Facebook App ID is missing!

Buzdolabını Sağlıklı Yaşamda Kullanın

Buzdolapları hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Hatta, bir evde bulunması gereken elektronik eşyaların başında buzdolabının geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Gıdalarımızı ve içeceklerimizi sakladığımız buzdolabımızı, alıştığımız kullanım şeklinin biraz dışına çıkarak çok daha sağlıklı bir şekilde, daha doğrusu sağlığımıza daha fazla yarar sağlayacak şekilde kullanabiliriz.

Buzdolabını sağlığımız için kullanmanın ipuçları;

Rafları doğru kullanın

Her insanın sevdiği ya da yemek zorunda olduğu bazı besinler vardır. Eğer diyet yapıyorsanız ya da bazı gıdaları yiyip, diğer gıdalardan uzak durmanız gerekiyorsa, raf yerleşimini doğru yapmak çok işinize yarayacaktır. Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir yiyecek buzdolabının göz hizasındaki rafına yerleştirildiğinde, 3 kat daha fazla tüketiliyormuş. Bu durumda, diyet yapanlar ya da belirli gıdaları daha fazla tüketmek isteyenler, bu gıdaları buzdolabının göz hizasındaki rafına yerleştirdikleri takdirde, çok daha fazla tüketme isteğine sahip olacaklar.

Dolu bir sürahi

Gün içerisinde, özellikle yoğun olan insanlar su içmeyi unuturlar. İçtikleri kahve ya da çayın su yerine geçtiğini düşünmek gibi bir hata ile de hareket ettiklerinde, vücutlarındaki su kaybı daha da artar. Bu durumu önlemenin en basit yolu, buzdolabının görünen bir yerine bir sürahi su koymak olacaktır. Ancak, bu suya elimizin uzanması için biraz modifikasyon gerekiyor. Su ile doldurduğumuz sürahiye portakal ya da başka meyvelerin dilimlerini, nane yapraklarını ya da benzer şekilde ferahlık veren meyve parçalarını eklediğimizde, su içme isteğimiz artacaktır.

Soslardan faydalanın

Diğer başlıklarda olduğu gibi, bu başlıkta da göz hizasının öneminden bahsedeceğiz. Buzdolabının yan gözlerinin size en uygun ve en görünür olanına, mümkün olduğunca sağlıklı soslar yerleştirin. Bu sayede, yemek yapmak için gerekli malzemeyi buzdolabından çıkarırken bu sosları görebilir ve alternatif bir tatlandırıcı düşünmeden, doğrudan bu sosları kullanabilirsiniz.

Önce pişirin, sonra dondurun

Birçok insan, kuru fasulye ya da nohutu pişirmeden dondurmakta; bu şekilde daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Oysa ki, bu tür gıdaları önce haşlayıp ardından dondurmanın herhangi bir zararı yoktur ve bu şekilde dondurulduklarında, daha da yumuşarlar.

Site Footer

%d bloggers like this: