Facebook App ID is missing!

En Hızlı Tarayıcı Hangisi?

Rightware adlı firmanın geliştirmiş olduğu uygulama sayesinde tüm tarayıcıları test etmek mümkün. Biz de bu uygulamadan faydalanarak, Android işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılabilen belli başlı tarayıcıların hızlarını test ettik.

Eğer sizin için internette gezinme hızı önemliyse, kullandığınız tarayıcının bu hızı ne kadar etkilediğini, uygulamadan aldığı puana bakarak görebilir ve alternatif tarayıcılardan birini kullanmaya gerek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Not: Tarayıcı testini Nexus 4 modeli bir cihazda gerçekleştirdik ve Android işletim sistemine sahip diğer akıllı cihazlarda da yakın sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir.

Android’in Resmi Tarayıcısı

Güncel modeller haricindeki tüm cihazlarda, Android’in kendi tarayıcısı standart olarak geliyor. Google tarafından geliştirilen bir tarayıcı olması ve Android işletim sisteminin bir parçası olması nedeniyle, birçok kullanıcı tarafından “Muhtemelen Google bizden daha iyi biliyordur.” diyerek kullanılan tarayıcı, maalesef ki testte yer alan en yavaş tarayıcı oldu.

Android’in resmi tarayıcısının aldığı puan:432

Dolphin

Türkiye’de çok fazla bilinmese de, Dolphin isimli tarayıcı da oldukça popüler bir tarayıcıdır. Ancak Dolphin’in en büyük sorunu, Android’in resmi tarayıcısının altyapısını kullanıyor olmasıdır. Bu nedenle de Dolphin oldukça kötü bir performans sergiliyor.

Dolphin’in aldığı puan: 465

Firefox

Bir zamanların en popüler masaüstü tarayıcısı olan Firefox, aynı popülariteyi akıllı telefonlarda gösteremedi. Eklenti ve geliştirme hızı açısından çoğu zaman diğer tarayıcılardan daha başarılı sonuçlara imza atan Firefox, Android işletim sistemi konusunda da çok çalışmasına rağmen, maalesef çok yüksek bir performans sergileyemedi.

Firefox’un aldığı puan: 644

Opera

Masaüstü tarayıcı olarak bir zamanlar adından en çok bahsettiren Opera, zamanla sessizleşti ve yarışta oldukça geriye gitti. Test aşamasında iken son anda aklımıza gelen Opera, Google Chrome altyapısı kullanıyor ve test sırasında bizi gerçekten şaşırtan bir performans sergiledi.

Opera’nın aldığı puan: 867

Google Chrome

Android işletim sisteminin geliştiricisi durumunda olan Google, Chrome tarayıcısının da geliştiricisidir, ki bunu bilmeyen yoktur. Ancak Google Android işletim sisteminde Chrome yerine başka bir tarayıcı kullanarak, ilginç bir iş yapmış. İşin ilginçliği, kendi işletim sisteminin kullanıcılarını Chrome’dan çok daha yavaş bir tarayıcı ile karşılamasıdır. Test sırasında en başarılı sonucu yakalayan Google Chrome, Opera’ya çok az bir fark attı.

Google Chrome’un aldığı puan: 884

Test sonuçlarına göre, en hızlı tarayıcı Google Chrome fakat bu tarayıcıdan hoşlanmayanlar Opera kullanarak neredeyse aynı performansa sahip olabilirler. Firefox ise kendisini geliştirmek zorunda. Diğer iki tarayıcı ise, zamanı ve sabrı bol olanlar için geliştirilmiş gibi.

Site Footer

%d bloggers like this: