Facebook App ID is missing!

Bir de Böyle Deneyin 5

Anne sütünden sonra tanıştığımız ilk besinlerden olan yumurta, çocukluğumuzda gelişimimiz için, ilk gençlik yıllarımızda enerji sağlayıp daha fazla spor yapabilmemiz için, üniversite yıllarında “ucuz besin kaynağı” olduğu için hepimizin hayatında önemli yer tutar ve sevsek de sevmesek de, yumurtanın tadını hepimiz bir şekilde biliriz. Tadını ya da bedenimize olan faydalarını bir kenara bırakırsak, yumurtanın bir de güncel hayatta karşımıza çıkan faydaları vardır.

Acil durum tutkalı olarak kullanın

Özellikle kağıt ya da karton gibi hafif malzemeleri birbirine yapıştırmak isterseniz, yumurtanın beyaz kısmı işinize yarar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ve yanınızda tutkal yoksa, bir miktar yumurta beyazını, yapıştırmak istediğiniz bölgeye sürüp bekleyin. Herhangi bir tutkal kadar başarılı bir şekilde yapıştırma işlemi gerçekleştirdiğini göreceksiniz.

Deri bakımı yapın

Yumurtanın beyaz kısmı ince ve yapışkan olduğundan dolayı, deri kıyafetlerin üzerinde biriken kirleri çıkarmada oldukça başarılıdır. Yumurtanın beyazı sadece temizleme amaçlı değil, aynı zamanda deriyi parlatma ve ısı değişikliklerinden koruma amacıyla da kullanılabilir.

Yaşlanmanın izlerini ortadan kaldırın

Yumurta sarısı yüksek oranda A vitamini içerdiği için, yüz bakımında kullanılması durumunda cildin yumuşamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Birkaç yumurta sarısını bir miktar su ile karıştırıp yüzünüze uyguladığınızda, yaşlanmanın izlerini azalttığını görebilirsiniz.

Yumurtanın sarısı gibi, beyazı da cilt bakımında başarılı bir malzemedir. Yüzünüze yumurtanın beyazı ile temizleme işlemi gerçekleştirdiğinizde, ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olduğu görebilirsiniz.

Çiçekleriniz daha hızlı büyüsün

Yumurtanın kabuğu, en az içi kadar kullanışlıdır. Diyelim ki, yumurta ile yemek yaptınız ve elinizde bol miktarda kırık kabuk var. Hemen çöpe doğru gitmeyin, çünkü o yumurta kabukları sayesinde çiçeklerinizin daha sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, yumurta kabuklarını iyice kırıp, saksı ya da bahçedeki toprağa karıştırmaktır.

Çiçeklerinizi kırkayaklardan ve salyangozlardan koruyun

Kırkayak ya da salyangoz gibi yaprak delisi canlılarla ilgili problem yaşıyorsanız ve her sabah çiçeklerinizin yapraklarının biraz daha kısaldığını görüyorsanız, yapmanız gereken şey bir miktar yumurta kabuğunu kırıp yaprakların üzerine serpiştirmektir. Sert ve sivri olan kabuk parçaları, yaprakların üzerine çıkan ve yumuşak yapılı böceklere zarar vermeden canlarını yakacak ve bir daha o bitkiye yaklaşmamalarını sağlayacaktır.

Küçük bitkiler için doğal saksılar yaratın

Yeni filizlenmeye başlamış bitkileriniz, aynı toprakta yer alan ve çoktan adam olmuş bitkilerin baskısı altında kalır ve yavaş büyürler. Böyle bir durumda, bitkiler için en iyi saksı yumurtadır. İçini tükettiğiniz yumurtanın kabuğunu düzgün bir şekilde (Sadece üstten delerek) kırarak, minik saksılar elde edebilir ve tohumları bu kabuğun içine yerleştirebilirsiniz. Bir miktar toprak ile kullanacağınız bu yöntem, tohumların çok hızlı bir şekilde filizlenmesini sağlayacak ve hayata daha sağlam adımlarla başlamalarının yolunu açacaktır.

Saçlarınızı canlandırın

Yumurtanın sarısı etkili bir nemlendiricidir. Bu da onu iyi bir şampuan malzemesine çevirmek için yeterlidir. Yumurta sarısı ile şampuan hazırlamak için, az miktarda zeytinyağı ve suya ihtiyacınız vardır. Malzemeleri karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayıp, köpürene kadar ovalayın. Ev yapımı şampuanınız köpürdükten birkaç dakika sonra saçınızı durulayın. Saçlarınızın daha canlı ve parlak göründüğüne siz de şahit olacaksınız.

Evinizin müzisyeni olun

Yumurtayı müzik aleti olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yumurtanın kabuğunda küçük bir delik açın ve içini boşaltın. İçi kuruduktan sonra, bir miktar pirinci yumurtanın içine dökün ve deliği kapatıp bantlayın. Küçük ve çalması eğlenceli müzik aletiniz artık hazır.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: