Facebook App ID is missing!

Elektrikli Süpürgelere Enerji Etiketi Zorunluluğu Geliyor

Artık tüketiciler elektrikli süpürge alırken fiyatı, modeli ve motor gücünden önce etiketine bakacak. Süpürgelerin ne kadar enerji harcadığını gösteren “enerji etiketi” aynı zamanda sınıfını da belirliyor. Enerji harcamalarını minimum düzeye çekmeyi hedefleyen uygulama ile tüm elektrikli süpürgeler tıpkı beyaz eşyalar gibi A’dan G’ye sınıflandırılıyor.

Tasarım ve üretim üssü Almanya’da bulunan Fakir Hausgerate’nin yeni uygulamaya bir yıl önceden hazır olduğunu söyleyen Saruhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Necati Saruhan, “Elektrikli süpürgelere çevreci standartlar getiren yeni enerji etiketi uygulaması markamızın sürdürülebilirlik anlayışıyla birebir örtüşüyor. Yeni yasa ile birlikte süpürgelerin motor gücü 1600 Watt’ın üzerine çıkamayacak ve yıllık enerji tüketiminin yanı sıra, sert zemin ve halı üzerinde toz toplama performansı, ses seviyesi ve filtreleme gibi kriterleri etiketinin üzerinde gösterilmek zorunda olacak. Zaten Fakir Hausgerate olarak Almanya’da geçtiğimiz yıl bu uygulamaya başlamıştık. Türkiye’de de bu uygulamaya geçerken zorlanmayacağız” dedi.


lere yönelik enerji etiketi uygulamasının tüketiciler için son derece faydalı olduğunu belirten Saruhan, “Yeni dönem ile birlikte tüm elektrikli süpürgeler şeffaflaşacak. Tüketiciler; enerji verimliliği, yıllık enerji tüketimi, temizlik performansı, ses seviyesi, filtreleme özelliklerine bağlı emisyona göre A’dan G’ye kadar sınıflandırılan ürünler arasından ihtiyaçlarına en uygun seçimi yapma fırsatı yakalayacak. Çevreci bir uygulama olmasının yanı sıra ekonomik özelliği ile de dikkat çeken enerji etiketli süpürgeler enerji harcamalarını azaltarak faturaları düşürecek. Enerji verimliliğinde yeni bir dönem başlıyor. Süpürgeler bunun ilk adımı. AB’ye uyum çerçevesinde önümüzdeki süreçte tüm elektrikli ev aletleri için enerji etiketi zorunlu hale gelecek ” diye konuştu.

Site Footer