Facebook App ID is missing!

Chromebook Almanız için 3 Neden

Birçok insan için geçerli bir kural vardır; Bilgisayar her ne amaçla alınmış olursa olsun, en fazla kullanılan uygulama açık ara internet tarayıcısıdır. Bunun yanı sıra, birkaç yıl öncesine kadar zengin olan VCD-DVD kiralama dükkanlarının yerini de artık internette yer alan yasal/yasadışı web siteleri aldı. MP3 çalarlar da görevlerini Jango ya da benzer çevrimiçi müzik yayını yapan sitelere bıraktı. Google ve Microsoft firmaları, tüm ofis yazılımlarını internet üzerinden kullandırmanın yollarını buldu.

Kabul edin ya da etmeyin; artık birçok uygulama için devasa dahili depolama alanlarına ya da ışık hızında işlemcilere gerek kalmadı. Herhangi bir ofis uygulaması ya da film izlemek için tek ihtiyacınız olan bir internet tarayıcı. Tüm bunları göz önünde bulunduran Google, kendi standartlarını belirledi ve Chromebook serisi dizüstü bilgisayarların geliştirilmesine ön ayak oldu.

Eğer günlük kullanım amaçlı ve uygun fiyatlı bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, Google Chrome OS işletim sistemine sahip Chromebook serisi dizüstü bilgisayarlardan biri sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Hala ikna olmayanlar için, aşağıda sıralanmış olan 3 neden yeterli gelecektir.

1- Hız ve Performans

Windows ya da MacOS gibi bir işletim sistemini bilgisayarınıza kurduğunuz anda, devasa büyüklükteki disk alanından vazgeçmeniz gerekiyor. İşletim sistemi dosyaları, sürücü dosyaları ve uygulamalar sabit diskte çok fazla alan kaplamakla kalmıyor; zaman içerisinde ortaya çıkan güncellemelerle gittikçe artan bir alan ihtiyacı doğuruyor.

Buna karşın, Chrome tarayıcı tabanlı bir işletim sistemi olan Chrome OS’u kullanan bilgisayarlar, normal bir işletim sistemine göre çok daha hızlı çalışabiliyorlar. Bunun bir diğer nedeni ise, Chromebook’larda klasik sabit disk türleri yerine SSD (Solit State Disk) kullanılması. Basit bir işletim sistemi ile SSD’nin buluşması ise, bilgisayarın 7 saniyede açılmasını sağlayan performansa kavuşulmasına olan tanıyor.

Chromebook modellerinin donanım seviyesi grafik düzenleme ya da üst seviye grafiklerle donatılmış oyunları oyanamanıza izin vermese de, günlük kullanımda herkes için yeterli gelecek performansı rahatlıkla sunabiliyor.

2- Yeterli Uygulama Zenginliği

Bir iOS ya da Android kadar olmasa da, Chrome OS’un da birçok uygulamaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle web tabanlı uygulamalar için tasarlanmış olan Chromebook modelleri ile ofis uygulamaları, çevrimiçi resim düzenleme ya da çeşitli oyunları oynama imkanlarına sahip olabiliyorsunuz. Google tarafından gerçekten önemsenen bir proje durumundaki Chrome OS, hızla artan uygulama zenginliği sayesinde, kısa bir süre sonra klasik masaüstü bilgisayarlara kafa tutabilme ihtimaline de sahip.

3- Ekonomi

Herhangi bir Chromebook’a alternatif düşündüğünüzde, tablet bilgisayarlar çok da uygun olmayacaklar. Tablet özellikli dizüstü bilgisayarların uçuk fiyatları ile iPad gibi tablet bilgisayarların klavyesinin standart olmaması, Chromebook modellerini bu iki gruptan ayrıştırıyor. Chromebook modelleri ile benzer fiyat etiketine sahip dizüstü bilgisayarları incelediğinizde ise, işletim sisteminden kaynaklı olarak ciddi bir yavaşlıkla karşılaşacağınız kesin. Bu nedenle, kendi fiyat kategorisinde en hızlı bilgisayarların Chromebook’lar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Sonuç

Eğer bilgisayarı yoğun şekilde oyun oynamak ya da grafik düzenleme işleri için almıyorsanız, Chromebook modelleri parasının hakkını en fazla veren dizüstü bilgisayarlar olarak öne çıkıyor. Her ne kadar henüz ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmıyor olsa da, yaygınlaştıkça değeri anlaşılacak türden bir bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz.

Site Footer

%d bloggers like this: