Facebook App ID is missing!

Bir de Böyle Deneyin 3

Eğer özel sağlık sigortası yaptırdıysanız, hiçbir sigorta firmasının diş sağlığını kapsayan bir poliçeye sahip olmadığını biliyorsunuzdur. Aynı şekilde, devletin gündeminde yer alan “Diş sağlığını genel sağlık sigortası kapsamından çıkarma” konusu, diş sağlığının sigorta poliçelerinin kapsamının dışında bırakılması ile aynı nedenle oluşmuştur; çünkü diş sağlığına önem vermeyen bir toplum olarak biliniyoruz.

Buraya kadar söylediklerime bakarak diş bakımı ile ilgili pratik bilgiler paylaşacağımı düşünmüş olabilirsiniz, fakat öyle olmayacak. Benim asıl amacım; “Madem diş fırçalamayı sevmiyoruz, o zaman diş macununun son kullanma tarihi geçmeden işe yaramasını sağlayalım” fikrini hayata geçirmektir.

Birbirinden farklı şekillerde işe yarayabilen diş macunu ile;

Metalleri parlatın

Diş macunu, içeriğinde yer alan etkin kimyasallar sayesinde, dişlerinizi parlattığı gibi metal eşyalarınızı (özellikle gümüş) da parlatmayı başarabiliyor. Bir miktar diş macununu, parlatmak istediğiniz metale sürüp çok yumuşak bir fırça ya da bez yardımı ile ovaladığınızda, metal eşyanızın parlamaya başladığını göreceksiniz.

Bu işlemi yaparken gaza gelip “Daha sert bir fırça ile tüm kirleri de temizleyeyim” düşüncesine kapılmamanızda fayda var. Çünkü metallerin geneli çizilmeye meyillidir.

Beyaz deri ayakkabıları parlatın

Özellikle spor ayakkabılar çabuk kirlenir ve bu ayakkabıların genelinde beyaz renkli deri kullanılır. Bir süre sonra solmaya başlayan rengin eski halini almasını istiyorsanız, bir miktar diş macununu beyaz deri alana sürüp herhangi bir bezle ya da fırça ile ovalayın. Bu işlem sonrasında ayakkabınızın ilk günkü gibi yeni göründüğünü iddia etmesek de, temizlemeden önceki haline göre çok daha temiz ve canlı görüneceği kesin.

Ellerinizdeki balık kokusunu yok edin

Eğer siz de benim gibi balığı sırf kokusundan dolayı yiyemiyorsanız ya da yedikten sonra ellerinizde oluşan kokudan rahatsızsanız, diş macunu sizin imdadınıza koşacaktır. Sabun yerine diş macunu ile ellerinizi temizleyip yıkadığınızda, balık kokusunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Pırlantalarınız parlasın

Eşinizin size en son ne zaman pırlanta bir yüzük aldığını tahmin edebiliyorum; evlenmeden hemen önce. Eğer 2 haftalık evli değilseniz, pırlanta yüzük ya da kolyelerinizin renklerinin solduğunu görmüşsünüzdür. İşte böyle bir durumda yapmanız gereken, pırlanta (kocanızın evlilik teklifini ne kadar ciddiye aldığına bağlı olarak elmas da olabilir) kolyenizi ya da yüzüğünüzü diş macunu ile temizlemektir.

Sivilceleri kurutun

Bu yöntemi her ne kadar tavsiye etmesem de, halk arasında sıklıkla uygulunmaktadır. Ciltte oluşan sivilcenin üzerine bir miktar diş macunu sürülmesi, o bölgenin kurumasını ve sivilcenin normalden daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ancak bu konu sağlıkla ilgili olduğu için, denemeden önce bir doktorla görüşmekte fayda vardır.

Site Footer

%d bloggers like this: