Command+0 komutuna bastığınızda ise varsayılan görünüm geri gelecektir.

Özel Klavye Kısa Yolları Yaratmak

Yukarıda bazı klavye kısa yollarından bahsettik fakat bunların yanında ayrıca indirdiğiniz bütün uzantılar için kendi kısa yollarınızı yaratabilirsiniz. Uzantılar penceresine (arama çubuğunda chrome://extensions) gittiğinizde pencerenin en altında “Klavye kısa yolları”nı bulacaksınız. (Not: Bu seçeneği ancak bazı uzantılar indirmiş ve onları etkin hale getirmişseniz görebileceksiniz.)

İstediğiniz Dile Çeviri Yapmak

Chrome’un ayrıca bütün web sayfaları için dahili bir Google Translate hizmeti mevcut. Fakat yalnızca belirli bir ifade ya da paragrafa dair bir bilgi istiyorsanız bunu da iki tıklamayla elde edebilirsiniz. İlk önce resmi Google Translation uzantısını yükleyin. Ardından size yabancı gelen herhangi bir metni seçerek tarayıcı ekranınızın en üst sağında duran küçük Google Translate simgesine tıklayın.

Tarayıcı Geçmişi Silmek

Geçmiş URL’ler, önbelleğe alınan görseller, şifreler ve kurabiyeler de dahil olmak üzere tarayıcı geçmişinizi silmek isterseniz, bunu Ayarlar’daki “Tarayıcı verilerini temizle” penceresi üzerinden yapabilirsiniz. Bu seçeneğe bir PC’de Ctrl+Shift+Delete’e ya da bir Mac’te Shift+Command+Sil’e basarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Profil Oluşturmak

Evinizdeki küçük adamları bir tür gözetim ve koruma filtresi olmadan istedikleri her şeye rahatça ulaşmalarını istememeniz çok normal. Bu durum elbette dijital dünya için de geçerli. Chrome, çocuğunuz için sizin tarafından izlenebilen ve kontrol edilebilen ayrı bir profil oluşturmanıza olanak tanıyor.

Ayarlar > İnsanlar > Kişi ekle yolunu izleyerek yeni bir profil oluşturun. Hesabınız üzerinden “Bu kişinin ziyaret ettiği web sitelerini kontrol et ve gör”ün yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun ve Ekle’ye tıklayın. Bu denetlenen kimlikler için ayrıca bir Google kimliği düzenlenmeyecek ki bu da onların Google’ın reklam faaliyetleri tarafından teorik olarak izlenmeyeceği ve hedef alınmayacağı anlamına da geliyor. Birkaç dakika sonra, sizi denetlenen kullanıcının sayfasına götürecek olan bir e-posta bağlantısı alacaksınız. Bu sayfa üzerinden de artık belirli siteleri engelleyebilecek, SafeSearch’ü kilitli olarak tutabilecek ve bu kullanıcının web aktivitelerini görebileceksiniz.

Böylece tarayıcı ekranının en üst sağındaki kimlik sekmesine tıklayarak çocuğunuzun da rahatlıkla Chrome’da kendi kimliğiyle oturum açmanızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda çocuk için de çok sayıda kimlik düzenlemeniz mümkün.

Arama Çubuğundan Google Takvime Etkinlik Eklemek

Çok amaçlı arama çubuğunuzu Google Takvim’in “hızlı ekle” işlevine erişmek için kullanabilirsiniz. Ayarlar’a gidin, Arama’ya doğru ekranı kaydırın, “Arama motorlarını yönet…”i (chrome://settings/searchEngines) tıklayın ve bunun ardından yeni bir pencere açılacaktır. “Yeni bir arama motoru ekle”, “Anahtar sözcük” ve “Alıntıların yerine %’ler ile birlikte URL” olarak etiketlenmiş üç alan görene kadar ekranı aşağıya doğru kaydırın. İlk alana sadece Google Takvim yazın; Anahtar sözcük alanına Takvim yazın (ya da bu işlevi kullanmak istediğinizde kullanmak isteyeceğiniz arama çubuğu istemi her ne ise onu yazın).

Üçüncü alana http://www.google.com/ calendar/event?ctext=+%s+&action=TE MPLATE&pprop=HowCreated%3AQUICK ADD bağlantısını yazın ve ardından Tamam’a tıklayın. Şimdi arama çubuğuna takvim (ya da anahtar sözcük alanına neyi koymayı seçtiyseniz onu) yazın ve Sekme’ye tıklayın, böylece “Google Takvim’i ara” ifadesini içeren bir sekme kutucuğu göreceksiniz. Bu arama kısmının kafanızı karıştırmasına gerek yok, buraya yalnızca bilgi ekliyor olacaksınız. Bütün “ne, nerede, ne zaman” bilgilerini içeren gelecekteki bir etkinliği tarif etmek için basit Türkçe cümleler kurun. Google bütün bu detayları ortaya çıkarıp bunu bir Takvim etkinliğine dönüştürme konusunda bir hayli yetenekli. Bunun ardından sadece “Kaydet” ya da “Çöpe At”a tıklayın.

Yeni Temalarla Tarayıcınıza Renk Katın

Chrome’un varsayılan görünümünden sıkıldınız mı? Chrome mağazasından neredeyse tamamı ücretsiz olan bazı “temaları” indirebilirsiniz. Bunun için Tema seçeneğine ve ardından yükleye tıklamanız yeterli; bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek yok.

Bu temalar çoğunlukla yalnızca tarayıcınızın kenarlarını değiştirir. Varsayılan uygulamalar sayfasına (chrome://apps)giderseniz aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bu arka plana da dönüşebilir.

~dont display~

Site Footer