Facebook App ID is missing!

Evin Kokusunu Değiştirin

Misafir demek, birçok hazırlık demektir. Geleneklerimize göre misafirlerin iyi ağırlanması, kendimize bile yapmadığımız yemeklerin sunulması, alışık olduğumuz ortamdan çok daha temizinin yaratılması demektir. Özellikle Anadolu’da birçok evin kendi fertlerine yasak olan salonu misafirler için açılır ve o evin çocukları bile birçok eşyayı ilk defa görür. Ancak, misafirler için yapılan yemek hazırlığı ya da uzun süre kapalı kalmış bir salon aynı zamanda evin kötü kokması anlamına da gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız telaşa gerek yok. Çok kısa sürede kötü kokuları ortadan kaldırabilir ve birbirinden farklı koku alternatiflerinden biri ile evinizi misafirlerinize rahatlıkla açabilirsiniz.

Baharatlarla Evinizin Kokusunu Değiştirin

Oldukça basit ve etkili bir yöntemle, evinizin herhangi bir baharat gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Aklınıza gelen ilk baharatları, yani kırmızı biber ya da karabiberi bir kenara bırakın, çünkü bahsettiğimiz baharatlar tarçın, kakule (mırra), zencefil gibi egzotik ve kokusu insanları rahatlatan baharatlardır.

Oda parfümünüzü yapmaya başlamak için bir tencere, bir miktar su, ocak ve baharata ihtiyacımız var. Su doldurduğunuz tencereyi ocağa koyup altını yakın. Su ısınınca, istediğimiz miktarda baharat ya da baharatları suya ekleyin. Bir süre sonra, evinizdeki kötü kokuların yerine, sizin tercihiniz olan bir koku sarmaya başlayacaktır.

Vanilya Esansı ile Kötü Kokuları Bastırın

Bu yöntem üstte anlattığımız yönteme göre biraz daha uğraştırıcı olsa da, daha yoğun bir koku sağlaması açısından iyi bir alternatif oluşturabilir. Bu yöntem için fırın, yanmaz (seramik ya da cam) kap ve vanilya esansına ihtiyacınız olacak. Eğer tüm bunlar varsa, artık uygulamaya başlayabiliriz.

2 kaşık vanilya esansını kaba dökün. Bu kabı öceden 150 dereceye ayarlayıp ısıttığınız fırına yerleştirin. Unutmamanız gereken nokta, vanilya esansını pişirmeye değil, ısıtmaya çalıştığımızdır. Bu nedenle, eğer fırının çok fazla ısındığını düşünüyorsanız, biraz daha kısık konuma getirip vanilya esansı bulunan kabı yerleştirin. Yaklaşık 20 dakika sonra, evinizi yoğun bir vanilya kokusu saracaktır. Koku sarmaya başladıktan sonra evinizin pencelerini açın ve kokunun yoğunluğunu azaltın. Bu işlem sonrasında, evinize yayılmış olan yemek ya da toz kokuları ortadan kalkacaktır.

Ev Yapımı Limon Kokulu Oda Spreyi

Kimyasal karışımlarla üretilmiş ve içerisinde gerçek limondan eser bile olmayan oda kokularını bir kenara bırakıp, gerçek limon kullanarak üretilmiş bir oda spreyi hem koku hem de sağlık açısından işinize yarayabilir. Kendi oda spreyinizi üretmek için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

  • 1 Çay kaşığı karbonat
  • 1 Çay kaşığı limon suyu
  • Birkaç damla esans yağ
  • 500 ml. sıcak su
  • Sprey şişesi

Sprey için kullanacağınız suyu ısıtın. Ardından suyu sprey şişesine dökün ve diğer malzemeleri de ekleyin. Şişenin kapağını kapatıp, bir süre çalkalayın. Malzemenin birbirine karıştığına emin olduğunuzda, eviniz için en doğal oda spreyine sahip olmuşsunuz demektir.

Site Footer