Facebook App ID is missing!

Çalışan Annelere Etkin Zaman Planlaması İçin Öneriler

Anne olmak başlı başına bir sorumluluk. Buna bir de iş hayatı eklenince sorumluluklar iki katı artıyor. Çalışan anne adeta iki farklı tam zamanlı işte çalışıyormus gibi oluyor. Annenin her şeye yetebilmek için çabalaması, çocuğuyla yeterli vakit geçiremediğini düşünüp suçluluk duymasına ve kendini yıpratmasına neden oluyor.

Uzun Zaman Mı , Kaliteli Zaman Mı ?

Anne, tüm gün işyerinde çalışıp eve geldikten sonra yemek ,temizlik, ev toparlama gibi konularla da ilgilenince cocukla ilgilenmek için enerjisi kalmıyor. Çocukla geçirilen süreden çok geçirilen sürede neler yapıldığı önemlidir. Sabahtan akşama kadar yanyana bulunup duygusal bir ilişkiye yatırım yapmıyorsanız geçirdiğiniz sürenin pek bir önemi olmayacaktır.

Çalışan annelere çocuklarıyla kaliteli zaman geçirebilmek için verilecek altın niteliğinde öneriler:

  • Birlikte Mutfakta Vakit Geçirin: Akşam eve geldiğinizde mutfağa tek başınıza girip tüm yemeği servis etmeye çalışmayın. Siz yemek yapmaya başlarken sebzeleri yıkaması ve malzemeleri hazırlaması gibi konularda çocuğunuzdan yardım isteyin.Hazırladığınız yemeğin tatlandırılmasına birlikte karar verin. Yemek hazırlığı hem keyifli zaman geçirdiğiniz hem de yeni becerilerin kazanıldığı bir etkinliğe dönüşebilir.

  • Alışverişlerinizi Birlikte Yapın: Evde market kataloglarını inceleyerek gerekli olan ihtiyaclarınızı birlikte belirleyin. Markete gittiğinizde cocuğunuzdan bunları raflardan bulmasını isteyin. Bunu oyun haline dönüştürebilirsiniz. Böylelikle minik bütçe hesaplamalarına ve bilinçli tüketime dahil olur.
  • Yardım İstemekten Çekinmeyin: Genel ev temizliği için aylık ya da haftalık bir bütçe ayırarak temizlik şirketlerinden yardım isteyebilirsiniz. Ev işlerini erteleyebilirsiniz veya başkalarına yaptırabilirsiniz ancak çocuğunuzu erteleyemez ve eğitimini başkalarına bırakamazsınız.
  • Ailece Oyunlar Oynayın: Çocukların en iyi  öğreticisi oyunlardır. Büyükler için sadece keyifli zaman geçirmek için oyun oynansa da küçükler için en eğlenceli öğrenme biçimidir. Akşam saatlerinde tüm ailenizin dahil olduğu oyunlar oynayın. Oyunlar hem ortak paylaşımınızı artıracak hem de çocuklarınızın hayal gücünü geliştirmiş olacaktır.

  • Bunların yanısıra çocuğunuzla sık sık sohbet edin. Sevginizi göstermekten çekinmeyin ve bol bol sarılın. Çok çaba gerektirmeyen küçük şeylerin çok fark yarattığını asla unutmayın ve çalışmaktan korkmayın. Çalışan anne üreten annedir, unutmayın!

Site Footer