Facebook App ID is missing!

Çeyiz Alışverişi

Hepimiz çeyizin ne olduğunu biliyoruz. Ancak eskiden hazırlanan çeyizlerle günümüzde hazırlanan çeyizler arasında dağlar kadar fark olduğu da aşikâr. Eski zamanlarda sadece erkekler çalışabildiği için kadınların evlendikleri zaman eve ve evliliklerine bir katkısı olması amacıyla el emeği göz nuru çeyizler hazırlarlardı. İşlemeli havlu kenarları, tülbentler, danteller, yatak örtüleri ve yastık kılıfları gibi ellerinde ördükleri, işledikleri şeylerin tamamına çeyiz denirdi. Ama bildiğimiz gibi günümüz çeyizlerinin içinde elde hazırlanan eşyalar yok. Artık ihtiyaçlarımız ve moda çok daha farklı olduğu için alışverişlerimiz de çok farklı.

Öyleyse artık çeyiz alışverişi yaparken ne alıyoruz? İşte tam da bu noktada birkaç küçük tüyo vererek hem çeyiz alışverişinizi kolaylaştıracağız hem de kafanızda oluşabilecek soru işaretlerini gidereceğiz. Çeyiz alışverişlerini birkaç ana başlıkta toplayabiliriz. Bu sayede hem neler alabileceğinizden hem de hangi çeyiz eşyalarının popüler olduğundan kolayca bahsedebiliriz.

1. Beyaz Eşya

beyaz eşya

İlk olarak evin büyük eşyalarından bahsedelim. En fazla masrafı bunlara yapacağınızı ve evin en gerekli eşyaları olduğunu unutmamalıyız. Bu durumda ihtiyacınız doğrultusunda bir karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Nelerdir bu beyaz eşyalar? Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, derin dondurucular, fırın, hatta mikrodalga fırın ve kurutma makinesi bile beyaz eşyalara girmektedir. Bu durumda hangilerine ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Eğer çok büyük bir buzdolabı istemiyorsanız ya da evinizin mutfağı büyük bir buzdolabı için uygun değilse bu durumda kombi tipi buzdolaplarını tercih edebilirsiniz. Ancak büyük bir mutfağınız varsa ve size büyük bir buzdolabı lazımsa o zaman gardırop tipi buzdolapları işinizi görecektir.

Aynı şekilde haftada bir ya da iki kere çamaşır makinesini kullanacağınızı düşünüyorsanız o zaman sizin için 7 kg kapasiteli çamaşır makineleri işinizi görecektir. Ama daha fazla kullanacağınızı düşünüyorsanız o zaman 10 kg kapasiteli çamaşır makineleri size yetecektir. Eğer kurutma makinesi için ayrıca bir yer ayırmak istemiyorsanız o zaman kurutmalı çamaşır makinesi modellerine de göz atabilirsiniz.

Bulaşık makinesi alırken de yine ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Program sayıları, kapasitesi, kaç kişilik olduğu bulaşık makinesi alırken belirleyici unsurlardır. Bu durumda ihtiyaçlarınızı düşünerek hem mutfağınızın dekorasyonuna hem de ihtiyacınıza uygun olan modeli tercih etmelisiniz.

Derin dondurucular artık hemen her evde bulunan beyaz eşyalardandır. Ama herkesin ihtiyacı olmayabilir. Bu durumda siz kendinize sormalısınız. Eğer kışlık ve yazlık malzemeleri dondurmayı düşünüyorsanız o zaman evinizin büyüklüğüne uygun bir derin dondurucu almanız yararlı olacaktır. Eğer derin dondurucu koymak için geniş bir alanınız varsa sandık tipi dondurucuları tavsiye edebiliriz. Ancak çok yeriniz yoksa çekmeceli derin dondurucular da işinize yarayacaktır.

Fırınlar hemen her mutfağın demirbaşları arasındadır. Özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan kekler, börekler, pastalar her evin vazgeçemediği yemeklerdendir. Bu durumda nasıl bir fırın istediğinizi düşünmelisiniz. Eğer evinizde uygun bir alan varsa ankastre fırınlar çok işinize yarar. Hem fazla yer kaplamayacak hem de şık bir görüntüsü olan bu fırınları alırken de dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta da vardır. Ancak mutfağınızda ankastre için alan yoksa midi ya da mini fırınlar da oldukça kullanışlıdır. Bunlardan başka bir de fırınlı ocaklar vardır. Aynı şekilde fırınlı olacakları alırken de mutfağınızda uygun alan olması gerekmektedir. Buna ek olarak mikrodalga fırın almak da tamamen sizin isteğinize kalmıştır. Hem kullanışlı hem de fazla yer kaplamayan mikrodalga fırınlar özellikle çalışan çiftler için büyük kolaylık diyebiliriz.

Bütün elektronik aletler için geçerli olan şey ise enerji tasarruflu olmasıdır. Alacağınız her elektronik aletin A+ ve üzerinde bir enerji sınıfına mensup olması oldukça önemlidir. Bu sayede ay sonunda sürpriz bir faturayla karşılaşmanız gerekmez.

2. Mobilya

mobilya

Mobilyalar da beyaz eşyalardan sona gelen en önemli kategoridir. Bunlar da büyük eşyalar olduğu için oldukça önemlidir. Koltuk takımlarınız, yatak odası takımlarınız, mutfak takımlarınız oldukça önemlidir. Bu durumda karar yine sizin zevkiniz ve ihtiyaçlarınızdır. Eğer mutfağınızda yeterli alan varsa şık bir koltuk takımı çok işinize yarayacaktır. Mutfağınızın dekoruna uygun bir mutfak masası ve sandalyelerinin görüntüsü gerçekten muhteşem oluyor. Evinizin dekorasyonu tamamen sizin tercihiniz olduğu için burada dikkat edilmesi gereken tek unsur zevkinizdir. Yatak odanızı kendi zevkinize uygun renklerde ve modellerde döşeyebilirsiniz. Ancak eviniz için aldığınız her şeyin ihtiyacınıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin; yatak odası için şifonyer ya da komodin koyacak yeriniz yoksa bu durumda böyle bir yatak odası takımı almanız mantıksız olacaktır ya da aynı şekilde şifonyer ya da komodine ihtiyacınız varsa içinde bu parçalar olmayan bir yatak odası takımı almanız yetersiz olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak tercih yapmanız yararınıza olur.

3. Küçük Ev Aletleri

küçük ev aletleri

Küçük ev aletleri dediğimiz zaman aklımıza ilk mutfakta kullandığımız ürünler geliyor. Ama bu kategori bunlardan ibaret değil. Saç kurutma makinesi, el süpürgesi, tıraş makinesi, epilasyon aletleri gibi mutfak dışında kullanılan bu elektronik aletler de küçük ev aletleri kategorisine girmektedir. Burada da yine ihtiyaçlarınız size yön verecektir. Eğer şu anda kullanmakta olduğunuz bir saç kurutma makineniz varsa ve işinizi görüyorsa yeni bir ev olduğu için yenisini alıp masraf yapmanıza gerek yok. Aynı şey diğer malzemeler için de geçerlidir. Bunun yanında normalde saç kurutma makinesi ya da tıraş makinesi kullanan biri değilseniz evlendiğiniz için çeyizinize bunları koymak zorunda değilsiniz. İhtiyaçlarınızı düşünerek alışveriş yapmanız bu masraflı döneminizde size çok yardımcı olacaktır.

Mutfakta kullandığınız küçük ev aletlerinden bahsetmek gerekirse blender, mikser, mutfak robotu hemen herkesin mutfakta eli ayağı olmuş durumda. Bu kadar çok talep gören bu aletlerin modelleri gibi özellikleri de oldukça çeşitli. Bu durumda tavsiyemiz hem ihtiyacınız olan hem de mutfak dekorasyonunuza uygun olan bir modeli tercih etmenizdir.

4. Ev Tekstili

Son olarak ev tekstil ürünlerinden bahsedelim. Bütün evin perdeleri, kullanacağınız havlular ve bornozlar, nevresim takımları, yorganlar ve yastıklar, hatta belki de halılar bu kategoride değerlendirilebilir. Burada da yine evinizin dekorasyonunu tamamlayan ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Aynı şekilde kullanışlı olmaları da önemli bir özellik diyebiliriz.

Bütün bu ürünler hakkında detaylı bilgi almak, kullanıcı yorumlarını okumak ve farklı satış noktalarındaki fiyatları kolayca karşılaştırmak için Cimri.com çok yardımcı olacaktır. Eğer herhangi bir üründe nasıl bir model alacağınıza karar veremediyseniz yine Cimri.com sayesinde tek tıkla almak istediğiniz kategorideki ürünleri listeleyebilir, en popüler ürünlerin hangileri olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Site Footer