Facebook App ID is missing!

Flu Fotoğraflar Nasıl Önlenir?

Bazı fotoğraflarda bulanıklık olarak da adlandırılan flu kısımlar oluşabilir. Bunun temel nedeni fotoğraf makinesinin çekim anında hareket ettirilmesi ya da çekilecek konunun hareketli olmasıdır. Zaten bu tip durumlarda belli noktadan belli noktaya kadar uzanan küçük çizgiler, bulanıklığı oluşturan temel etmenlerdendir.

Fotoğraf makinesi ile gerekli ayarlar yapılmadığında hızlıca hareket eden bir otomobil ya da kuş çekilmeye çalışılırsa görüntünün bulanık olduğu görülecektir. İşte bu örnekteki bulanıklığın bazı nedenleri vardır. Bunlardan ilki yanlış enstantane değeridir. Enstatane değeri ile kısa bir bilgilendirme yapılması yerinde olacaktır.

Enstantane değeri 1/x şeklinde ayarlanır. X, burada sizin belirleyeceğiniz bölümdür ve kabaca saniyenin X kadar süresince hareket etmemeniz gerektiğini temsil eder. Eğer burada 1/4 gibi küçük bir rakam seçilmişse saniyenin 1/4’ü kadar hareket etmemelisiniz ve küçük tiremeler bile bu an içinde söz konusu olabilir. İşte bunun önüne geçecek adım hareketli anları kadrajınıza taşırken daha yüksek bir değer seçmelisiniz. Örneğin, 1/200. Bir yarış müsabakasında araçların fotoğrafları çekilecekse 1/500 gibi değerlerin tercih edilmesi önerilir.

Bulanıklığın bir diğer nedeni ise odak noktasının yanlış seçimidir. Manuel odaklamada fotoğrafta merkez konunun seçimi, örneğin yarış pistindeki bir yarış aracının odağa alınması gerekir. Bazı fotoğraf makinelerinde deklanşör butonuna yarım basılarak da odaklama yapılabilmektedir. Doğru netleme noktaları seçilmesi flu fotoğrafların önüne geçmenin altın kurallarındandır. Bu aşamada başarılı olmanın önemli adımlarından biri de AF noktalarına alışmaktır. Ayrıca fotoğraf makinesinde objektifteki titreşimi minimize eden VR özelliği açık olmalıdır.

Fotoğraf makinesinin titretilmesi, yanlış tutulması gibi kullanıcı odaklı yanlışlar da sorunun temel kaynakları arasında yer alır. Fotoğraf makinesi,minimum hareket edebilecek şekilde kavranmalıdır. Hatta sabitlenmesi için yardımcı ekipmanların kullanımı, bu tür sorunların önüne geçmede oldukça etkilidir.

Işık koşullarının flu fotoğrafları konusundaki önemi yüksektir. Flaş kullanımı enstantene hızını sabit ve yüksek bir degree ulaştırıp isinizi kolaylaştırır. Bu durumda diğer ayarların doğru pozlama için düzenlenmesi yeterli olacaktır. Flaş yoksa ISO değeri artırılabilir ya da daha açık diyafram değeri ile fotoğraf çekimi gerçekleştirilebilir. Bu noktada fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri ve yetenekleri de önem taşır. Örneğin küçük f değerleri kullanılamıyorsa ISO’nun artırılmasından başka yol kalmayacaktır. Bu noktada da noise’lu fotoğraflar elde edilebilmektedir.

Flu fotoğraflar elde etmemek için bolca fotoğraf çekin. Yukarıdaki önerileri deneyin, fotoğraf makinenizi tanıyın. Çok daha iyi sonuçlara ulaşacağınızı göreceksiniz. İyi fotoğraflar!

Site Footer

%d bloggers like this: