Facebook App ID is missing!

Dişlerinizi Doğal Beyazlatın

Diş sağlığı, Türk insanının ilgisini çeken bir konu olmasa da “Günün birinde işinize yarar” diyerek, diş beyazlatma ile ilgili doğal yöntemleri bir araya getirdik.

Çilek Yiyin

Çilek yemenin birçok faydası olabilir, fakat bizim konumuzda yer almasının nedeni, içerdiği malik asitin dişleri beyazlatmaya yardımcı olmasıdır. Çilek aynı zamanda bol miktarda C vitamini içerir ve C vitamini diş plaklarının temizlenmesinde etkilidir.

Çilek yerken dikkat etmeniz gereken nokta, acele edip çileği hızlıca yutmak yerine, yavaş yavaş ve çiğneyerek yemenizdir. Aksi halde, geviş getirmeyen canlılar olduğumuz için çileğin dişlerimize bir faydası olmayacaktır.

Yaşasın diş ipi

Ben dahil birçok insana diş ipi kullanmak dişleri fırçalamak kadar çekici gelmez. Ancak, birçok uzmanın ortak görüşü diş ipi kullanmanın en az dişleri fırçalamak kadar faydalı olduğu yönündedir. Diş ipi kullanmanın fırçalamaya göre en büyük avantajı, dişlerin üzerinde oluşan lekeleri daha başarılı şekilde çıkarmasıdır.

Karbonat ve limon kardeşliği

Ev yapımı diş bakım ürünleri arasında en bilineni, karbonat ve limon ile hazırlanan üründür. Tek başına limon ya da karbonat kullanmak, dişlerde başarılı sonuçlar doğururken, ikisinin birlikteliği mucizevi sonuçların ortaya çıkmasını sağlar.

Karbonat ve limon karışımı kullanmaya karar verirseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, karışımı haftada en fazla 1 kere kullanmanızdır. Bundan fazla kullanmak diş minelerine zarar verebilmektedir. Ayrıca, arada sırada içtiğimiz sodanın da aslında karbonatlı su olduğunu, toz halindeki karbonatla aynı etkilere sahip olduğunu bilmenizde fayda var.

Sert meyveler tüketin

Elma ve havuç gibi sert mevyeler doğanın bize sunduğu birer diş fırçasıdır. Sert meyveleri çiğnemek, dişlerin üzerindeki ve arasındaki bakteri ve yemek artıklarını temizlemeye ciddi şekilde yardımcı olur. Ayrıca, elma gibi mevyelerde bulunan asit, dişlerin parlamasını da sağlar. Çilekte olduğu gibi elmada da bol miktarda bulunan malik asit, diş lekelerini temizlemede oldukça etkilidir.

Dişlerinizi yağlayın

Hindistan’ın geleneksel diş bakım çözümlerinden olan bu yöntem oldukça basit ve bir o kadar da ucuz bir yöntemdir. Adamlar bu yöntemi yüzlerce yıldır kullandıklarına göre, başarılı olduğunu da varsayabiliriz.

Bu yöntemde, bir çorba kaşığı saf sıvı yağı (benim tavsiyem zeytin yağı) ağzınıza alın. Yaklaşık 15 dakika boyunca yağı ağzınızda gezdirin, gargara yapın ve dişlerinizle iyice temas etmesini sağlayın. Daha sonra bu yağı lavaboya döküp, birkaç bardak su ile ağzınızı temizleyin.

Oksijenli su ile arının

Birçok iş için kullanılabilen oksijenli su (hidrojen peroksit) diş temizliği konusunda da yardımımıza koşuyor. Oksijenli su bakterilerin çoğalmasını engeller ve bu bakterilerden kaynaklanan ağız kokusunun önüne geçmede önemli bir yardımcı olarak görev yapar.

Bir miktar oksijenli suyu ağzınıza alıp, çalkalayın. Birkaç saniye sonra bu suyu ağzınızdan çıkartın. Tüm yapmanız gereken bu kadar.

Pipet denen icat bizim için var

Genelde soğuk içeceklerin yanında verilen pipet, diş sağlığı açısından faydalı bir üründür. Pipetle dişler arasında bağlantı kurma konusunda sorun yaşayanlar için, durumu şöyle özetleyebiliriz; pipet, dişleri geçip ağzın daha ileri kısmına kadar ulaştığı için, içilen sıvıların dişlere temasını azaltır. Bu da, dişlerin kafein ya da tein gibi zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olur.

Site Footer

%d bloggers like this: