Facebook App ID is missing!

Buzdolabınızı Ferah Tutumanın Yolları

Son zamanlarda piyasaya sürülen buzdolaplarının bir kısmında, içlerinde saklanan gıdaların kokularının birbirine karışmaması ve buzdolabının da bu kokuları emmemesi ile ilgili teknolojiler görüyoruz. Gerçekten işe yarayan teknolojiler olsalar da, bu tip buzdolaplarının genelinin fiyatı ortalama bir Türk ailesinin bütçesini delecek türden. İşte bu nedenle, kolları sıvayıp kendi yetenek ve imkanlarımızı kullanarak kokulardan kurtulmamız gerekiyor.

Buzdolabında oluşan ve bir süre sonra buzdolabının kendi kokusu haline gelen kokulardan kurtulmak için ihtiyacınız olan biraz vakit ve evinizde zaten bulunan birkaç malzeme olacaktır.

Buzdolabını ferah tutma yöntemleri;

Yöntem 1

3 ay ara ile buzdolabınızda yer alan tüm malzemeleri çıkarıp, dolabın içini elma sirkesi ya da soda ile temizleyin. Unutmayın ki, hem elma sirkesi hem de soda doğal dezenfektanlardır ve birçok kimyasal temizlik maddesi kadar etkin bir şekilde mikropları yok ederler. Bu yöntem sayesinde hem temiz hem de sağlıklı bir dolaba sahip olacaksınız.

Yöntem 2

Bir paket karbonatın ağzını açıp buzdolabına yerleştirin. Kokuları büyük oranda emecek olan karbonat, uzun süre idare edecektir. Normalde bu süre için 30 gün denilse de, kokunun tekrar oluşmasına bağlı olarak kendiniz süre belirleyebilirsiniz. Karbonatı mümkün olduğunca açık bir alana yerleştirin. Bu sayede, daha etkin bir şekilde kokulardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yöntem 3

Çekilmiş kahve de benzer şekilde işe yaramakta ve kokuları uzun süre emebilmektedir. Bunun için yapmanız gereken, bir fincanı kahve ile doldurup, buzdolabının herhangi bir köşesine yerleştirmek olacaktır. Kahvenin bir diğer getirisi, buzdolabınızdaki kötü ya da karışık kokuları almakla kalmayıp, dolabın içerisini kahve kokusuyla sarmasıdır.

Yöntem 4

Kokusuz kedi kumu da aynı etkiye sahiptir. Eğer evinizde kedi besliyorsanız ve kediniz için kokusuz kum kullanıyorsanız, bu kumun bir kısmını buzdolabındaki kokuları emmesi için kullanabilirsiniz. Etkinliği kahve ve karbonata göre biraz daha düşük olsa da, dayanma süresi açısından diğer iki yöntemden daha uzun bir ömre sahip olacaktır.

Yöntem 5

Kahverengi bir fon kağıdı ya da kese kağıdını buruşturup, top haline getirin. Bu kağıdı buzdolabınızın sebzeliğine yerleştirin. Bu sayede, sebzelikte yer alan malzemelerin kokusunun sebzelikte kalmasını engellediğinizi göreceksiniz.

Site Footer