Facebook App ID is missing!

Eski Telefonlarınızdan Kurtulmadan Önce Mutlaka Kontrol Edin

Artık -en azından sizin için- modası geçen eski telefonunuzu elinizden çıkarmanın birçok yolu var. İnternet üzerindeki çeşitli siteler aracılığıyla onu ikinci el olarak satışa çıkarabilir, fazla lüks bir cihazda gözü olmayan anne ya da babanıza ya da küçük kardeşinize ve yeğeninize verebilirsiniz. Birlikte uzun yıllar geçirdiğiniz ve kendisiyle birçok şey paylaştığınız cihazınızın yeni sahibi kim olursa olsun, onun üzerinde geçmişinizden herhangi bir iz bırakmamak yapılacak en doğru şey. Ayrıca cihazınızın yeni kullanıcısının kendisini eski hesaplarınızın içinde bulmayacağından da emin olmalısınız. İşte eski telefonunuzu, tabletinizi ya da bilgisayarınızla tamamen vedalaşmadan önce kontrol etmeniz gerekenlerin bir listesi:

Dosyalarınız nerede?

Eski telefonunuz, tabletiniz ya da dizüstü bilgisayarınızda muhtemelen bir sürü müzik, fotoğraf, video ve döküman bulunuyordur ve bunların önemli bir kısmı da sizin için büyük önem taşıyordur. Bütün bu dosyaların başka bir yerde yedeğini aldığınızdan emin misiniz? Onlara kolayca ulaşabiliyor musunuz? iCloud, Dropbox ve OneDrive gibi araçlar bu anlamda hayatınızı artık bir zamanlar olduğundan daha da kolaylaştırmak için burada, fakat emin olmak için önemli olan her dosyayı iyice kontrol edip gözden geçirin.

Genellikle yeni kullanıcıların sonradan karşısına çıkan şey çok da göz önünde olmayan dosyalar: Bir daha kolayca indiremeyeceğiniz eski masaüstü programlar, gizli ve unutmuş olduğunuz bir dosyanın içindeki videolar, bir yerlerdeki metin dosyasının içine kaydettiğiniz adresler ya da bir şekilde otomatik bir yedeklemeye ya da yenileme özelliğine sahip olmayan mobil uygulamalar. Bütün bunları göz önünde bulundurarak, her şeyi iki kere kontrol edin.

Hesaplarınızdaki oturumları kapattınız mı?

Bazı durumlarda, belirli hesaplarınızdaki oturumları kapatmamış ya da onları devre dışı bırakmamış olmak ileride başınıza dert açabilir. Örneğin bir iPhone, iPad ya da iPod Touch kullanıcıysanız, Apple’ın; cihazınızdaki her şeyi silmeden önce iCloud’taki oturumunuzu kapatmanızı tavsiye ettiğini hatırlatalım.

Masaüstü ve mobil yazılımlarda da (iTunes ya da Photoshop gibi) hesabınızın bir defada ancak belirli sayıdaki cihazla ilişkilendirilebileceğini unutmayın. İleride çok daha zor olan bir süreci önlemek adına onları temizlemeden önce, bilgisayarınızda ya da telefonunuzda olan bağlantılarınızı kaldırdığınızdan emin olun.

Hangi güvenlik uygulamalarını kullanıyorsunuz?

Günümüzde akıllı telefonlar bir kullanıcının kimliğini çeşitli hesaplara giriş yaptığında doğrulamak amacıyla kullanılabiliyor. Google Authenticator gibi uygulamalar artık birçoğumuz için yaşamsal önem taşıyan bir hale gelmiş durumda, ve eskisinden kurtulmadan önce bunun gibi uygulamalarınızı yenisine güvenli bir biçimde transfer ettiğinizden emin olun.

Hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun resmi transfer talimatlarını bulmak için interneti kullanın. Giriş yapmanıza yardımcı olmak için SMS kodlarını kullanan bütün hesaplarınızın yeni mobil cihazınızla yeniden yapılandırılması gerekeceğini unutmayın. Yeni cihazınız üzerinde kimliğinizi hala kanıtlayabildiğinizden emin olun.

Verileriniz güvenli bir biçimde silindi mi?

Kafanızın tam anlamıyla rahat etmesi için telefonunuzu ya da tabletinizi temizleden önce verilerinizi şifrelemek isteyebilirsiniz. Bir iOS kullanıcısıysanız bunun zaten kendiliğinden yerine getirildiğini biliyoruz, Android’de ise söz konusu seçeneği Ayarlar menüsündeki Güvenlik bölümünde bulabilirsiniz (başlamadan önce bütün dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun). Ardından telefonunuzu fabrika ayarlarında döndürebilir ve en azından yazılım açısından cihazı tamamen yenileyebilirsiniz.

Başka birisine devredeceğiniz, özellikle de içerisinde SSD olmayan sürücüler yüklü olan bilgisayarlarınızdaki verilerin de güvenli bir biçimde silindiğinden emin olun. Mac OS X üzerinde Güvenli Çöp Boşaltma (Secure Empty Trash) ve Boş Alanları Silme (Erase Free Space) özelliklerini kullanabilirsiniz. Windows’ta da söz konusu işlemleri Eraser ya da CCleaner gibi üçüncü parti araçlarla gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak da işletim sistemini yeniden yüklemelisiniz.

Yeni kullanıcının ihtiyacı olan şey ne?

Cihazınızı satışa çıkardığınız ikinci el sitesindeki -ya da ebeveynlerinizin ve arkadaşlarınızın arasındaki- itibarınıza gölge düşürmemek için bir an için durup kendinizi geride bıraktığınız cihazınızın yeni kullanıcısının yerine koyarak düşünmelisiniz. Bu kişi söz konusu telefonda ya da bilgisayarda ilk olarak neye ihtiyaç duyacak? Şarj aletleri, masaüstü yazılımları, aksesuarlar, hızlı başlangıç rehberleri vb. şeyleri aklınıza getirin.

Neyse ki, yazılım ve donanım teknolojisinin geldiği bu noktada yeni bir cihaza geçmek artık çok daha kolay bir süreç. Örneğin artık neredeyse hiç kimse yeni bir telefona geçtiğinde rehberdeki numaraları bir kağıda not etmek durumunda kalmıyor. Yine de söz konusu geçiş kesinlikle acele etmeden ve kontrollü bir biçimde yapılması gereken bir süreç olmaya devam ediyor.

Site Footer

%d bloggers like this: