Facebook App ID is missing!

Ekranınızı İşlevselleştirin

Android işletim sisteminin  iOS’tan en açık bir biçimde ayrıldığı şeylerden birisi, Android cihazlarının ana ekranlarının paneller ve widget’larla (bileşenler) özelleştirebiliyor olması. Aşağıdaki listede mobil cihazlara yeni özellikler ekleyen ve işleveselliğini artıran bazı favori widget’lara yer verdik. Listede yer alan bütün widget’lar halihazırda indirilebilir durumdalar ve en güncel Android sürümü, 5.0.1 Lollipop üzerinde de çalışıyorlar.

Power control

Özellikle batarya gücünüzü idareli kullanmaya çalışıyorsanız gün içinde Wi-Fi, Bluetooth ve eşzamanlama açma-kapama arasında birçok defa gidip geliyorsunuzdur. İşte bu becerikli widget tek bir dokunuşla bu ayarlamalara geçiş yapmanıza yardımcı oluyor.

SoundHound

Çalan bir şarkıyı tanımlamaya çalışmak, özellikle de bunu çok kısa bir sürede yapmanız gerekiyorsa oldukça zorlu bir süreç olabilir. SoundHoud işte sizi tam da bu amaçla uygulama çekmeceleriniz arasında kaybolma derdinden kurtaran bir bileşen. Biraz daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa benzer bir hizmeti Google Now’ın da sağladığını hatırlatalım.

Slider Widget

Neredeyse iki yıldan beri güncellenmemiş olsa da oldukça kullanışlı. Slider Widget sisteminiz üzerinde farklı ses düzeylerini -zil sesleri, bildirimler, oynatılan şarkı ya da videolar vb.- ayarlamanıza olanak tanıyor ve bunu da Ayarlar uygulamasına hiç girmeden yapıyor.

Battery HD

Batarya bilgisi hiç kuşku yok ki akıllı telefon kullanıcıları için son derece önem taşıyor, ve Battery HD de bu gereksinimi fazlasıyla karşılıyor. Söz konusu uygulamanın bileşenleri batarya düzeyini, kalan süreyi, mevcut sıcaklığı, şarj olma durumunu ve bunların yanında daha birçok ayrıntıyı sunuyor.

Amber Weather

Hava durumu uygulamaları da kolaylıkla bileşen formatına dönüşen türden özellikler taşıyorlar. Bunların arasında en başarılı olanlardan biri olan Amber Weather hem ücretsiz hem de ücretli bir yığın detaylı bileşen sunuyor. Resimde görülen bileşenin adı Material Design.

Month

Takvim widget’ları kullanıcılar için önemli program bilgilerini göz önünde tutuyorlar, ki muhtemelen tam da bu yüzden bu alanda kullanımda olan birçok bileşen mevcut. Month adlı bu uygulama tamamen widget’lar üzerine odaklanıyor, ve gerçekten muhteşem seçenekler sunuyor.

Contacts+

Contacts+ aracılığıyla çabucak ulaşmanız gerekebilecek insanları her daim elinizin altında bulundurabilirsiniz. Söz konusu bileşen, Android’in dahili bağlantılar widget’ının birçok açıdan geliştirilmiş bir hali. Bileşen, birçok tema ve özelleştirilebilir gruplandırma seçenekleri sunuyor.

Feedly

Çevrimiçi ortamda okumanız gerekenleri tek bir yerde toplayan Feedly, sunduğu bileşen özelliğiyle web’in en iyilerini son derece şık ve işlevsel bir tasarımla okuyuculara sunuyor. Bir parmak hareketiyle en son başlıklar arasında dolaşabilir ve istediğiniz başlığı açıp ayrıntılara girebilirsiniz.

Map Directions

Bu bileşen Android’e Google Maps formatında gelen widget’lardan biri. Widget listesinden Directions’u seçtikten sonra sizi bulunduğunuz yerden herhangi bir yere götüren bir kestirme yol butonu düzenleyebiliyorsunuz.

Countdown Days

Uzun bir süredir beklediğiniz tatil; bir sonraki doğum gününüz; işinizde giderek yaklaşan son teslim tarihi… Bunlar ana ekranınızda geri sayan bir saate sahip olmanız için gereken nedenlerden yalnızca birkaçı, ve Countdown Days bunu sizin bir dizi arayüz tercihi sunarak yapıyor.

Pure Flashlight

Android 5.0 Lollipop entegre bir flash ışığı özelliğiyle geliyor, ama Pure Flashlight, telefonunuzun nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak size bunu birçok adım yerine tek bir dokunuşla getirebiliyor. Bu hayli temel bir özellik fakat son derece iyi bir iş çıkarıyor.

Google Keep

Halihazırda kullanıma sunulan daha kapsamlı not alma uygulamaları var, ama Google Keep bunlardan belki de en basit ve işlevsel olanı, ve üstelik hem bir kilit ekranı hem de ana ekran bileşen özelliği sunuyor. Notlarınız arasında kolayca gezinebilir ya da ana ekrandan yenisini oluşturabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: