Facebook App ID is missing!

Buzdolabı Nasıl Temizlenmeli?

Çok sık olmasa da, evimizdeki ya da işyerimizdeki buzdolabını temizlemek hem kötü kokuların önüne geçmek hem de hijyen sağlamak açısından zaruri bir uygulamadır. Herkes bir buzdolabını temizleyebilir, fakat belirli bir sıralama ile yapmak hem zamandan tasarruf hem de kıyıda-köşede temizlenmemiş bir yer kalmamasını sağlayacaktır.

Buzdolabı temizliği için tavsiye edeceğimiz temizleme sırası şu şekildedir;

1- Buzdolabı temizliğine başlarken aklınızda bulunması gereken ilk durum; buzdolabının da diğer elektronik cihazlar gibi elektrikle çalıştığını ve temizlikten önce fişinin çekilmesi gerektiğidir.

2- Buzdolabındaki tüm yiyecekleri çıkartın. Üşenmek ve buzdolabındaki gıdaların bir kısmını dolapta bırakmak, temizliği eksik yapmanıza neden olabilir. Buzdolabından çıkardığınız malzemeleri kontrol edin ve aralarında hiç kullanmadığınız şeyler varsa, gözünün yaşına bakmadan atın. Bu tür malzemeleri dolapta tutmak hem yer kaybına hem de buzdolabının fazladan enerji harcamasına neden olacaktır.

3- Buzdolabının “çıkartılabilen” tüm parçalarını sökün. Bu sayede daha düz ve kolay ulaşılır bir alanda temizlik yapmayı sağlarsınız.

4- Buzdolabının içine, tercih ettiğiniz temizlik spreyini sıkın ve bekleyin. Hem mikropların ölmesini hem de kirlerin yumuşamasını sağlayacak bu yöntem sayesinde, daha hızlı ve etkili bir temizlik yapmış olacaksınız. Eğer kimyasal bir temizleyici kullanmak istemiyorsanız, aşağıdaki alternatifleri değerlendirebilirsiniz;

  • 1 litre sıcak suya 4 çorba kaşığı soda ekleyebilirsiniz.
  • 250 ml. elma sirkesini 750 ml suya karıştırabilirsiniz.
  • Gerçekten inatçı olan lekeler (biraz reklam koktu fakat başka bir tanım bulamadım) için diş macunu kullanabilirsiniz. Diş macunu, buzdolabının ferah bir şekilde kokmasını da sağlayacaktır.

5- Spreyi sıktığınız sırada boş boş beklemektense, söktüğünüz parçaları yıkayarak zaman kazanabilirsiniz. Ancak bu parçaların büyük bir kısmı bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olmayacaktır. Bu nedenle, bu parçaları elde ve deterjan kullanarak yıkayın. Deterjan kullanmanız, uzun süreden beri birikmiş olabilecek bateri ve mikropların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

6- Buzdolabının kapağında saklama alanları varsa, herhangi bir lekeyi gözle görmeseniz bile temizlemeniz doğru olacaktır. Buzdolaplarının iç kısımları genelde beyaz renkte olduğu için süt ya da ayran lekeleri gibi beyaz renkteki lekeler görünmezler. Ancak, bu tür lekeleri görmeseniz de, var olduklarını düşünerek hareket etmeniz ve dolabın için temizlemeniz doğru olacaktır.

7- Yıkamış olduğunuz parçaları yerlerine yerleştirmeden önce mutlaka kurulayın. Islak bir şekilde yerlerine yerleştirmek hem koku yapacak hem de gıdaların ıslanıp bozulmasına neden olacaktır.

8- Buzdolabınızı hazır boşaltmışken, tekrar yerleştirme işlemi sırasında üşenmeyip tüm gıdaların son kullanma tarihini gözden geçirin.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: