Facebook App ID is missing!

Çinliler Telefon Satışlarında Korelileri Geçti

Telefon deyince akla gelen ilk markalar Apple, Samsung, LG ya da HTC’dir. Daha doğrusu, 2014 yılına kadar durum böyleydi. Ancak, her alanda hızlı bir yükseliş kaydeden Çinliler, akıllı telefon pazarında da önemli bir paya ulaştılar.

Geçtiğimiz günlerde Kore Endüstrileri Federasyonu adlı kuruluşun yaptığı açıklama, 2014 yılında tüm dünyadaki toplam telefon satışlarının, beklenenin aksine Samsung ve LG zaferiyle sonuçlanmadığını; Çinli 9 üreticinin yarışı önde bitirdiğini gösterdi. Samsung ve LG’nin toplam pazar payı %30.1 olarak gerçekleşirken, 9 Çinli üretici (Lenovo, Huawei, Oppo, Gionee, ZTE, Coolpad, Xiaomi, TCL ve Vivo) %31.3’lük toplam paya ulaştı. Bu rakamlara, Çinlilerin merdiven altı üretimleri olan ve farklı markalar altında satılan “Çakma” ve “Yarım akıllı” telefonları dahil değil.

Tek başına bakıldığında, Samsung’un %25.2’lik (yaklaşık 74 milyon adet cihaz) pazar payı firmayı dünyanın en çok telefon satan firması durumuna getirse de, firmadan gelen haberler, satışların beklenenin çok altında ve karlılığın düşük olduğu yönündeydi. Koreli federasyonun yaptığı açıklama da bu durumun nedenini gözler önüne sermiş oldu.

Kore Endüstrileri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, özellikle iPhone 6’ya rakip olarak geliştirilen Çin kökenli akıllı telefonlar Samsung’un ve LG’nin düşen pazar paylarının önemli bir nedeni durumunda. Çin’in en büyük 3 telefon üreticisi Huawei, Lenovo ve Xiaomi’nin pazardaki toplam payları %17.3 ve bu rakam Apple’ın toplam pazar payının %5.4 üzerinde.

Federasyon yetkilisi Yoo Hwan-Ik tarafından yapılan açıklamada, bir süredir durgunluk yaşayan Koreli teknoloji üretici firmalarının bu durumdan kurtulabilmelerinin yolu, Çin ile aralarında gerçekleşecek olan serbest ticaret antlaşmasının devreye girmesi olacak. Bu antlaşma, 2014 yılında imzalandı fakat henüz tam olarak hayata geçirilemedi.

Site Footer