Facebook App ID is missing!

CES 2015’te Dikkat Çeken 4 Bilgisayar

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015 Tüketi Fuarı, teknoloji üreticilerinin yeni ürünlerini sergiledikleri ve tüketicilerin de merakla beklediği bir etkinliktir. Fuar sırasında tüm firmalar şov yapmaya çalışır ve genelde de en başarılı ürünler kadar, en iyi reklam yapan firmalar öne çıkar. İşte tam da bu durumdan kaynaklı olarak, bazı ürünler ya da yenilikler gözden kaçabilir. Birkaç habere konu olsa da, mobil cihazların gölgesinde kalan yeni nesil bilgisayarların öne çıkanlarını sizin için bir araya getirdik.

Dell XPS 13

Yeni nesil XPS 13 modeli dizüstü bilgisayarlarında DELL 13 inçlik ekrana sahip bir bilgisayarı 11 inçlik bir kasaya sığdırmayı başarmış. Firma, bunu başarabilmek için neredeyse çerçevesiz bir ekran kullanmış ve kamera, kablolar ve antenleri ekranın köşelerine yaymış.

Böyle ince ve zarif bir kasanın normalden daha sağlam olması gerektiği düşünen firmanın yetkilileri karbon fiber (sağlamlığın yanında ısıyı dağıtabilmesi de önemli bir etken), magnezyum (hafifliği sağlaması açısından önemli) ve alüminyumdan oluşan bir gövde malzemesi kullanmışlar.

Bataryaların ortalama kalınlığının çok altında bir kalınlığa sahip ve 15 saate varan kullanım süresi ile dikkat çeken bir enerji kaynağına da sahip olan Dell XPS 13’ün ağırlığı 1.200 gram.

Lenovo LaVie Z

Lenovo’nun çılgın dizüstü bilgisayarını elinize aldığınızda “Bu kadar hafif olması imkansız” deme ihtimaliniz var. Çünkü, 13 inç boyutunda bir ekrana sahip olan LaVie Z’nin toplam ağırlığı 800 gramın altında.

NEC tarafından üretilen fakat Lenovo markasıyla piyasaya sürülen LaVie modeli ise “katlanabilir” özelliği ile dikkat çekiyor. Bu model ise 900 gram ağırlığında, yani yine de çok hafif.

Yaklaşık 5 saat kullanım imkanı tanıyan bir bataryaya sahip olan LaVie Z’nin en dikkat çeken yönü ise tabii ki fiyatı. Henüz Türkiye piyasasına girmemiş durumda olan cihazın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satış fiyatı 1.299 Dolar.

Samsung ATIV One Curved

Önce televizyonlarda görmeye başladığımız eğimli ekranlar daha geniş ve rahat görüş açısı sağlamalarıyla dikkat çekmişlerdi. Samsung, bu teknolojiyi bilgisayarlarına da taşıyarak daha rahat oyun oynama ve film izleme gibi olanakları kullanıcılarına sunmayı hedeflemiş.

Sonuç olarak, ortaya 27 inç ekran büyüklüğüne sahip bir masaüstü bilgisayar olan ATIV One Curved çıkmış. Son nesil Intel Core i5 işlemci, 1TB harddisk ve HD ekranın bir araya geldiği bilgisayarın Amerika satış fiyatı 1.299 Dolar.

HP Stream Mini ve Pavilion Mini

Son yıllarda, tüketicilerin baskı ile daha ucuz ve daha küçük boyutlarda bilgisayar üretmek zorunda kalan üreticilerden değişik ürünler gelmeye devam ediyor. Bu markalardan biri olan HP, Amerika satış fiyatı 180 Dolar olan Stream Mini ve 319 Dolar fiyat etiketine sahip Pavilion Mini’yi CES 2015’te tanıttı.

Video oynatma, belge düzenleme ya da günlük işleri yerine getirebilme imkanı tanıyan Stream Mini, bu işlemler için yeterli bir güçle donatılmış. 32GB dahili hafızaya sahip olan modelde hafıza kartı desteğinin bulunması önemli bir avantaj sağlıyor. 4 tane USB 3.0 ve 1 tane de HDMI portu bulunan cihazın kablosuz klavye ve fare gibi aksesuarları da bulunuyor.

HP Pavilion Mini ise oldukça güçlü bir donanıma sahip. Son nesil yüksek hızlı işlemci, 8GB Ram ve 1TB dahili hafıza ile donatılmış olan cihaz, Stream modelinin yetersiz kalacağını düşünen kullanıcılar için geliştirilmiş.

Site Footer

%d bloggers like this: