Facebook App ID is missing!

Fifa 15 Oyun Taktikleri

Efsane futbol oyunu FIFA, 15 versiyonuyla artık daha zeki ve bu durum oyuncuya geniş çapta taktik ve strateji kurma özgürlüğü sağlıyor.

Teammate Contain sayesinde:

Kanat tarafından atak yapan rakibi iki kişiyle kapatıp biriyle orta yapmasını, diğeriyle de ters ayağına dönmesini engelleyebilirsiniz.

Kısa korner kullanan rakibi köşede sıkıştırabilirsiniz.

Orta sahada alan daraltarak defansın arkasına rahat top atılmasını engelleyebilirsiniz.

Tek taktiği topu ileri aniden şişirip defansı zamanlama hatasına zorlamak olan bir rakibiniz varsa: Uzun toplara ilk hamleyi top yerde sekmeden yapmamak şartıyla defansif anlayışa dönüp geriden oyun kurarak hücum edebilirsiniz.

Size soluk aldırmayan bir rakibiniz varsa:

Defansif pozisyona geçip, Teammate Contain yardımıyla derinliği kaybetmeden ve takım dizilişini dağıtmadan alan bırakmamaya çalışabilirsiniz. bunu başarabilirseniz hızlı taktik olarak kontratağı seçebilir; duran top vs kullandığında rakibin 7-8 oyuncusu sizin yarı sahanızda olacağı için 3 pasta rakip kaleciyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Defansif oynayan bir rakibiniz varsa:

Defansif orta sahalarınızı daha teknik adamlardan kurup derinlemesine birkaç pastan sonra beklere oynayarak rakibin savunmasının durumuna göre kanattan bindirebilir veya atağı ters kanada çevirebilirsiniz.

* Rakip tecrübesizse açıklarınızı takip edemeyeceği için topu açığa oynayıp verkaça girebilir, ancak ilk pası doğrudan bindirmekte olan açığa hemen geri atmak yerine o sırada size yaklaşmış olan ofansif orta sahanıza oynayıp ofsayta girmeden açığın önüne bırakabilirsiniz. o anki taktiğinize göre takımın alacağı şekil ve pozisyona göre oyuncuların yapacağı koşular öyle doğru ki, o ofansif orta sahanın (veya 4-4-2’de yakın santraforun) top almak için size yaklaşacağı neredeyse kesin.

* Rakip tecrübeliyse ve bekin hücum ettiği kanadı kapatıyorsa atağın yönünü değiştirip, diğer kanattaki bekle orta sahaya doğru çapraz bindirebilirsiniz. (bkz: içe dönük bek) bunun savunması zordur. rakip takımın dizilişi diğer kanatta yoğunlaştığı için bekinizle rakip stoperin üzerinde olan santraforunuza doğrudan pas imkanı bulabilirsiniz. ondan sonrası santraforun fizik veya teknik gücüne göre gelişecektir.

3’lü defans oynayan bir rakibiniz varsa:

* Sahte 9 dizilişine geçip rakibin tecrübesine göre dengeli veya defansif anlayışa dönerek yine rakibin tecrübesine göre kontra veya baskılı oyuna geçebilirsiniz. rakip iyiyse kontra daha doğru olacaktır. burada tek sorun 3’lü defans muhtemelen 3-5-2 olacağı için kanatlardan gelen rakibi önce orta sahada karşılamanın zorluğudur. sahte 9’un sağında ve solundaki açıklarla manuel olarak rakibi takip etmeniz gerekir.

*Eğer rakip tecrübesizse defansif orta sahanın önündeki iki merkez orta saha ile yetişerek derinliği sağlayabilirsiniz.

*Yüklenen rakip atağı gol, korner veya autla sonlandırmadan topu alabilirseniz; sağdan sol çapraza, soldan sağ çapraza atacağınız ters toplarla karşı kaleye bomboş gidebilirsiniz.

En iyi savunma, hücumdur diyenlere

Rakibi kendi sahasına hapsetmeye çalışmak adına geniş olmayan bir dizilişle (tercihen klasik 4-2-3-1) oyuna başlayıp, taktik olarak da yüksek presi seçerek  rakibin her hatasında 2 3 kişi kaleye gidebilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: