Facebook App ID is missing!

Dondurucuda Nasıl Yiyecek Saklanır?

Artık annelerin mecburen yiyecekleri kuruttuğu, tütsülediği ya da tuzlayarak sakladığı zamanlar geride kaldı. Her kadın, ihtiyaçlarına uygun büyüklükte bir dondurucu ile kendi kilerini yaratabiliyor. Teknoloji bize bu kolaylığı sağlarken, yiyeceklerin doğru saklanması konusunda birkaç ipucu ile mutfakta harikalar yaratmak elimizde. Hem ürünleri mümkün olan en uzun süre saklamak hem de dondurucunuzu düzenli bir şekilde kullanıp sakladığınız ürünleri keyifle tüketmek için aşağıdaki ipuçlarına bir göz gezdirmenizde fayda var:

 • Yiyeceklerin dondurulmasındaki mantık, bozulma süreçlerini geciktirmek ve tüketilecekleri zamana kadar sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlamaktır. Dondurucuda yiyeceklerin saklanması için ideal sıcaklık -18 derecedir. Yiyeceklerin bozulmasını sağlayan bakteriler -18 derecede çoğalamaz.
 • Dondurucunuzu doldurabildiğiniz kadar doldurun! Böylece donmuş yiyecekler dondurucunun kapağı açıldığında içerideki ısının değişmesini engelleyecek; hem yiyecekleriniz ısı değişikliğinden korunacak hem de elektrik tasarrufu yapacaksınız.
 • Dondurucuda yiyecek saklanması sırasında nem ve hava geçiren ürünler kullanırsanız dondurduğunuz ürünü çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca yiyeceğin temas ettiği malzemenin sağlıklı olması şart. Bu yüzden dondurmak istediğiniz ürünü sakladığınız malzeme önemli:
  • İçerisinde sağlığa zararlı maddelerin bulunmadığına emin olduğunuz plastik kaplar saklama için uygundur.
  • Cam, mika veya metal kaplar tercih edilebilir. Et ya da tavuk suyu gibi sıvıları donduracaksanız, sıvıların donunca kaplarına sığmaz olduklarını unutmayın. Kabı tamamen doldurmayın, kabaca iki parmak kadar boşluk bırakmak yeterli olur.
  • Marketlerde kolayca bulacağınız buzdolabı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Ancak plastik poşetlere güvenmeyenler bu poşetleri kullanmadan önce yiyeceklerini kasaplarda kullanılan ambalaj kâğıtlarına sarıp saklayabilir. Yiyeceğinizi kâğıda sarıp, poşete koyduktan sonra, iyice bastırıp havasını alarak güvenle saklayabilirsiniz.
  • Marketlerden aldığınız paketlenmiş etleri paketi ile saklayabilirsiniz. Ancak bu ambalajlardaki eti, en fazla bir ay içinde tüketecekseniz saklayın.  Ambalajın delinmesi ihtimaline karşı bir kat daha streç film ile sarmak yerinde bir uygulama olacaktır.

 • Dondurucuya yeni yerleştireceğiniz bir yiyeceği alt kısımlara koymaya, alttakileri de yeniler geldikçe üste çıkarmaya gayret edin. Böylece, bir süredir dondurucuda olan ve unutulmaya yüz tutmuş yiyecekleri gözünüzün önünde tutmuş ve “bu artık bozulmuştur” deyip çöpe atmadan tüketmiş olursunuz.
 • Yiyeceklerinizi göremeyeceğiniz kapalı kaplarda saklıyorsanız, türlerine göre renkli kalemler ya da etiketlerle işaretlemek oldukça yararlı olabilir.
 • Evinizdeki dondurucu raflı ya da çekmeceli tasarlanmış olması önemli değil, yiyecekleri sebzeler ve etler olarak ayrı raf ya da çekmecelerde saklayın.
 • Her şeyi donduramazsınız: Çiğ yumurta, süt, yoğurt, krema, çok sulu sebzeler (salatalık, lahana gibi), yeşillikler.
 • Dondurma işini hallettikten sonra, son aşama çözdürme. Yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde çözülmesi için kullanmadan bir gün önce dondurucudan soğutucu bölüme geçirilmesi en sağlıklısı. Oda sıcaklığı, eğer yaz değilse ve ev çok sıcak değilse hızlı çözülme için tercih edilebilir. Mikrodalga fırınlar ya da ısıtarak çözme gibi işlemleri ise kesinlikle denemeyin. Sağlıklı kalın!

Site Footer