Facebook App ID is missing!

Blizzard’ın Başı Dertte!

Ünlü bilgisayar oyunları geliştiricisi Blizzard, Warcraft oyunlarıyla tanınır, ayrıca otoriteler tarafından da en iyi oyun geliştiricileri arasında gösterilir. Başarılı şirketin en son projesi ise multiplayer türündeki Overwatch adlı hedef vurma oyunu. Yeni oyun için hazırlıklarını devam ettiren geliştirici, yayınladığı tanıtım videolarıyla da heyecan dozunu artırmayı sürdürüyor. Ancak, en güçlü oyun şirketlerinden biri bile olsanız bazen tuhaf ama büyük dertlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Sürpriz gelişme: İsim hakları

Söz konusu oyunun adı Overwatch’un ciddi sorunları da beraberinde getirdiği ortaya çıktı. İsim hakları nedeniyle doğan yasal prosedürler, Blizzard’ın başını ağrıtacağa benziyor. 2014 yılında duyurusu gerçekleştirilen Overwatch oyununun davalık olduğu ve bu nedenle de Blizzard’ın bu ismi değiştirmek durumunda kalabileceği belirtildi.

Hukuki mecraya taşındı bile

Amerikadaki isim hakları ile ilgili kurum, ABD Patent ve İsim Hakları Ofisi’ndeki davaya göre Overwatch ismi, ilk önce Innovis Labs tarafından alındı. Ancak biri Blizzard olmak üzere iki firma daha bu isim için talepte bulundu. İsmin kullanımı ise bu durumun sonucunda durduruldu ve hukuki platformda beklemeye alındı. Yani şu anda Blizzard’ın yeni oyunun adının Overwatch olabilmesi için önünde önemli engeller bulunuyor.

Belirsizlik devam ediyor

Konuya ilişkin herhangi bir açıklamanın gelmediği Blizzard cephesinde yeni isim üzerinde çalışmaların başladığı iddia edilirken Beta testleri öncesinde yaşanan bu problemin, oyunun gidişatını ne şekilde etkileyeceği ise şu anda bilinmiyor. Overwatch isminin yerine yeni bir isim gelip gelmeyeceği de netlike kazanmış değil.

Beta versiyonu merakla bekleniyor

Şimdiye kadar tanıtımları yayınlanan ve her ne kadar ismi net olmasa da Overwatch oyunu, shooter tarzına getirdiği yenilikler ve üst düzey grafikleri ile dikkat çekmişti. Oyunun isim hakkının yarattığı sürüncemenin son bulması ve nihai halinin hangi isimle olursa olsun oyun meraklıları ile buluşması ise en önemli beklentiler arasında. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Site Footer

%d bloggers like this: