Facebook App ID is missing!

Facebook, Horizon ile Sanal Gerçeklik Dünyalarına Bir Yenisini Ekliyor

25 Eylül’de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yeni sanal gerçeklik dünyası Horizon ’ı tanıttı. 2020’de Oculus Quest ve Rift Platformları’ndan ulaşabileceğiniz Horizon size yepyeni bir sanal gerçeklik dünyası sunuyor.

Oculus Quest bilgisayar olmaksızın sadece sanal gerçeklik gözlüğü ve kumandası ile istediğiniz her yerde oynama imkanı sunuyor. Oculus Rift ise bilgisayar destekli versiyon olarak karşımıza çıkıyor.

facebook horizon sanal gerçeklik

Facebook Horizon ’da Neler Yapabilirsiniz?

Sanal gerçeklik dünyası arkadaşlarınızla vakit geçirmek, oyun oynamak ve film izlemek için güzel bir seçenek. Ayrıca yeni beceriler edinmek ve dünyamızı keşfetmek için de bambaşka bir yol. Bu deneyimler ayrıca Horizon’ın temelini oluşturuyor. Horizon’da başlamadan önce tamamen kendi kişiliğinizi yansıtan bir avatar oluşturabileceksiniz. İlk başlarda Facebook’un kendi tasarladığı dünyaları deneyimleyeceksiniz, daha sonra da kendi dünyalarınızı oluşturmaya başlayacaksınız. Herkesin kendine özel bir dünya yaratma imkanı olacak, ister tropik bir ada isterseniz de spor yapabileceğiniz özel bir alan. Kodlama gerekmeden basit araçlarla hayalinizdeki dünyayı yaratma imkanınıza olacak. Daha sonra bu yarattığınız dünyaları arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz.

facebook horizon

Bunların yanında sorularınıza yardımcı olmak ve sanal gerçeklik dünyasında güvenliği sağlamak için Horizon Yerlileri size eşlik edecek. Sanal gerçeklik dünyalarını gezerek size ihtiyacınız olan desteği sağlayacaklar.

Sanal gerçelik dünyalarında da sosyal medyada olduğu gibi kullanıcıları korumak için engelleme, sessize alma ve şikayet etme imkanları olacak.

facebook horizonda neler yapılır

Horizon Beta sürümünün 2020 yılının başlarında çıkması bekleniyor. Beta sürümüyle birlikte Horizon’a erken erişim hakkınınız olacak.

25 Ekimde ise hali hazırda var olan sanal gerçeklik dünyaları Facebook Spaces ve Oculus Rooms kapatılacak. Oculus Rooms 2016 yılında kendinize özel bir sanal gerçeklik apartmanı dekore edebilmeniz için yaratılmıştı, Facebook Spaces ise 2017 yılında size arkadaşlarınızla sohbet edebilmeniz, sanal gerçeklik dünyasında selfie çekebilmeniz ve film izleyebilmeniz için açılmıştı. Ancak ikisi de kısıtlı imkanlar sağlıyordu, Horizon ise bu imkanların hepsini sağlayan yepyeni bir dünya sunuyor.

Bütün bunların yanında Horizon’da reklam içeren billboardlar, gerçek dünyada aradığınız ürünü satın alabileceğiniz mağazalar ve alışveriş merkezleri olabileceğini hayal etmek çok zor değil öyle değil mi?

Site Footer