Facebook App ID is missing!

Dizüstü Bilgisayar Seçiminde Önemli Detaylar

Ne kadar yüksek fiyat o kadar da iyi bir dizüstü bilgisayar mı? Sanırım bu önerme artık geçmişte kaldı. En iyi dizüstü bilgisayar ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap verecek olan bilgisayar değil midir sizce de? Ben de dahil birçok insanın uzun bir süre daha bu yanılgıdan kurtulamayacağı çok açık. Bu sebeple biz de hem kendimize uygun bir dizüstü bilgisayarı tespit edebilmek hem de seçerken dikkat edeceğimiz önemli detayları sizler için derleyelim dedik.

Dizüstü Bilgisayar Türleri

oyun bilgisayarı

Bilgisayar çeşitliliğinin ne kadar fazla olduğunun sizler de farkındasınızdır. Burada amaç sadece daha iyi özellikler ve farklı tasarımlar mı sunmaktır? Tabi ki hayır. En basit örnek bir dizüstü oyuncu bilgisayarı olabilir. Agresif tasarımları ve yüksek sistem özellikleri ile her yerde rahatça kullanabileceğiniz bir bilgisayar mıdır? Hani yüksek donanım özellikleri ve ne kadar pahalıysa o kadar iyiydi?

2’si Bir Arada, Notebook ve Gamebook olmak üzere aslında 3 farklı başlık altında inceleyebiliriz. Bu başlıklardan birini seçmek de bizi tam anlamıyla bizim için en iyi dizüstü bilgisayara götürmüyor. Peki neden götürmüyor? Dilerseniz Notebook başlığı ile başlayalım ve inceleyelim.

Notebook Seçimi ve Önemli Detaylar

Notebooklar henüz gamebook yani oyuncu bilgisayarları ortalarda yokken oyun oynanabilecek özelliklere sahip notebooklar olarak ayrılıyordu. Fakat şu an için her ne kadar bazı notebook türlerinde oyun oynansa da güncel oyunları hepsinin rahatlıkla çalıştırmayacağını biliyoruz bu yüzden böyle bir ayrıma gitmek zorunda kaldık. Notebookları genel kullanım sınıfında inceleyeceğiz. Günümüzde önemli olan kriterlerden biri ekran boyutu, bilgisayarın ağırlığı ve donanım özellikleri. Öncelikle sık taşıyacağınız bir bilgisayar istiyorsanız ve aşırı yoğun bir iş yükü de yoksa programlama, video ve fotoğraf düzenleme gibi. Bu durumda daha hafif daha küçük bir bilgisayar seçmeniz yeteri olacaktır.

Notebooklarda günümüzde ideal olan performansı 1.6 ghz frekansında bir işlemci ve en az 4 gb ram ile bulmak mümkün. Bu değerler ofice programlarını rahatlıkla çalıştırmaya ve internette gezinmeye yetiyor. Daha aşağısındaki bir sistem uzun vadede sizlere zorluk çıkaracaktır. Tabi iyi bir performans için 2.0 ghz işlemci frekansına yakın veya daha üzerinde bir işlemci ve en az 6 gb ram önerilebilir.

İşlemcinizin daha iyi bir performansa sahip olması için yanına yer U ve HQ ibaresine dikkat etmek de işe yaracaktır. HQ bir performans işlemcisidir ve U işlemcisinden ortalama %35 daha yüksek performansa sahiptir. Fakat daha fazla güç tüketir ve şarjınızın çabuk bitmesine sebep olacaktır. Tabi fiyatı da attıran bir seçenek.

Notebook’da Harici Ekran Kartı

Ben notebook ile çizim programları, video edit, fotoğraf edit gibi işler yapacağım ara sıra da bazı eski oyunları oynamak istiyorum diyenler için harici bir ekran kartı gereklidir. Dizüstü bilgisayar seçerken harici ekran kartı kısmında 2 GB ön belleğe sahip 128 bit bir ekran kartı seçerseniz rahatlıkla bu tür işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gamebook Seçimi ve Önemli Detaylar

gamebook

Gamebook seçiminde oynadığınız oyun türlerinin istediği maksimum sistem gereksinimlerine dayalı veya minimum ile maksimum arası ortalama bir değerde seçim yapmak uygun fiyata gamebook sahibi olmanızı sağlayacaktır. Standart bir gamebook ve güncel oyunları oynamak istiyorum diyenler için 3.5 ghz işlemci frekansına sahip bir işlemci modeli ki bu kesinlikle HQ olmalıdır. Ram kısmında minimum 8 GB ön bellek ve ekran kartı kısmında ise 4 GB ön bellek 128 bit minimum seçenekleri kullanılmalıdır. Gelecekte çıkacak oyunları ve güncel oyunları en iyi grafiklerde oynamak için ise 3.5 ile 4.0 ghz frekansları arasında yeni nesil bir işlemciye ek olarak 12-16 GB ram ve ekran kartı kısmında 6 GB veya daha fazla ön belleğe sahip 192 bit üzeri bir ekran kartı seçimi iyi olacaktır. Ekran seçiminde IPS ekran ve olabildiğince düşük tepkime süresine sahip bir ekran seçilmelidir. Tepkime süreleri MS olarak gösterilir. 1 MS ve 144 hz yazan ekran türleri çok daha iyi görüntü performansı aktaracaktır. Tüm bunların haricinde SD depolama da performansa iyi bir etki bırakıyor. HDD belleklerin haricinde bilgisayarınızda bir SD depolamanın da olması sisteminizi daha hızlı hale getirecektir.

2’si Bir Arada Seçimi ve Önemli Detaylar

İsmi kadar yapılarının da çok ilgi çekici olduğu söylenebilir. Ekranları dönebilen, arkaya katlanan çıkan veya dokunmatik olan. Üzerinde kalemle işlem yapabileceğiniz mekaniklere sahip dizüstü bilgisayarlardan biridir. Bu tarz bilgisayarlar bilgisayardan sunum yapan, bilgisayarı daha çok not tutmak ve programını düzenlemek adına kullananlar için pratik olabilir. Aynı zamanda satış ve pazarlama gibi alanlarda çalışanlar için de ürün tanıtımlarını rahatlıkla bilgisayar ortamında gösterebilmek. Aynı zamanda taşıma ve kullanım kolaylığı sağlayacak bilgisayarlardandır.

Site Footer