Facebook App ID is missing!

Dualshock 4’ün Özellikleri

PlayStation 4(PS4) kullanıcıları için ilk kez kullanacakları oyun kontrolörü Dualshock 4 ile karşılaşma anı heyecan vericidir. Oyun dünyasına açılan bu sofistike konsolun yönetimi için gerekli şey Dualshock 4 adını alır. Endüstriyel tasarımın en başarılı örneklerinden biri olarak oyun meraklılarının karşısına çıkan bu oyun kontrol cihazı; temelde ön yüzündeki yön, kontrol, menü gibi butonlar, üzerinde dört adet kontrol, dokunmatik ekranı ve altında tutma kısımları ile PS4’te oyun oynamanın keyfine keyif katar.

Peki Dualshock 4’ün kullanımına dair detaylarında neler gizli? İşte bu soruya odaklanıyoruz.

İlk kullanım

Kablosuz ve kablolu olarak kullanılabilen kontrol cihazını ilk kez kullanmak istediğinizde PS butonuna basmanız ve ardından da bir kullanıcı belirlemeniz gerekir. Cihaz kaydı yani eşleşme işlemi temelde PS4 açıkkken Dualshock 4’ün USB kablosu ile bağlı olması gerekir. İşlemler PS4’ün bağlı bulunduğu ekran üzerinde takip edilir ve hepsi tamamlandıktan sonra kontrol cihazı kullanıma hazırdır.

PS4’te maksimum DualShock 4 sayısı

PlayStation 4’te maksimum dört Dualshock 4 kullanımına olanak tanınır. PS butonuna basıldığında her kullanıcı için bir renk atanır. Atanan renkler mavi, kırmızı, yeşil ve pembedir. Atanan renkler, Dualshock 4’ün ışıklı çubuğunda yanacaktır.

Nasıl şarj edilir?

Dualshock’un şarj edilebilmesi için PS4’e USB kablosu ile takılı olması, oyun konsolunun da açık ya da dinlenme modu durumda olması gerekir. Şarj, PS4 açık olduğu müddetçe devam edecektir. PS4 için Dinlenme Modu aktifken Dualshock 4’ün şarj edilebilmesi için Ayarlar > Güç Tasarrufu Ayarları > Dinlenme Modunda Kullanılabilen İşlevleri Ayarla > Gücü USB Bağlantı Noktalarına Sağla altında [Kapalı] dışındaki bir seçenek kullanılmalıdır.

Şarj püfleri

Dualshock butonuna bir saniye kadar basılı tutulduğunda şarj durumu görüntülenir. Şarj göstergesi, Dualshock 4 cihazı üzerinden de anlaşılabilmektedir; şarj esnasında turuncu olarak yanan ışıklı çubuk, işlem tamamlandığında sönecektir.

Şarjı kaç saat surer?

Şarjın tamamlanması ortalama 2 saat sürmektedir. Aşırı düşük ya da aşırı soğuk oda koşulları, şarj süresini etkileyebilmektedir. Dualshock 4, hiç kullanılmasa bile yılda bir kez mutlaka şarja takılı olması, tamamen şarj edilmesi tavsiye edilir.

Ses ve titreme ayarlarını yapmak

Dualshock 4 ses çıkarabilen ve titreyebilen bir aygıttır. Oyunla etkileşimin yüksek noktalara ulaştığı bu kontrol cihazından ilginç oyun seslerini duyduğunuzda sakın şaşırmayın. Eğer isterseniz bu ses düzeyleri değiştirilebilmektedir.

Ses düzeyini değiştirmek için İşlev ekranında Ayarlar ve ardından da Cihazlar ve Kontrol cihazları yolunu izleyin. PS butonuna 1 saniye kadar basın, karşınıza ‘Cihazları Ayarla’ seçeneği gelir. Buradan ses ayarları kolaylıkla yapılabilmektedir. Titreşim ayarları da aynı şekilde değiştirilebilir. İzlenecek yöntem, ses ayarları için izlenen yolla ve yapılanlarla benzer özelliktedir.

Site Footer

%d bloggers like this: