Facebook App ID is missing!

9 Adımda Bulaşık Makinesi Kullanım Kılavuzu

Söz konusu ev işleri olunca, bulaşık makinesi belki de size maksimum fayda sağlayan beyaz eşya sayılabilir. Hatta, elektrik harcama, kullanım ya da yıkama gibi konularda bir sürü teknolojik gelişime uğrasa da özünde yaptığı işlem hala ilk günküyle aynıdır. Sadece ayakta bulaşık yıkamanın sebep olduğu bel ve sırt ağrılarından sizi kurtarması bile bu makineyi bir lütuf olarak görmeniz için yeterlidir. Fakat saydığımız tüm bu olumlu yönler, bulaşık makinesini kullanmayı bilenler için geçerlidir…

bulaşık makinesi 1

Artık Ne Olur Durulamayın

Tabağı, çanağı makineye koymadan önce sudan geçirmenin hiçbir yararı yok. Artık lütfen bu gerçekle yüzleşin. Anlıyoruz kendinizi hamarat ve herkesden ‘bir tık’ daha temiz hissediyorsunuz ama dünya su kaynakları da bir yandan tükenmekte. Zaten artık modern bulaşık makineleri, her türlü yemek kalıntısıyla baş edebilecek düzeyde imal ediliyor.

Ekstra Deterjan Zarar Verir

Gereğinden fazla deterjan, bulaşıklarınızda kalıntı bırakır, tavsiye edilen miktarda kullanmanız yeterlidir.

Sofra Takımına Deterjan Dökmemeye Dikkat Edin

Yemek takımı üzerine yanlışlıkla toz deterjan dökülmesi halinde tabaklarınız üzerinde kalıcı lekeler oluşabilir.

Plastikler Üst Bölmeye, En Kirlileri Alt Bölmeye

Plastik içeren mutfak eşyaları yıpranma ve erime ihtimaline karşın üst bölmeye yerleştirilmelidir. Üst bölmede ısı daha az olduğundan dolayı böyle bir risk bulunmaz. Cam bardakların da yukarı dizilmesi aynı nedenden ötürüdür.

Çok kirli ve beklemiş bulaşıklar daha sıcak suya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla alt bölmeye yerleştirmeniz gereklidir.

bulaşık makinesi 30

Çatal Bıçak Yerleştirme

Bütün sofra takımını baş aşağı bir şekilde yerleştirmeyin. Hepsinin sapı yukarı bakacak şekilde olursa, suyun penetre etmesi zorlaşır ve çatal bıçaklar tam olarak temizlenemez. Herhangi bir yaralanmayı engellemek amacıyla, sadece bıçakları baş aşağı bir şekilde yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Fazla Doldurmaktan Kaçının

Bulaşıkları biriktireyim de ayda bir yıkayayım gibi bir düşünceye gerek yok. Enerji tasarrufu edeyim derken, makineyi ikinci kez çalıştırmak zorunda kalırsınız. Az doldurmaksa gerçekten israf, her şeyi kararında yapmak makul.

bulaşık makinesi 20

Üst Üste Yerleştirmeyin

Yerden kazanayım da kalabalık gözükmesin gibi bir kısayol size fayda sağlamayacaktır. Çamaşır makinesine üst üste tabak, çanak, bardak koyarsanız, teknik olarak altta kalan temizlenemez.

bulaşık makinesi 50

Elde Yıkama Hala Bitmedi

Çok üzücü fakat teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, narin porselenler, büyük mutfak bıçakları, bronz ürünler, ahşap eşyalar ve yapışmaz tavalar hala elde yıkanmak zorunda

Bulaşık Makinesi Çalışmadan…

Makineyi çalıştırmadan önce mutlaka su püskürtücü pervanenin büyük kaplar tarafından engellenmediğine emin olun. Bir şeye çarpıyor mu diye, pervaneyi bir kere kontrol amaçlı döndürmeniz yeterli olacaktır.

Site Footer