Facebook App ID is missing!

Coca Cola Otomatları İnternet Dağıtıyor

Bilgi çağının yayılma hızındaki artışın temel nedeni, hiç şüphesiz ki internetin yaygınlaşmasıdır. İnternet, bireyler arasındaki eşitsizlikleri birçok durumda ortadan kaldıran, bedavaya ya da çok ucuza birçok bilgiye kolaylıkla ulaşılmasını sağlayan bir teknoloji olarak, neredeyse dünyanın her köşesindeki yerini almış durumda.

İnternetin ulaştığı yerlerdeki toplulukların eğitim, sağlık ve yeniliklere ulaşma konusundaki gelişme hızlarındaki dikkat çekici artış, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Coca Cola ile İngiliz telekom devi British Telecom’un ortak bir sosyal sorumluluk projesinde bir araya gelmelerini sağladı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kısıtlı bir bölgesinde, Coca Cola’ya ait içecek otomatlarına yerleştirilen kablosuz modemler sayesinde insanların internete bedavaya erişimini sağlamayı hedefleyen uygulama henüz test aşamasında olsa da, firma yetkilileri bu uygulamanın uzun vadede o bölgelerin gelişimine katkısının büyük olacağını düşünüyorlar.

Modemlerin yerleştirileceği içecek otomatları Qunu adlı bölgede yer alan Umtata ve Bushbuckridge semtlerinden seçilmiş. Bu seçimin temel nedeni, bu semtlerde okul, alışveriş merkezi ve otobüs duraklarının yoğunluğunun fazla olması ve diğer semtlere göre çok daha fazla insana ulaşılabilme imkanı sağlaması.

Coca Cola Güney Afrika Tanıtım Şefi David Visser “Kablosuz interneti kullanıma sunarak, bu bölgelerdeki okullara devam eden öğrencilerin daha fazla bilgiye daha kısa sürede ulaşmalarını sağlamak mümkün oldu. Bunun yanı sıra, bu bölgedeki küçük işletmelerin işlerini büyütebilmeleri ve daha geniş bir perspektiften iş hayatına bakabilmeleri de sağlandı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en fakir bölgelerinden birinde interneti bedava olarak insanlara ulaştırmak, bu bölgedeki insanların internete bağlanabilen cihazlara ulaşmadaki zorlukları düşünüldüğünde etkinlik açısından tartışılabilir olsa da, bir yerden başlanmış olması da şimdilik yeterli ve alkışı hak eden bir hareket olmuş.

Site Footer

%d bloggers like this: