Facebook App ID is missing!

DualShock 4 Butonlarının İşlevleri

PlayStation 4(PS4) oyun kontrol cihazı DualShock 4, uzun yıllardır bilinen kontrol cihazlarından bazı yönleri ile ayrılır ve bazı gelişmiş özellikler barındırır. Temelde yön ve işlev butonları ile çevrili olan PS4 kontrol cihazında, oyun severlere bazı kombinasyonlarla işlevleri pratikleştirme olanakları sunulmaktadır. İşte bu konumuzda DualShock 4’ün üzerinde yer alan kontrol butonlarının az bilinen işlevlerini ele alacağız.

PS butonu

DualShock 4’ün üzerindeki PS butonu, kapalı veya dinlenme modundaki PS4 sistemini açar. Buton, bununla birlikte giriş ekranının görüntülenmesini sağlar. Bu butona ardışık şekilde iki kez basıldığında uygulamalar arası geçiş yapılabilmektedir. Bu özellik, PS4 sisteminde zaman kazandırıcı bir faktör anlamı taşır. İlgili butona basıp parmağınızı bir süre çekmediğinizde ise uygulama, oturum ya da sistem kapatılır.

Yön, Paylaş, Seçenekler butonları

DualShock 4’ün üzerindeki yön butonları ile öğeler seçilir, ekranın altındaki hangi butonun hangi işe yaradığına dair açıklamalarla beraber işlemler gerçekleştirilir. Share butonu paylaşma için karşınıza menüyü getirmektedir. Kontrol cihazındaki Options butonu ise seçenekleri size sunar.

Dokunmatik yüzey

DualShock 4’ün dokunmatik yüzeyi ise fiziksel butonlardan farklı bir çalışma metodu anlamına gelmektedir. Oyunlarda bazı işlemlerin gerçekleştirilebilmesini sağlayan bu dokunmatik kısım, temelde bir yüzey ve ona dokunuş biçimleri üzerinden çalışmaktadır.

İlgili kısıma kısa bir süre dokunup parmağınızı çekerek, çift tıklatma, kaydırma, dokunup basılı tutma ve sürükleme gibi hareketlerle içeriğe bağlı olarak işlemler gerçekleştirebilmek mümkün. Bu kontrol metotları, PS4 oyunlarında bazı kısımlarda karşınıza çıkabilmekte ve size genellikle ekran üzerinde hangi hareketi yaparak hangi işlemi yapabileceğiniz açıklanmaktadır.

Kullanım biçimi genellikle PS4 sistemi tarafından yapılan yönlendirmeler ile sağlanır. PS4 oyunlarında henüz çok yaygın olmamakla birlikte dokunmatik yüzeye bağlı içeriklerin hızla artması beklenmektedir.

Yakınlaştırma-uzaklaştırma

DualShock 4’teki dokunmatik yüzeyle ilgili bir de işlevsel özellik söz konusudur. İki parmakla dokunmatik yüzeye dokunulup parmaklarla çimdik atarmışçasına bir hareket yapılmak suretiyle PS4’ün sunduğu bazı içeriklerde, bazı bölümlerde yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlevi sağlanabilmektedir. DualShock 4’ün dokunmatik yüzeyi bir nevi zoom-out(uzaklaştırma), zoom-in(yakınlaştırma) özelliği sunar. Bu türdeki işlevselliklerinin artırılması da beklentiler arasındadır.

Site Footer