Facebook App ID is missing!

Eviniz Kış Mevsimine Hazır mı? Değil mi?

Sonbaharın son günlerini yaşarken, artık kış mevsimine hazırlık yapma vakti geldi diye bir tedirginlik hemen baş gösteriyor. Gerçi bu süreç her mevsim geçişi için geçerli sayılabilir fakat, kış mevsimi geç hazırlanmayı affetmez. Örneğin; yaza klimasız girer, sıcaktan bunaldın mı klimayı alıverirsin, klimasızlık en fazla birkaç gün rahat uyuyamamana sebep olur ama kışın hava koşulları öyle değil. Çatıyı, camları, kaloriferi, ısıtıcıyı kontrol etmedin, küt! Hastasın…

 Isınma

İlk olarak kalorifer peteklerini bir kontrol ettirmek ve gerekli bakımını yaptırmak gerek. Merkezi sistem için bu kadarı yeterli ancak kombi kullanıyorsanız, kış tam olarak başlamadan önce kombinizin de düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmanız lazım. Eğer kaloriferler ısınmanıza yetmiyorsa ve başka bir ısıtıcı alarak ısınma sorununu ortadan kaldırmayı düşünüyorsanız, ilk önce ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Ne kadar güçlü, ne kadar tasarruflu ya da ne kadar uzun soluklu kullanılacak bir ısıtıcı istiyorsunuz? Bu sorulara cevap vererek hareket etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Karar vermekte zorlanıyorsanız, detaylı bilgi almak için ısıtıcılar hakkında yazdığımız rehber yazımızı okuyabilirsiniz.

Yalıtım Çözümleri

Bina yalıtımı için artık çok geç farkındayız. Fakat evinizi rüzgara ve soğuğa karşı daha korunaklı hale getirmek hala mümkün. Yıllar içinde eskiyen camlar esneme yapar ve bu esnemeyle beraber hava almaya başlar. Özellikle soğuk kış mevsimine camlarınızı kontrol etmeden girmeyin, hava geçiren camlar için, camla çerçeve arasına silikon ya da macunla kolayca yalıtım takviyesi yapabilirsiniz. Eğer soğuk hava pervazlardan içeri giriyorsa, pencerelerinizin izolasyon bandını değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Kış Mevsimine Özel Besinler

Bildiğiniz gibi, kışın soğuktan ve hastalıktan korunmak için besin değeri yüksek gıdalar tüketilir. Özellikle çocuklara enerji vermesi için de sık sık önerilen bal veya tahin-pekmez gibi şekerli gıdaları şimdiden depolamakta fayda var. Bağışıklık güçlendirici olarak da bol bol zencefil, ıhlamur türü bitkilerle yapılan kış çayları ve elma, havuç, portakal gibi meyvelerle hazırlanan taze sıkılmış meyve suları içerek hastalıklardan korunabilirsiniz. Eskiden son derece meşakatli bir iş olsa da yeni nesil katı meyve sıkacakları sayesinde taze meyve sularınızı istediğiniz an kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kışlık Battaniyeler

Yorganlar, soğuk havalarla beraber çoktan değişti. Peki kışa yeterince battaniyeniz var mı? Salonda televizyon karşısında, rahatça üşümeden oturacağınız battaniye ayrı, dışarıda bile üşümenizi engelleyecek polar battaniyeler ayrı. Eğer bunlar da yetmezse, kesin çözüm isteyenler için elektrikli battaniye çeşitleri de mevcut. Battaniye deyip geçmeyin, kışın huzuru battaniyeden geçer…

Site Footer