Facebook App ID is missing!

Civilization Beyond Earth Nasıl Oynanır?

Bilim kurgu türündeki macera oyunu, dünyanın dengesinin bozulduğu, yeniden düzenlenebilmesi, deyim yerindeyse ayağa kalkabilmesi için de bazı çalışmaların yapılmasının zorunlu olduğu bir ortamda geçiyor. Çeşitli görevleri tamamlamanız ve insanlık tarihinde yeni bir sayfa açmanız, Sid Meier’s Civilization Beyond Earth’ün ana konusunu meydana getiriyor.

Sid Meier’s Civilization Beyond Earth, arayüzüyle aslında son oyun Brave New World’e çok benziyor. Ancak diğer oyunlara göre daha farklı dinamiklerle karşı karşıyayız. Bu rehberde, Beyond Earth’ün temel yeniliklerini ve nasıl oynanabileceğini ele alıyoruz.

Oyunun ilk başında şunları seçiyoruz:

  • Bir sponsor (bu aslında eski versiyonlarındaki medeniyet gibi),
  • Yolcuların geldiği sosyal grup
  • Uzay mekiğinizin özel ekipmanları
  • Gemiye yüklediğimiz kargo (freight)

Bu seçimlerden her biri oyuna direkt etki ediyor. Seçeceğiniz kombinasyonlara göre koloninizin kurulacağı alanı büyütebilir ya da askeri anlamda büyümeye gidebilirsiniz. Aynı zamanda bu, hangi kazanma yöntemiyle oyunu bitireceğiniz anlamına da geliyor.

Bu Seçimlerinizi yaptıktan  sonra sıra hangi tipte bir gezegene ineceğimize karar vermekte. Oyunun şu an ek pakete sahip olmadığı haliyle 7 adet rastgele harita tipine sahip. Ek olarak da gezegenin görünüşüne etki eden 3 farklı gezegen yüzeyi seçebiliyorsunuz.

(Aliens) Uzaylılar

Civilization serilerde zırt pırt gaipten çıkarak sinirimizi bozan barbarlar gibi düşünebiliriz Alien’ları ancak bunlar barbarlar gibi saldırgan değiller, daha çok yerleştikleri bölgeden çıkmıyorlar ve siz onların bölgesine girmedikçe saldırmıyorlar. Ancak alan olarak geliştikçe sürekli kendi alanlarında büyüyen Alien’larla savaşmanız gerekebiliyor.

Uydular

Gezegenin atmosferine uydu atmak fikri nasıl? Aslında eski oyunlarda ilk medeniyetlerden günümüze hatta bir tık ilerimize doğru gelişmeyi izlemek zevk verse de Beyond Earth, bu gibi yenilikleriyle bizi yine tavlıyor.

Uydular sayesinde belirli bölgeleri daha iyi görebiliyor, roket ya da lazer savunma sistemi kurabiliyor veya ekinlerimiz güneşten daha iyi enerji alabilsin diye panel olarak kullanabiliyoruz.

Araştırmalar

Eski serilerdeki gibi araştırmalarda (research) belli bir yol izlemek zorunda değiliz. Araştırma ağındaki her teknoloji ilk baştan açık olacak ve en son teknolojileri hemen araştırmaya başlayabileceğiz. Tabii bu tarz yüksek seviye olanlar, çok fazla araştırma puanı isteyeceğinden başlarda düzen tam  oturtmadan bunlara bulaşmak geri kalmamıza veya duraklamamıza neden olabilir.

Site Footer

%d bloggers like this: