Facebook App ID is missing!

Canon XC10 Tanıtıldı

Canon yeni XC10 modelini duyurdu. Yeni kamera gelişmiş 4K video kaydı ve fotoğrafçılığa yönelik iddialı özellikleri ile geliyor. XC10’un en önemli özelliği Canon tarafından tasarlanıp geliştirilen 12 megapiksellik 1 inç boyutundaki sensörü. Ayrıca kameranın üzerinde sabit f/2.8-5.6 diyafram değerlerinin sunan, fotoğraf için 27-273mm, video çekimleri içinse 21-241mm gibi geniş bir zoom aralığına sahip lens bulunuyor.

4K video kaydı, Canon’un XF-AVC Intra Codec kullanılarak yapılıyor. Bu codec 300MBbs/sn gibi yüksek bir bit oranı sunuyor. Ayrıca bu 4K video kaydı dahili olarak CFast kartlara yapılıyor. Ayrıca cihaz üzerinde SD kart girişi mevcut ancak bu karta yalnızca Full HD kayıt yapılabiliyor. FullHD video kaydı da 60p olarak gerçekleştiriliyor. Yaptığınız 4K video kayıtlarından da 8 mega piksel boyutunda fotoğraflar alabiliyorsunuz.

Canon XC10 modelinin en önemli detaylarından biri de grip kısmı. Cihazın bu grip kısmı farklı açılarda hareket edebiliyor. Cihaz üzerinde tilt yani yukarı aşağı hareket edebilen bir ekran da mevcut. XC10 Wi-Fi bağlatı özelliğiyle de bir hayli dikkat çeken cihaz, Canon’un 6D, 5D Mark III, ve 7D Mark II gövdelerinde kullanılan LP-E6 bataryayı paylaşıyor. İlgili model Haziran ayıyla birlikte satışa sunulacak ve yanında Sandisk 64GB CFAst kartla birlikte gelecek. ABD için fiyatı ise 2499 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Canon XC10 modelinin diğer detaylarına gelecek olursak eğer, cihazın üzerindeki lens 10x zoom faktörü sunuyor ve aynı zamanda Canon’un gelişmiş Image Stabilizer yani titreşim engelleme özelliğiyle birlikte geliyor. Öte yandan dijital olarak 2X telekonverter de mevcut. Lensin yapısında 2 tane UD element ve yine iki tane Hİ-UD lens mevcut. Lensin yapısında 2 tane de asferik lens elemanı bulunuyor.

XC10 video profesyonellerinin ihtiyaç duyabileceği üzere 12 stop değerine kadar parlak ve karanlık alanlarda dinamik aralık sunuyor. Yeni Canon XC10 Canon’un “Canon Log Gamma”, “Wide DR” or “EOS Standard picture” modlarını da sunuyor. Bu özellikler özellikle bilgisayar işlemleri sırasında kullanıcılarına çok daha fazla esneklik sunabiliyor. Ayrıca kullanılen 4K video codecleri ile birlikte daha yüksek kalite de daha verimli veri oranları da dikkat çekiyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi XC10 video profesyonellerinin ihtiyaç duyabileceği dahili mikrofon sahip ve harici mikrofon çıkışı da bulunuyor. Wi-Fi üzerinden akıllı telefon, tablet kullanarak uzaktan kontrol ve video kaydı yapabiliyorsunuz. Daha çok D-SLR stilinde gözüken bu model Canon’un aslında 5D Mark II modeliyle başlayan video macerasının bir diğer ürünü. Canon video konusundaki başarısını artık “C” yani Cinema serisiyle devam ettiriyor.

Site Footer