Facebook App ID is missing!

Canon C300 Mark II 4K Özelliği ile Geldi

Canon, 2008 yılında çıkardığı 5D Mark II modeliyle video pazarında ciddi bir yer edinmişti. Markanın 5D Mark II modelini bu amaçla çıkardığı söylenemez ancak tüm dünyada adından söz ettiren ve efsane haline gelen bir kamera olduğu da bir gerçek.

Japon teknoloji şirketi, bu başarısını yeni “C” yani “Cinema” serisiyle öteye taşımak istiyor. İsminden de anlaşılacağı gibi C300 Mark II serisini ikinci modeli ve bir önceki versiyona göre getirdiği en büyük yenilik 4K video kaydı.

Yeni modelde 8.85 mega piksel süper 35mm bir sensor görev yapıyor. Bunun yanı sıra Dual yani iki adet Digic DV5 işlemci kullanarak XF AVC formatında 10 bit 4:2:2 4K video kaydı yapabiliyor. Ayrıca Canon’un bir diğer iddiası da yeni sensörle birlikte artırılan dinamik aralık konusu. Yukarıda yazdığımız detaylar C300 Mark II’nin selefi C300 modeline göre daha yüksek işlem gücü, artırılan dinamik aralığı ve 4K video kaydı olarak öne çıkıyor.

C300 Mark II, 4K video kaydını dahili olarak üzerine takılabilen CFast kartlara yapabiliyor. Eğer sıkıştırmasız, RAW formatta kayıt yapabiliyor. Tabi bunun için harici bir medya bağlamak gerekiyor. Yeni geliştirilen süper 35mm sensörün bir diğer önemli detayı da geliştirilen yüksek ISO hassasiyeti, C300 Mark II 102,400 İSO değerine kadar çıkabiliyor ve önceki modele göre daha az noise sinyal seviyesiyle gerçekleştiriyor. Yeni sensor tam 15 stop değerine kadar dinamik aralık sunabiliyor. Yeni görüntü işlemcisiyle birlikte tam 410Mbbs kayıt yapılabiliyor.

Canon C300 Mark II, Canon Log Gamma 2, XF-AVC Codec, Dual Pixel CMOS AF, özelliklerini 4K kayıt ve  HD Proxy kaydını ayrıca 2K yani Full HD video kaydını tam 120 kareye kadar gerçekleştirebiliyor. 10-bit 4:2:2 video kaydı tüm kayıt seçeneklerinde kullanılabiliyor. Yine 2K Full HD video kaydı sırasında 4:4:4 ve 12-bit renk derinliğinde video kaydı yapabiliyorsunuz.

C300 Mark II’nin bir diğer öne çıkan özelliğiyse Canon’un sürekli geliştirdiği Dual Pixel CMOS AF teknolojisi. Sensörün yatay ve dikey olarak %80’lik bölümünde Dual Pixel AF sensörleri mevcut. Ayrıca yeni C300 Mark II yüz algılama gibi önemli bir özelliğe de sahip. C300 Mark II Eylül ayıyla birlikte satışa çıkacak ve profesyoneller hedef alındığı için uygun sayılabilecek 20 bin USD’lik fiyat etiketiyle gelecek.

Site Footer