Facebook App ID is missing!

Fotoğraf Makineleri Hata Kodları

Fotoğraf makineleri, temelde birkaç kısımdan meydana gelir. Enerji ihtiyacı için batarya ya da pil, ekran, her biri belli fonksiyonlara atanmış butonlar, lens yapısı… Bu kısımlar bazen sorunlarla karşılaşabilir ve bazen fotoğraf makinesi donup kalabilir ve yeniden başlatmanız gerekebilir. Bu temel hata etkisi, kompakt sınıfı fotoğraf makinelerinde görülebilirken, DSLR fotoğraf makinelerinde sistemsel hatalar, bir takım bildirimlerle beraber kullanıcıya sunulmaktadır.

DSLR fotoğraf makinesi, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi zaman zaman sistemde bir şeyin ters gittiğine dair hata mesajları verebilir. İlgili konuda uyarının verildiği bu ekranlarda FEE, Err gibi yazılar görülebilmektedir. Bunlar belli hatalara dair, olabilecek en kısa açıklamalardır ve bu kısa ve ilk bakışta anlamısız görülen harf kümelerinin altında belli bir tanım vardır. Bir konuda sorun olduğu ve çözülmesi için de bazı yöntemlerin uygulanmasının gerektiğini bildirirler. Hata mesajı olarak adlandırılan bu harf kümeleri, otoğraf makinesinin sizinle iletişim kurma biçimidir aynı zamanda.

Örneğin biraz önce değinilen FEE hatası size şunu açıklar: Kısa odaklı objektifinizin diyafram halkası yok, yani objektif odaklı bir uyumsuzluk söz konusu. Bu mesajı ‘FEE’ ile veren DSLR fotoğraf makinesi teknik açıklama olarak objektifteki F değerini tanıyamamaktadır.  Çözüm genellikle, diyafram halkasının en büyük sayı değerine getirilmesi ve kilitlenmesidir. Bununla birlikte FEE hatası, objektifin makineye takılmasına karşın tam olarak oturmaması nedeniyle de karşınıza çıkabilir. Objektifi, çıkartın, temizleyin ve DSLR fotoğraf makinenize bir kez daha takın; sorun çözülebilir.

F mesajı, yeni alındığında DSLR fotoğraf makinelerinde en sık görülen hata mesajlarındandır. Fotoğraf meraklısı kişi, objektifini makinesine takarken bazen tam olarak oturmasını sağlayamayabilir. Bir alışma süreci ile çözülecek bu problemle karşılaşıldığında F hata mesajı ile karşılaşılacaktır. Bazı uyumsuz objektifler de bu sorunla karşılaşılmaktadır. Bu tip durumlarda bir uzmandan ya da objektifi satın aldığınız yerden yardım almanız gerekebilir.

Err mesajı ise belki de en tanıdık mesajlardandır. Türkçesi hata anlamındaki Error kelimesinin kısaltması olan Err, genellikle objektif-fotoğraf makinesi uyumsuzluğu durumunda karşınıza çıkar. Objektif, çıkartılıp tekrar takılmalı, yine aynı hata alınıyorsa objektifin dişlileri temiz bir bezle, nazikçe temizlenmelidir. Err hatasının diğer nedenleri ise batarya sorunları ile makinenin ayna sistemindeki sorunlar olabilmektedir.

F0, F1 gibi sıralanan hatalar da vardır. Temelde F harfinin yanında bir rakam bulunur ve objektif-DSLR fotoğraf makinesi uyumsuzluğu ya da objektifin makineye doğru şekilde takılmamış olması nedeniyle görülebilir. Genelde üst seviye fotoğraf makinelerinde görülür.

E hata mesajı, hafıza kartları ile ilgili sorun olduğu anlamına gelmektedir. Hafıza kartı ya bozuk ya da tam olarak hafıza kartı girişine oturtulmamıştır. Eğer tüm denemelerinize karşın E, yine karşınıza çıkıyorsa DSLR makinenizin hafıza kartı girişi ile ilgili bir sorun söz konusu olabilir.

CHA, CHR, CD gibi hatalar da hafıza kartı nedeniyle çıkar. CD hatasında hafıza kartında yer alan kilit kısmı kontrol edilmelidir. Eğer burası kilitli konumdaysa açılmalıdır. Diğer hatalar genellikle hafıza kartlarına atılacak formatların sonrasında ortadan kalkacaktır.

Türkçesi dolu anlamındaki FULL bildirimi ise hafıza kartının dolu olduğunu, yeni fotoğraflar için yer açılması gerektiğine işarettir. Fotoğraflarınızdan bazıları silin ya da başka bir hafıza kartı takın, sorun büyük olasılıkla çözülecektir.

Site Footer

%d bloggers like this: