Facebook App ID is missing!

Eski Telefondan HTC One’a Geçmek

HTC, yeni amiral gemisi HTC One (M8) ile büyük bir başarı yakalayacağına inanıyor ve bu konuda iddialı çıkışlar yapıyor. Telefona baktığımızda ise, Android işletim sistemi kullanan cihazlar arasında en yüksek performansa sahip modellerden biri olduğunu görüyoruz ve bu da hız bağımlısı birçok kullanıcıyı kendisine çekmesine neden oluyor.

HTC One (M8) modelini satın alma nedeniniz eski telefonunuzdan sıkılmış olmanız, daha hızlı bir telefon almayı istemeniz ya da değişiklik ihtiyacı duymanız olabilir. Ancak her ihtimalde karşınıza çıkacak olan “Verileri aktarma” sorunu, aklınızı kurcalıyordur. Eğer cihazı satın alma konusundaki tek tereddüt nedeniniz bu ise, hemen kendinize bir HTC One (M8) satın alabilirsiniz çünkü bu sorunun çözümü artık çok basit.

Günümüzde, piyasada Android, iOS, Blackberry OS ve Windows olmak üzere başlıca 5 işletim sistemine sahip akıllı telefonlar var. Her ne kadar Samsung ve Nokia kendilerine ait işletim sistemlerine yatırım yapıyor olsalar da, baskın olan sistemler üzerinden konuyu anlatmak daha doğru olacaktır.

Başka Bir Android Akıllı Cihazdan Aktarma

Öncelikle, eski cihaza “HTC Transfer Tool/HTC Aktarım Aracı” adlı uygulamayı indirip kurmak gerekiyor. Bu uygulamayı kuracağınız cihazın HTC marka olmasına gerek yok ve Android işletim sistemi kullanan birçok cihazda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Uygulamanın en güzel yönü, bedava olması.

Uygulamayı kurduktan sonra, eski telefonu kenara bırakıp HTC One (M8)’i elimize alıp “Ayarlar” menüsü altında yer alan “Get Content From Another Phone/Başka Bir Telefondaki İçeriği Al” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan menüden “Other Android Phone/Başka Bir Android Telefon” seçeneğini seçip eski telefona yüklediğimiz uygulamayı çalıştırıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, HTC One (M8)’i çalışır halde bırakmak gerektiğidir. İki telefon birbirleri arasında bağlantı kuracak ve her iki telefonun ekranında da aynı pin kodu belirecek. Pin kodu belirdikten sonra, eski telefondaki onay butonuna tıklayıp aktarmak istediğiniz verileri seçebilirsiniz. İşlem bitince, isterseniz eski telefona kurduğunuz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

iPhone’dan Aktarma

Apple tarafından geliştirilen akıllı cihazlar, müdahaleye ya da diğer platformlarla paylaşıma çok açık değiller. Bu nedenle de birinci yöntemden farklı bir yöntemle sorunu çözeceğiz.

İhtiyacımız olan şeyler; verileri sakladığımız iPhone, iTunes kurulu bir bilgisayar ve bu bilgisayara kuracağımız HTC Sync Manager uygulaması. Öncelikle, iPhone’u bilgisayara bağlayıp, iTunes aracılığıyla verileri yedekliyoruz. Ardından, HTC One (M8)’i bilgisayara bağlayıp, HTC Sync Manager uygulamasını çalıştırıyoruz. Uygulamanın üst kısmında yer alan menüdeki “More/Daha” sekmesine tıklayıp, açılan pencerede yer alan “TRANSFER” sekmesine basıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda “Transfer Form iPhone/iPhone’dan Transfer Et” yazısı ve altında bir buton beliriyor.

Butona tıkladığımızda, daha önceden bilgisayara kaydettiğimiz iPhone dosya yedekleri çıkıyor ve bu yedeklerden hangisi uygunsa, onu seçip “OK/Tamam” tuşuna basıyoruz. Bundan sonrasında ise, ihtiyacımız olan dosya türlerini belirliyoruz.

Rehber, mesajlar, takvim, fotoğraflar ve videolar gibi seçeneklerden hangileri gerekli ise, onların yanındaki kutucuğu işaretleyip “Start/Başlat” tuşuna basıp, aktarmanın bitmesini bekliyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, seçeneklerin en altında yer alan “Replace the content on your HTC with the content from iPhone” seçeneğinin yanındaki kutucuğa dikkat etmektir. Eğer bu kutunun içi dolu olursa, iPhone’daki veriler ile aynı isimdeki veriler HTC’den silinecek ve eski veriler bunların yerine kaydedilecektir.

Diğer Aygıtlardaki Verileri Aktarma

Eğer Blackberry ya da Windows Phone kullanan bir cihazdan HTC One (M8) modeline geçiş yapıyorsanız, maalesef fotoğraf, video ya da müzik aktarımını doğrudan gerçekleştiremiyorsunuz. Bu durumda, bu verileri Google Drive gibi bir sürücüye yükleyip, ardından yeni cihazınıza aktarabilirsiniz.

Windows Phone ya da Blackberry kullanan cihazlardan rehber aktarmak ise, diğer sistemlerden aktarmaktan daha kolay. Eski cihazda ve HTC One (M8)’de bluetooth açıp, birbirlerini bulmalarını sağladıktan sonra, HTC One (M8)’in “Ayarlar” menüsünde yer alan “Diğer cihazlardaki içeriği al” menüsü altında yer alan “Tüm diğer cihazlar” seçeneğini işaretleyip, iki cihazın iletişim kurmasını ve HTC One (M8)’in ekranında aktarma uyarısının gelmesini bekleyip, çıkan butonlardan “İzin ver” seçeneğine tıklayarak bu sorunu çözmüş olursunuz.

Telefon üreticileri arasında yavaş da olsa popülerleşen bu tip aktarım programları karşımıza çıktıkça, detaylarını ve kullanım şekillerini sizinle paylaşmaya çalışacağız. Eğer bu uygulamalar hakkında bir soru ya  da sorun yaşarsanız bizimle paylaşın. Çözebileceğimiz bir sorun olursa, yardımcı olabildiğimiz için mutluluk duyarız.

Site Footer

%d bloggers like this: