Facebook App ID is missing!

Daha İyi Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Doğa, sahip olduğu sayısız görsel malzeme ile fotoğrafla ilgilnen hemen herkesin ilgisini çekmektedir. Fotoğrafla sadece hobi olarak ilgilenen kimselerden tutun da doğa fotoğrafçılık  üzerine yoğunlaşan profesyonel fotoğrafçılara kadar geniş bir eksende ilgi altında bulunan doğa, fotoğrafla bir araya geldiğinde ‘doğa fotoğrafçılığı’ adı altındaki dalı oluşturur.

Doğa fotoğrafçılığı ise tabiat içindeki canlılardan, ilginç objelerden tutun da manzaralara kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu konumuzda doğa fotoğrafçılığının önemli bir konusu olan manzara fotoğrafına değineceğiz. Manzara fotoğrafının bazı detaylarını işleyerek, nasıl çekildiğine, nelere dikkat edilmesi gerektiğine odaklanacağız.

Manzara fotoğrafı, doğası gereği bir hayli zordur. Işıkla doğrudan ilgili olan fotoğrafçılıkta, belki de ışığın en yoğun ve en değişken biçimleri ile karşılaşılan türlerden biridir manzara fotoğrafçılığı. Amaç, doğada görülen manzaraların fotoğraflanmasıdır. Işık, açı, komposizyon, odaklanılan unsur gibi çok sayıda dikkatle eğilmek gereken unsur söz konusudur.

Konu seçimi

Manzara fotoğrafının en önemli kısmı konudur. Fotoğraflanacak alanın dikkatle belirlenmesi, fazlalıkların kadrajın dışında tutulmasına özen gösterilmesi gerekir. Konu; dağları, ormanlık alanları, denizi de kapsayan geniş sahaları kapsayabilir. Estetik bakış açısıyla yaklaşım, elde edilecek fotoğrafta merkeze alınması gereken kısımdır. Göze hoş gelecek ayrıntılara sahip, sade bir konunun belirlenmesi tercih edilmelidir.

Konumlanma

Manzara fotoğrafının çekileceği yer büyük önem taşır. Işığın geldiği yönün fotoğraflanmak istenen manzara üzerinde doğrudan etkili olacağı gözönüne alınırsa, ilgili konumun sonucun ne ölçüde iyi olacağını belirleyecek ana etmenlerden biri olacağı aşikardır. Konumun dikkatle belirlenmesi gerekmektedir.

Ekipman tercihleri 

Manzara fotoğraflarında kullanılacak ekipmanların özenle seçilmesi gerekir. Tercihen, geniş açılı objektife sahip bir DSLR fotoğraf makinesi ile manzara fotoğraflarının çekimleri  yapılmalıdır.

Çekim için uygun zaman dilimleri

Çekim için uygun zamanlar vardır. Örneğin sabahın ilk saatleri ve akşamüstü saatlerine yakın anlar, ışığın belli bir açıyla ortamı aydınlatması beraberinde çok daha etkili sonuçların önünü açmaktadır. Yatay ışık kontrastı azaltmakta ve derinlik duygusuna etki etmektedir. Öğle saatleri ve düşük ışıklı saatler ise manzara fotoğrafçılığı açısından deneysel zaman dilimleri olmaktan öteye geçmez.

İlginç detaylar ve filtre kullanımı

Yapraklar, ilginç köprüler, güzel bir ev ile manzara fotoğrafının yaratacağı etki artırılabilir. Kapı girişi, bir ağacın arkası gibi konumlardan da fotoğraflar çekilerek ilgi çekici sonuçlara ulaşılabilir. Bulunduğunuz noktada fotoğraf çekmeden önce sarsıntının minimize edilmesi adına derin nefes almak, AF, diyafram ayarı gibi bir dizi işlemi belirlemeniz sonuçları geliştirecektir. Tripod kullanımı önemlidir. Fotoğraf makinesinin ilgili konuya belirli bir açıdan sabitlenmesi sonucu çok güzel fotoğraflar elde edilebilmektedir. Manzara fotoğraflarında renklerin daha iyi olmasını sağlayacak bir dier püf noktası da filtre kullanımıdır. Bulutların etkisini artıracak 80-A gibi filtreler kullanılabilir.

Site Footer

%d bloggers like this: