Facebook App ID is missing!

Facebook’ta Engelleme Yapmanın Püf Noktaları

Facebook, hiç şüphesiz aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmanız için harika bir yol ama bu sosyal ağ aynı zamanda ilgi göstermediğiniz ya da sizi rahatsız eden içeriklerin ekranınızı istila ettiği bir platforma da dönüşebilir. Ya da çok daha kötüsü başka kullanıcılar tarafından taciz edilebilir ya da bir tür zorbalığa maruz kalabilirsiniz. Neyse ki, hiçbir ilginizin olmadığı insanlara katlanmak zorunda değilsiniz, onları basitçe engelleyebilir ve sizinle iletişim kurmalarının ya da gönderilerinizi görmelerinin de önüne geçebilirsiniz. Bu yazıda, diğer kullanıcıları nasıl engelleyeceğinizi ve olur da fikrinizi değiştirirseniz bu engeli nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz. Ayrıca aynı zamanda bir kullanıcıyı takip etmeyi nasıl bırakacağınızı da ele alacağız: bunu yapmak onların gönderilerini haber akışında görmenizi engellese de bu kullanıcılarla yine de arkadaş olarak kalmaya devam edersiniz. Bu ikinci seçenek yalnızca basit bir biçimde rahatsız edici olan kişilerden kurtulmak için çok iyi bir özellik.

Facebook’ta birini nasıl engellersiniz?

Olabilecek en uç durumla başlıyoruz: birini engellemek. Bu seçenek başka bir Facebook kullanıcısının sizinle iletişime geçmesini tamamen engelliyor. En aşırı durumların çoğunda birisinin sizinle iletişime geçmesini ya da hatta sizi arkadaş olarak eklemesini bile tamamen engellemeyi isteyebilirsiniz (eğer bu kişiyle zaten arkadaşsanız, bu seçenek o kişiyi arkadaş listenizden de çıkaracaktır). Burada da açıklayacağımız gibi, Facebook bu seçeneği Gizlilik Kısayolları menüsü üzerinden uygulamanın çok kolay bir yolunu sunuyor.

Gizlilik menüsünü kullanın

Facebook sayfanıza gidin ve Gizlilik kısayolları butonunu ekrana getirmek için gizlilik ikonuna (asma kilit şeklindeki bu ikon ekranın en üst sağında yer alıyor) tıklayın. ‘Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdururum?’ seçeneğine tıklayın ve ardından kutucuğa engellemek istediğiniz kişinin adını ya da e-posta adresini yazın ve Engelle butonuna tıklayın.

O kişiyi bir listeden seçin

Engellemek istediğiniz kişinin adını aratın. Aramanızla eşleşen bir liste göreceksiniz, bu listeden aradığınız kişiyi seçebilirsiniz. Halihazırda sizinle arkadaş olan (ya da arkadaşlarınızla arkadaş olan) herhangi birisinin listenin en başında görünmesi oldukça muhtemel. Ardından yapmanız gereken tek şey engellemek istediğiniz kişinin (ya da kişilerin) yanında beliren Engelle butonuna tıklamaktan ibaret.

Engelleme işlemini onaylamak

Engellemenin ne yapacağını gösteren bir iletişim kutusu göreceksiniz. Bu kişi artık sizi ne görebilecek ne de arkadaşı olarak ekleyebilecek. Buna alternatif olarak Facebook ayrıca bu kişiyle iletişime geçip sizi rahatsız ettiğini bildirmenizi öneriyor. Bununla birlikte Haber Akışı’ndan onların gönderilerini kaldırmayı da seçebilirsiniz. Bu kişiyi engellemekten memnunsanız devam etmek için Engelle butonuna tıklayın.

Birisini engellediğinizde, o kişi sizin profilinize erişmeye çalışırsa sizin tarafınızdan engellendiklerini gösteren bir mesaj alacak.

Birisine yaptığınız engellemeyi nasıl kaldırırsınız

Birisini engellediyseniz ve bir süre fikrinizi değiştirip onunla yeniden arkadaş olmayı istiyorsanız bu kişiye koyduğunuz engeli kaldırabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapılacağını açıklayacağız, ama bir defa bunu yaptığınızda birbirinize yeniden arkadaş olarak eklemeniz gerekeceğini de belirtelim.

Engellediğiniz kişileri görün

Facebook’u açın ve gizlilik ikonuna tıklayın, ardından ‘Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdururum?’a, sonrasında ise ‘Engellenen tüm kullanıcıları gör’ bağlantısına tıklayın. Yeniden size erişebilmesini istediğiniz kişinin yanındaki Engellemeyi Kaldır butonuna tıklayın.

‘Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdururum?’ seçeneğine geri giderseniz, buradan ayrıca engellemiş olduğunuz insanların bir listesine de erişebilirsiniz. Buradan da yine bir kullanıcı için Engellemeyi Kaldır’a tıklayabilirsiniz.

Engellemeyi Kaldır’ı onaylama

Bir sonraki ekranda bir kullanıcının engellenmesini kaldırmak istediğinizi doğrulayın. Bu doğrulama sizi otomatik olarak yeniden arkadaş yapmayacaktır, dolayısıyla ikinizden birisinin ilk adımı atarak diğerine bir arkadaşlık isteği göndermesi gerekiyor. Bu noktada, sonradan yeniden fikrinizi değiştirebilirsiniz diye şunu da hatırlatalım, engellemeyi kaldırdığınız birisini 48 saat boyunca yeniden engelleyemiyorsunuz.

Bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakmak ya da içeriklerini gizlemek

Birisini tamamen engellemekten daha az keskin bir karar olarak, onun yerine bir Facebook kullanıcısını ‘takip etmeyi’ bırakabilir ya da onların içeriklerini Haber Akışı’nızda gizleyebilirsiniz. Bu seçenek onların gönderilerini Haber Akışı’nızdan kaldıracak ve buradaki dağınıklığı biraz azaltacaktır. Bu basitçe rahatsız edici olan ya da çok fazla gönderi paylaşan ama yine de arkadaş olarak kalmak istediğiniz kişilerle baş etmenin harika bir yolu.

Bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakmak

Öncelikle Haber Akışı’nızı altüst eden Facebook kullanıcısının bir gönderisini bulun. Bu gönderinin en üst sağında yer alan aşağı doğru bakan oka tıklayın. Bu bir seçenekler menüsünü ekrana getirecektir. ‘[Kullanıcıyı] takibi bırak seçeneğine tıklayın. Böylece bu kişinin bütün gönderileri Haber Akışı’nızdan kalkacak ve yeni gönderileri de hiç görünmeyecektir. Hala arkadaş kalmaya devam edeceksiniz, takibi bıraktığınız kişi onların gönderilerini gizlediğinizi bilmeyecek ve siz bu kişinin profiline giderek onların neler paylaştıklarını yine görebileceksiniz.

Bir gönderiyi gizleyin / Bir kişiden daha az gönderi görün

Eğer bir kişi sizi rahatsız eden yalnızca bir gönderi paylaştıysa o zaman sadece o gönderiyi gizlemek isteyebilirsiniz. Bu kişinin gönderisindeki aşağı açılır oka tıklayın ve Gönderiyi gizle’yi seçin. Bu, yalnızca bu gönderinin ekranınızda görünmesini engelleyecektir. Onaylama ekranından da ‘[Kullanıcıdan] daha az gönderi gör’ü seçerek daha ince bir ayar yapabilirsiniz. Bu da bir kullanıcının gönderilerinin sizin Haber Akışı’nızda görünme sıklığını, onları takip etmeyi bırakmanıza gerek kalmadan azaltacaktır.

Yukarıdaki bu adımlar yalnızca Facebook kullanıcıları için değil ayrıca ‘beğendiğiniz’ Facebook sayfaları için de uygulanabilir. Eğer bir sayfanın kendi içerikleriyle Haber Akışınızda çok fazla yer kapladığını düşünüyorsanız yine benzer yollarla bu gönderilerin sayısını düşürebilir ya da onu takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Birini yeniden takip etmenin yolu

Eğer birisini kendi akışınızdan gizlediyseniz ama onların gönderilerini yeniden görmek istiyorsanız, basitçe bu kişinin profil sayfasına gidin ve sayfanın en üstündeki (o kişinin adının sağındaki) Takip et butonuna tıklayın. Artık onların bütün gönderilerini Haber Akışınızda görmeye başlayacaksınız.

~dont display~

Site Footer