Facebook App ID is missing!

Dünyanın İlk İris Tanıma Sistemli Telefonu

Japon teknoloji devi Fujitsu, son dönemde biyometrik kimlik tanımla sistemleri üzerine yoğun çalışmalar yürütüyor. Ülkemizde de kullanılan avuç için okuma sistemlerinin de geliştiricisi olan Fujitsu, iris tanıma sistemine sahip ilk akıllı telefon modelini Japonya’da satışa sundu.

Akıllı telefon üreticileri biyometrik kimlik tanıma konusunda parmak izi okuma sensörlerini kullanmaya başladılar. Fujitsu’nun yeni akıllı telefonu Arrows NX F-04G ise, her insanın farklı iris yapısına sahip olduğundan yola çıkarak, telefonda insan gözündeki iristen tanıyabiliyor. Iris Passport olarak da adlandırılan telefonu açmak için ekrana bakmanız yeterli. İrisinizi tarayarak sizi tanıyan telefon, cihazın kilidini açarak kullanmanıza imkan tanıyor.

Telefonun teknik özellikleri arasında, Qualcomm Snapdragon 810 çip seti, 8 çekirdekli işlemci, Adreno 430 grafik işlemcisi, 5.2 inç boyutundaki 2560×1440 piksel çözünürlüğünde IPS ekran bulunuyor. 3GB RAM ile gelen telefonda, 32GB dahili depolama alanı yer alıyor ve microSD kart desteği ile telefonun hafızası arttırılabiliyor. Fujitsu Arrow NX F-04G gücünü 3.120mAh kapasiteli bataryadan alıyor.

Telefonun en ilginç özelliklerinden biriyse, Exmor RS sensörünü kullanan 21 mega piksel çözünürlüğündeki ana kamerası. Şuan için sadece Japon Telekom şirketi Docomo ile satışa sunulan Fujitsu Arrow NX F-04G, 750 dolar fiyat etiketine sahip. Parola ve şifre unutma derdini ortadan kaldıran Fujitsu Arrow NX F-04G’nin küresel pazarda satışa sunulup sunulmayacağı maalesef belli değil.

 

~dont display~

Site Footer