Facebook App ID is missing!

French Press ile Kahve Dışında Neler Yapılabilir?

Yaz sıcakları iyiden iyiye etkisini göstermeye başladı ve artık bir French Press kahve içeyim, sıcak bir çay demleyeyim zamanlarını geçmiş bulunuyoruz. Malumunuz bu sıcak havalarda sürekli sıcak içecekler içilemiyor, istense de boğazdan geçmiyor. Peki, kahvenin bile soğuğu makbul diyerek French Press’leri rafa mı kaldıracağız? Bu yazıyı okuyorsanız tabiiki de kaldırmayacağız, elbet French Press ile kahve dışında da bir şeyler yapılabilir…

Tanecik Süzeceği French Press

Öyle pratik kullanım alanları mevcut ki, kahve insanı değilseniz bile evinizin mutfağında bir adet bulundurmanızda fayda var. Dilerseniz, buraya tıklayarak en uygununu bulabilirsiniz.

Gelelim kullanım alanlarına, ilk olayımız aslında son derece basit bir buluş. Bulgur, pirinç, baklagil veya buğday gibi bir çok taneciği yıkamak için French Press’i bir süzgeç kabı olarak kullanabilirsiniz. Hem çok kolay hem de zamandan kazandıracak bir çözüm! Sadece ıslatacağınız tanecikleri aletin içine atın ve üzerine su koyduktan sonra kapağını kapatıp, filtresini aşağa bastırarak suyunu süzün, pişmeye hazır!

Ev Yapımı Aromalı Zeytinyağları

Zeytinyağı, Türk mutfağının belki de bir numaralı malzemesi. Sonuçta yemeğe en güzel tadı veren aslında yağı ve hele ki söz konusu yaz sofraları olduğunda zeytinyağının önemi daha da fazla. Izgara balığa, salataya, pizzaya dökmek ya da sadece ekmek banmak için şöyle güzel bir sofra zeytinyağı hazırlamak yazınızı daha tatlı geçirmenizi sağlayabilir. Tek yapmanız gereken fesleğen, kekik, karabiber ve acı kırmızı biber gibi zeytinyağına tat verecek taze baharatları French Press’e atıp üzerine yağı doldurup, yağı bir süre öylece bekletmek. Filtre sayesinde baharatlar ve tortularla uğraşmadan yağı istediğiniz yere dökerek tüketebilirsiniz.

Süt Köpürtme

Aslında süt genelde kahve için köpürtülür fakat yine de bu küçük taktiği bilmenizde fayda var. Yazlık soğuk içecekler ya da tatlılar için de kullanabilirsiniz. Kavanoz bölümünün yarısını geçmeyecek kadar süt koyduktan sonra, normalde kahveyi süzmek için aşağı doğru bastırılan filtreyi bir aşağı bir yukarı oynatarak sütü köpürtebilirsiniz. Biraz yorucu olsa da 30 saniye içerisinde işinizi çözecek bir taktik, süt köpürtmek için ekstra bir makineniz yoksa kesinlikle işe yarar.

Almonds milk with blender almonds

Bademli Süt

Hazır süt tarifi vermişken bir tane daha paylaşalım, bu seferki tarif daha lezzetli ve ev yapımı bademli süt!  Tarifi de son derece basit; Bir kabın içine 3-4 bardak su koyuyorsunuz, içine bir bardaklık çiğ badem atıyorsunuz, bir çimdik tuz ve tat versin diye bir parça bal atıp bademi suyun içinde bir gece bekletiyorsunuz. Sonra bu bademin suyunu süzüp, Blender’a atıyorsunuz, yine 3-4 bardak su koyuyorsunuz ve bademler suyla karışıp yumuşak bir içecek haline gelene kadar son hızda Blender’ı çalıştırıyorsunuz. Badem sütünüz hazır!Şimdi küçük badem kırıntıları ve tortularından kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken sütü French press’e koyup öyle servis etmek…

Site Footer