Facebook App ID is missing!

Dropbox’un Senkronizasyon Dışındaki İşlevsel Kullanımı

Birçoğumuz Dropbox’u bulut depolama sistemi üzerinde dosyalarmızı yedeklemek ve onlara birden çok cihaz üzerinden ulaşabilmek için kullanıyoruz. Fakat, bu popüler yazılım, aslında ilk bakışta göründüğünden çok daha çeşitli amaçlarla da kullanılabiliyor. İşte Dropbox’un pek bilinnmeyen en işlevsel üç kullanımı:

1. Medya kütüphanenize her yerden erişim

Halihazırda piyasada bulunan birçok başarılı medya oynatma platformu bulunsa da, içerikleriniz üzerinde tam bir kontrole sahip olmak ve onlara istediğiniz yerde ulaşmak istiyorsanız, Dropbox size yardımcı olabilir. Popüler video formatları Dropbox’un web arayüzü üzerinden yürütülebiliyor ve masaüstü kullanıcıları için sunulan seçmeli senkronize seçenekleriyle bütün medya dosyalarının bütün cihazlarınızda olmasına da gerek kalmıyor.

Bu arayüzde çok gelişmiş çalma listesi ayarlarına sahip olmasanız da, temel oynatma kontrolleri, ses çubuğu ve tam ekran seçeneği gibi özellikler mevcut durumda. Wi-Fi ya da 4G erişimi olmadan da dosyalarınızı oynatabilmek için onları önbelleğe saklayabileceğiniz mobil özellikleri aktif etmeyi unutmayın.

2. Sosyal medyadaki fotoğrafları yedekleyin

Dropbox’u mobil cihazınızda çektiğiniz bütün fotoğrafları ya da kaydettiğiniz videoları yedeklemek için kullanıyor olabilirsiniz, fakat bu dosyaları diğer lokasyonlar üzerinden de ona aktarabileceğinizi biliyor muydunuz?

IFTTT (If This Then That) adlı, bir dizi uygulamayı ve internet sitesini birbirine bağlayan ücretsiz bir yazılım sayesinde, birkaç basit adımla istediğiniz bir internet sitesi (örneğin Facebook ya da Instagram) ve Dropbox arasında işlevsel bir kısayol oluşturabilirsiniz.

3. Herhangi bir internet sunucusu olmadan belgelere bağlantı oluşturun

Kendi internet sunucusu alanınıza para vermek, eğer onu düzenli olarak kullanmıyorsanız aslında son derece gereksiz. Fakat Dropbox hesabınızda dosyalarınız varsa, onlara web üzerinden herkese açık bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Bu bağlantılara tıklayan herkes, onlarda Dropbox yüklü olsa da olmasa da dosyalarınızı görüp indirebilecekler. Dolayısıyla, bu özelliği aynı zamanda çevrimiçi bir sunum yapmak ya da CV’nizin bir kopyasını rahatça iletebilmek için bulundurmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Neyse ki, Dropbox PDF’ten Excel dosyalarına kadar bir çok popüler dosya türünün öngösterimini yapabiliyor, dolayısıyla ekstra bir yazılıma ihtiyacınız olmuyor. Facebook, Twitter, Tumblr ya da benzer yerlerden bazı gönderilere hemen bağlanmanız gerekiyorsa, bu özellik oldukça ideal. Web arayüzünde, dosyalara bağlantı oluşturmak için Paylaş butonlarını kullanın ve paylaşmış olduğunuz dosyaların izini sürmek için Bağlantılar sayfasına gidin.

Site Footer

%d bloggers like this: