Facebook App ID is missing!

Dünyanın İlk Cep Telefonu Müzesi Açıldı.

Cep telefonları, hayatımızın vazgeçilmez birer parçası. Hatta, son yıllarda en fazla tüketilen ve en çok para harcanan cihazların başında cep telefonları geliyor. Ateş ölçen, yön bulduran, sizin bile unuttuğunuz arkadaşlarınızın doğum günlerine varana kadar hatırlatan cep telefonları bundan 10 sene önce hiçkimsenin aklına gelemezdi. Sony Ericsson fotoğraf makineli cep telefonunu piyasaya sürdüğünde büyük bir yankı uyandırmış, Siemens ise hafıza kartı takılan ve mp3 çalan modeli ile farklı bir kullanıcı kitlesini hedeflemişti.

Japonlar ve Korelilerin piyasaya el atması ve ardından da Steve Jobs’un iPhone’u tanıtması, cep telefonlarında kullanılan teknolojilerin katlanarak artmasını sağladı. Resistif dokunmatik ekrana sahip ilk telefonlar çıktığında, birçok gencin hayatının amacı bu telefonlardan birine sahip olmaktı. Sonrasında gelen 3G teknolojisi, ucuzlayan akıllı telefonlar ve Android’in de yüksek sayıda kullanıcıya erişmesi, 10 yıl öncesini bile “Nostalji” olarak görmemizde önemli etkenler oldu.

Hal böyleyken, cep telefonu piyasasının ekmeğini en çok yiyen firmalardan olan Samsung bir boşluğu fark etmiş; Cep telefonu müzesi…

Güney Kore’nin başkenti Seul’ün 200 kilometre güneydoğusunda kurulu olan sanayi şehri Gumi’de, Samsung ve LG gibi teknoloji devlerinin birçok üretim merkezi bulunmakta. Samsung, teknolojinin kalbinin attığı bu bölgeye yaraşır bir çalışma yapıp, cep telefonu müzesini bu şehre açmayı uygun görmüş. Müzede en eski Samsung cep telefonları ile birlikte, cep telefonu sektöründe önemli yere sahip diğer birçok cihazı da görmek mümkün.

Samsung’un müzesinde sergilenmekte olan cep telefonlarından bir kısmı;

80’lerin Çocukları

1983 yılında, Motorola 4.000 Dolar fiyat etiketine sahip cep telefonunu çıkardığında, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. 1988 yılına gelindiğinde ise, Samsung SH-100 modeli (ortadaki telefon)  ile ringlere çıktı.

Samsung SH-100

1988 yılında, Koreli firmaların ürettiği ilk cep telefonu durumundaki SH-100’ün tanıtımı şanslı bir döneme denk geldi. Çünkü o yıl Yaz Olimpiyatları Seul’de düzenleniyordu. Bunu fırsat bilen Samsung, ilk cep telefonunu olimpiyatlar sırasında tanıttı ve çok daha geniş bir kitle tarafından görülmesini sağladı.

Telefonun arka tarafına dikkatlice bakıldığında, eski Samsung logosu olan 3 yıldızı görmek mümkün. Samsung’un kelime anlamının “3 Yıldız” olduğu düşünüldüğünde, firma için oldukça uygun bir logo seçimi yapıldığı görülebiliyor.

Telefon Sergisi

Müzede gezerken denk geldiğiniz karanlık bir odada beklerken, bir anda bir buton sesi duyuyor ve duvarlara monte edilmiş panolarda yer alan telefonları görüyorsunuz. Samsung’un üretmiş olduğu neredeyse tüm telefon modellerinin yan yana durduğu panolar, birçok insan için nostaljik bir anlam doğuruyor.

Duvarlara bakarken, gözleriniz bir anda ayaklarınızın altına yöneliyor ve irkiliyorsunuz; çünkü tabanda da telefonlar var. Cam bir bölmenin altına yerleştirilmiş olan telefonlar, başta ürkmenize neden olsa da, kısa bir süre içerisinde alışıp, camın arkasındaki telefonlara yoğunlaşıyorsunuz. Panolarda ve yerde yaklaşık 1900 telefon modeli yer alıyor ve sayı her geçen gün artıyor.

Fütüristik Telefon; Matrix

2003 yılında vizyona giren Matrix Reloaded filminde sık sık karşımıza çıkan Samsung modeli olan SPH-n270 (diğer adıyla Samsung Matrix) müzede sergilenen cihazlar arasında en çok dikkat çeken birkaç telefondan biri.

Delikanlı Multimedya Telefon

Samsung’un Uzakdoğu’da satış yapan alt markalarından AnyCall’un, uydu bağlantılı ve multimedya özellikli modeli SCH-B100 piyasaya sürüldüğü dönemde, bulunduğu pazarlarda ses getiren bir model oldu. Cihazda yer alan ve dönebilen ikinci ekran sayesinde filmleri daha geniş açıdan izlemek mümkün oluyordu.

Telefondaki Televizyon

Akıllı telefonlardan yıllar önce Samsung televizyonu telefona monte etmişti. Firmanın 1999 yılında geliştirdiği SCH-M220 modeli telefon aynı zamanda bir televizyondu.

10 Megapiksel

Samsung’un alt markası AnyCall’un 2006 yılında kameralı cep telefonu ürettiğini söylesek inanır mıydınız? Peki, ya AnyCall’un 2006 yılında 10 megapiksel çözünürlükte kameraya sahip bir cep telefonu ürettiğini söylesek…?

Müzik Uzmanı Samsung

Koreli Samsung ile Danimarkalı Bang & Olufsen’in güçlerini 2007 yılında birleştirmeleri sonucunda ortaya çıkan Serenata modeli, yüksek ses kalitesi sunuyordu. Kullanım şekli iPod’lara benzeyen cihaz, özellikle Kuzey Amerika’da başarılı bir satış grafiği yakaladı.

Samsung Juke

Ortadaki kırmızı telefondan bahsediyoruz. Telefonların boyut yarışına girdiği yıllarda üretilen Juke, ince yapısı sayesinde her cebe girebiliyordu. Samsung Juke modeli kapalı iken bir mp3; açıkken bir cep telefonu oluyordu.

Neanderthal Phablet

Yana doğru açılan ve mesajlaşmayı kolaylaştırmayı amaçlayan SPH-P9200 (diğer adıyla Butterfly), oldukça çirkin bir telefon. Samsung’un AnyCall markası altında piyasaya sürdüğü modelin satışı özellikle Uzakdoğu’da gerçekleşti.

Cep Telefonu Müzesi’nde görebileceğiniz binlerce model var. Sırf bu müzeyi görmek için Güney Kore’ye giderseniz, bu durumdan hiç kimseye bahsetmeyin. Fakat, Güney Kore’ye yolunuz düşerse ve boş vaktiniz olursa, gidip görebileceğiniz ilginç yerlerden biri bu müze olsun.

Site Footer