Facebook App ID is missing!

Blackmagic Artık Action Cam İşinde

Blackmagic Micro Cinema Camera’sını duyurdu. Hafif tasarımıyla dikkat çeken ve profesyonellere hitap eden bu kamera, Micro Four Thirds mount sistemiyle geliyor. GoPro kameralar ailenizin tatil zamanlarında veya kuzeninizin kaykay veya bisiklet videoları için yeterli gelebilir. Ancak Blackmagic burada profesyonel film yapımcılarını hedef alıyor.

Blackmagic firması kullandığı birçok teknolojiyi diğer firmalarından ödünç alıyor. Bunu da yaptığı cihazları daha esnek hale getirebilmek için kullanıyor. Bu cihazda kullanılan Super 16 sensör 4/3 sistemden daha küçük boyutta. Ancak bir çok action cam de kullanılan sensörlerden daha büyük, buna GoPro’da dahil. Hatta bu cihaz RAW formatta video çekebiliyor ve 13 F stop dinamik aralığa sahip, bu özellik Pocket Cinema Camera ile aynı.

Profesyonellikten bahsetmişken bu cihaz hem rolling hem de global shutter özelliklerini bir arada sunabiliyor, videolarda ortaya çıkan “jello effect” kullanılan perde sistemine göre farklılık gösterebiliyor. Global shutter kullandığınızda video kaydı 1080p 30/fps şeklinde kısıtlanıyor, rolling shutter kullanıldığında 1080p 60/fps ve 12 bit RAW veya ProRes formatta kayıt alabiliyorsunuz.

Kameranın ağırlığı 300 gram. Çok hafif gibi gelse de normal bir GoPro Gero4 kameranın ortalama 3 katı ağırlığa tekabül ediyor. Ancak yine de DJI Phantom 2 gibi bir sisteme bağlayabilmek için hala çok yüksek değil. Kamerada ekranın olmaması dezavantaj gibi gözükse de bir action cam olduğunu unutmamak lazım. Kameranın bir diğer güzel özelliğiyse 90 dakikayı bulan kayıt süresi.

Diğer dokunmatik ekrana sahip diğer Blacmagic ürünlerinin aksine MCC yalnızca klasik fiziksel tuşlara sahip. Ayrıca kameranın sol kısmında normal boyutta bir HDMI çıkışı ve DB-HD15 çıkış portu bulunuyor. Bu çıkış birçok özelliği destekliyor, örnek olarak wireless control üniteleri ve birçok hava araçları için geliştirilmiş uzaktan kontrol ünitelerini çalıştırabiliyorsunuz.

Cihazın diğer tarafında SD kart girişi (SDGC-SDXC) 3.5mm ses girişi bulunuyor. Ayrıca cihazın hem altında hem de üstünde ¼ inç boyutunda tripod bağlantı girişleri de var. Cihazın gövde yapısı tamamen alüminyum alaşımından oluşuyor. Açıkçası plastik gövdeye sahip birçok action cam den daha çok iş yapacağı kesin. Blackmagic Micro Cinema Camera ABD için 995 USD’lik fiyat etiketiyle satışta.

Site Footer

%d bloggers like this: