Facebook App ID is missing!

Galaxy S5’in Parmak İzi Okuyucusu Nasıl Kullanılır?

Samsung’un en yeni amiral gemisi Galaxy S5’in en dikkat çeken özelliklerinden biri, daha önce iPhone 5S’te gördüğümüz parmak izi okuyucusu. Ana Ekran tuşuna gizlenmiş olan bir sensör sayesinde çalışan sistem telefon kilidini açmaya, gizli dosyaları başkalarının görmesini engellemeye, Samsung’a ait içerikleri indirmeye ya da Paypal ile ödeme yapmaya yarayan özellik sayesinde güvenlik seviyesi artıyor.

Parmak İzini Ayarlamak İçin

Telefonun “Ayarlar” menüsü altında “Kişiselleştirme” alt menüsü yer alıyor. Bu menüye girdiğinizde, karşınıza “Parmak Tarayıcı” butonu çıkıyor. Bu butona bastıktan sonra, açılan menü bize lazım olan yani parmak izini tanıtacağımız işlemleri yapmamızı sağlayan menü olacak. Zaten menü açıldığında “Kayıtlı parmak izi yok” gibi bir açıklama ile karşılaşacaksınız ve ardından butona tıkladığınızda cihaz sizden parmağınızı tanıtmanızı isteyecek. Bu işlem için, parmağınızı ekrandan “Home” yani Ana Ekran tuşuna doğru kaydırmanız gerekiyor. Tabii Samsung Galaxy S5’in parmak izinizi tam olarak tanımlayabilmesi için, parmağınızı ekrandan butona doğru 8 defa kaydırmanız gerekiyor.

İşlem bittikten sonra, cihaz sizden bir de şifre belirlemenizi isteyecek. Bu şifre, parmak izi ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda kullanmanız için gerekli ve parmak izinin herhangi bir nedenle çalışmadığını düşünürsek, hayat kurtaran bir şifre olacağı kesin.

Parmak İzi İle Uyumlu Uygulamalar

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, parmak izi kullanarak Samsung’dan çeşitli uygulamalar satın alabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken, parmak izi ayarlarına girip (Daha önce bahsettiğimiz gibi, Ayarlar > Kişiselleştirme > Parmak Tarayıcı menüsü) karşınıza çıkan ekrandan “Samsung hesabını doğrula” seçeneğini tıklamanız.

PayPal ödemeleri için parmak izinizi kullanmak istiyorsanız, yine aynı menüde yer alan “PayPal ile Öde” seçeneğini işaretliyorsunuz. Fakat bu işlem bu kadar kısa değil; seçeneği işaretledikten sonra, Fido Ready adlı uygulamayı kurup PayPal hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra, PayPal ile ödeme kabul eden tüm sitelerden rahatlıkla alışveriş yapıp, ödeme işlemi için parmak izi uygulamasını kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy S5’in parmak izi okuyucusunu aynı zamanda dosyalarınızı kem gözlerden saklamak için de kullanabilirsiniz. Bazıları “paranoyaklık” olarak nitelendirebilir fakat biz buna “tedbirli davranmak” diyoruz, kişisel olan her bilginin herkes tarafından görülmesinin, değiştirilmesinin ya da silinmesinin önüne geçmeyi sağlayan bu özellik, belki de parmak izine en çok ihtiyaç duyacağınız özellik olacaktır. Parmak izi korumasını devreye sokmak için yapmanız gereken, cihazın “Ayarlar” menüsüne girip “Gizli Mod” seçeneğini etkinleştirmektir. Bu özelliği ister parmak izi ile, isterseniz de herhangi bir şifre ile kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy S5’te herhangi bir uygulamayı koruma altına almak için yapmanız gereken, parmağınızı o uygulamanın üzerinde bir süre bekletip, ekranın sağ üst köşesinde çıkan 3 nokta şeklindeki ikona tıklamak ve “Özel” seçeneğini işaretlemek olacaktır.

İpucu: Cnet’in editörlerinden Jessica Dolcourt’un yaptığı inceleme sırasında, parmak izi okuyucusunun ıslak ya da krem sürülmüş olan bir parmakla kullanılmaya çalışıldığında, tanımlama zorluğu çektiği görülmüş. Bu durum, Samsung Galaxy S5’in kadınlar ve metroseksüel erkekler tarafından kullanılırken çeşitli zorluklar yaşatacağını gösteriyor.

Site Footer

%d bloggers like this: