Facebook App ID is missing!

Dünya Gerçek Kan Sporuyla Sonunda Tanıştı!

“Kan Sporu” adlı oyun kontrolcüsü, kan bağışı konusunda devrimsel bir buluş olarak nitelendirilebilir. Geleneksel kan bağışı kampanyaları genelde duygusal bağ kurmaya çalışarak insanları ikna etme yöntemini seçerken, Kanadalı Taran Chadha ve Jamie Umpherson adlı iki mucit farklı bir yol izleyerek, insanların kan vermeye istekli olmalarını sağlamış.

Mucitlerin geliştirdiği kontrolcü sayesinde, mücadele oyununda aldığınız her darbede, kolunuza bağlı olan hortumdan bir miktar kan alınıyor. Shoot the Banker, Surrogaid ve Prank House gibi oyunların da yaratıcıları olan ikili, Kan Sporu adlı oyun kontolcüsü sayesinde insanların oyun ile gerçek hayat arasında daha fazla bağ kurabileceğini iddia ediyorlar. Oyun ve gerçek hayat arasında bağ kurmanın felsefi yanlarını bir kenara bırakırsak, ikilinin geliştirdiği yeni oyun konseptinin kan bağışını artırması ve birçok insanın hayatını kurtarabilecek olması önemli ve alkışı hak eden bir sonucun ortaya çıkmasını sağlıyor.

Eğer sistemin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, size biraz da ondan bahsedelim;

Oyun kontrolcüsü ile bağlantılı olan hortumun ucundaki iğne, uzman bir doktor tarafından kolunuza batırılıyor. Oyun sırasında aldığınız her darbe ya da can kaybı sonrasında sistem bir miktar kan çekiyor. Bu kan çekim işlemi kontrollü bir şekilde gerçekleştiriliyor ve yeterli kan alınana kadar oyuna devam edebiliyorsunuz. Sistem bir Arduino Board ile kontrol ediliyor ve bu sistem yaşınızı, kilonuzu, diğer etkenlerle birleştirip sizden alınabilecek optimal kan miktarını hesaplıyor.

Kan Sporu adlı kontrolcü piyasadaki tüm oyun konsolları ve bilgisayarlarla çalışabilme özelliğine sahip bir cihaz. Bu sayede, çok daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlayacak olan cihaz için yaratıcıları “Biz üretici olmak niyetinde değiliz. Bu cihaz, aslında başka bir cihazın görevinin değiştirilmiş hali. Amacımız, oyunseverlerin, oyun oynarken çok daha ciddi konuları da göz önünde bulundurmalarını sağlamak.” şeklinde açıklama yapıyorlar.

17 Mart’ta Kanada’nın Toronto kentinde lansmanı gerçekleşecek olan oyun kontrolcüsünün iki mucit için küçük, insanlık için büyük bir adım olma ihtimali yüksek.

Site Footer

%d bloggers like this: