Facebook App ID is missing!

Galaxy S5’in Sahte Olmadığını Anlamak

Koreliler yıllarca taklit konusunda başarılı sonuçlara imza atıp, edindikleri sermaye ve bilgi birikimi ile kendi çizgilerini oluşturdular. Özellikle son 10 yılda, teknoloji alanında ikinci bir “Japonya” durumuna gelen Kore’nin bu alanda en bilinen iki markası sizin de bildiğiniz gibi LG ve Samsung’dur.

Günümüzde “Gün olur, devran döner.” sözüne uygun olarak, artık Koreliler taklit etmiyor; ediliyor. Bunun son örneği, Samsung Galaxy S5 ile aynı görünüme sahip Goophone S5 modeli oldu. Orjinal telefondan bile önce piyasaya sürülen Goophone S5, aslında kötü bir telefon değil ve Galaxy S5’in taklidi olmak zorunda bırakılmasa, performans olarak saygıyı hak ettiği söylenebilir.

Eğer daha önce elinize bir Galaxy S5 alıp iyice kurcalamadıysanız, vicdansızlar size rahatlıkla Goophone S5’i Galaxy S5 olarak satabilirler. Böyle bir durum sonrasında yapabileceğiniz tek şey şarkıcı Doğuş’tan “Vicdansız” şarkısını söylemek olur.

Önleminizi önceden almak adına, iki telefon arasındaki farklara değinmek ve sizi bu olası korkunç durumdan kurtarmak için bir araştırma yaptık ve iki telefon arasında olabilecek farkları derledik.

Öncelikle şunu belirtmek gerek; 2 telefon da donanım olarak birbirine yakın, fakat yazılım tarafında dikkat çeken farklar var. Yazılım tarafında oluşan bu farklara dikkat ettiğiniz takdirde, çok kısa sürede iki telefonu ayırt etmeniz mümkün olacaktır.

Gelelim farklılıkları anlama yöntemlerine;

1- Samsung Galaxy S5’in kamerası, büyük ihtimalle bugüne kadar gördüğünüz en başarılı kameralardan biri olacaktır ve bunun sonucunda, çekeceğiniz fotoğrafların sizi memnun etmesi gerekiyor. Eğer çekim kalitesinden şüphelendiyseniz, bir de özelliklerine bakın. Samsung Galaxy S5’te yer alan “real-time HDR” ve “selective Focus” özellikleri büyük ihtimalle Goophone S5’te olmayacaktır.

 

2- Samsung Galaxy S5’te yer alan parmak izi okuyucu (home tuşunda) ve Led flaşın altında yer alan kalp hızı ölçer Goophone S5’te mevcut değil.

 

3- Samsung’un ayarlar menüsü altında yer alan Samsung’a özel bazı uygulamalar (Samsung Stay ve hareket uygulamaları gibi) Goophone S5’te mevcut değil.

4- Bazı Goophone S5’lerde Google Play Store mevcut olabiliyor. Eğer Google Play Store yoksa, zaten telefon taktlittir, varsa; Google Play Store’a giriş yapıp Samsung’un kendi uygulamalarının yer alıp almadığını kontrol edin.

5- Samsung Galaxy S5’te USB 3.0 ve Goophone S5’te USB 2.0 versiyonu var. Aralarındaki fark ise oldukça kolay anlaşılıyor. USB 2.0, her cihazda görebileceğiniz USB bağlantı tipi iken, USB 3.0’da iki bağlantı noktası birarada yer alıyor ve görüntüleri gerçekten de birbirinden farklı.

6- Eğer size Goophone S5’i Galaxy S5 diye yutturmaya çalışan vicdansız kişi bu işin acemisi ise, elinize tutuşturacağı telefondaki uygulama isimleri büyük ihtimalle Çince olacaktır.

Yukarıdaki yöntemi, herhangi başka bir telefon satın alırken de uygulayabilirsiniz. Eğer orjinal telefonun arayüzünü, standart uygulamalarını ya da teknik detaylarını biliyorsanız, kısa bir deneme sonrasında elinizdeki telefonun taklit olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: