Facebook App ID is missing!

Evinizdeki En Kirli Noktalar

Birçok insan gibi siz de kendinizi “Temiz” olarak nitelendiriyor ve eviniz için de aynı tanımı kullanıyor olabilirsiniz. Ancak, evinizde bazı noktalar vardır ki, siz ne kadar temiz olursanız olun, o noktalar ya gözden kaçar ya da geçen hafta temizlenmiş gibi bir izlenim bırakırlar ve hep kirli kalırlar.

Diş fırçası kabı

Banyoyu tertemiz yaptığınızı düşündüğünüzde, aklınıza bir de diş fırçası kabı gelsin. En son ne zaman temizlediğinizi ve nasıl temizlediğinizi hatırlamaya çalışın. Eğer diş fırçası kabı uzun zamandan beri temizlikten yırtıyorsa, önemli bir sağlık tehdidi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ağzınıza doğrudan temas eden diş fırçasını sakladığınız kabın mikrop yuvası olması çok kolaydır ve her fırsatta temizlemenizde fayda vardır.

Diş fırçası kabını temizlemenin en kolay yolu ise, bulaşıklarla birlikte bulaşık makinesine atmaktır.

Mama kabı

Evinizde hayvan besliyorsanız, aile fertleri arasında en temiz olanın kediniz ya da köpeğiniz olmadığını da biliyorsunuzdur. Yemek yediğiniz her tabağı, bir daha kullanmadan önce mutlaka yıkadığınızı aklınıza getirin ve mama kabını ne sıklıkla yıkadığınızı düşünün. Eğer aynı sıklıkta yıkamıyorsanız, önemli bir bakteri yuvasına sahipsinizdir.

Mama kabı da bulaşık makinesinde yıkanabilecek bir malzeme olduğundan, sizi yormadan temizlenebilir.

Bilgisayar klavyesi

Muhtemelen listedeki en kirli yer, bilgisayarınızın klavyesidir. Durmadan dokunduğunuz ve kolay kolay temizlemediğiniz bir yer olan klavye, hem ellerinizdeki mikropları hem de çevredeki mikropları toplar. Eğer yoğun bir şekilde bilgisayar kullanıyorsanız, yani yemeğinizi bile bazen bilgisayar başında yiyorsanız, gerçek bir temizlik sonrasında klavyeden çıkacak pislik sizi ürkütebilir.

Klavye temizliği için mutlaka bakteri öldürücü bir sprey ya da deterjan kullanın. Ayrıca, klavye tuşlarının arasında girmiş olabilecek yemek artıklarını da göz önünde bulundurarak bir temizlik yapın.

Halı-kilim

Üzerinize giydiğiniz her kıyafeti, en azından lekelendiğinde ya da koktuğunda yıkarsınız. Peki, evinizdeki halı ya da kilimi koklamayı denediniz mi? O halı ya da kilimi yazdan kışa geçerken ya da kıştan yaza geçerken yıkamak dışında, hiç yıkadınız mı? Böyle bir durumda, elektrikli süpürge ile temizlediğinizi söyleyebilirsiniz. Peki o zaman, kıyafetlerinizi neden elektrikli süpürge ile temizlemiyorsunuz?

Özetle, halı ve kilim türü eşyalar heryerden pislik toplarlar ve elektrikli süpürge ile yapılan temizlik hiçbir zaman yeterli olmaz. Her hafta yıkamanız mümkün değil, fakat süreyi 6 aya çıkarmak da sağlıklı değil. Bu nedenle, her fırsatta bu eşyaları adam gibi temizlemenizde fayda var.

Mutfak lavabosu

Yemeklerinizi pişirdiğiniz, içerisine koyduğunuz ve yediğiniz her eşyayı mutfak lavabosunda yıkıyor olabilirsiniz. Tencereler, tabaklar ya da çatal-bıçak temizlenirken, onlardan artan tüm pisliğin lavabonun deliğinden gitmemiş olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle, her fırsatta (mümkünse her gün) mutfak lavabosunu beyaz sirke ile temizleyin.

Bunun yanı sıra, lavabonun giderinin altında tam bir cehennem olabilir. Lavabodan akıp gittiğini sandığınız birçok pislik, deliğin hemen altında yeni bir yaşam alanı bulmuş olabilir. Böyle bir durumun oluşmasını engellemek için, fırsat buldukça lavabo giderini ve borusunu temizlemek için her yerde bulabileceğiniz lavabo açıcılardan kullanabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: